30 Mayıs 2016 Pazartesi 08:00
2 Yaşındaki Derya Cinnet Kurbanı Mı?

Artvin’in Hopa ilçesindeki kadın sığınmaevinde 16 Nisan’da meydana gelen olay şöyle gelişti: Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yaşayan ve kendisini aldattığı gerekçesiyle boşandığı kocası M.D’nin yakınlarınca tehdit edilen Ö.D., 2 yaşındaki kızı Derya D. ile birlikte Hopa Kadın Sığınmaevi’ne yerleştirildi. Olay günü sabah saat 09.00’da kızı Derya’yı aynı sığınmaevinde 2 çocuğuyla birlikte kalan İ.B. adlı kadına bırakan Ö.D., Halk Eğitim Merkezi’nce verilen kursa gitti.

BEBEĞİN KALBİ DURDU
Saat 09.30 sıralarında sığınmaevinde aniden kalbi duran ve hastaneye kaldırılan Derya bebek, yapılan kalp masajıyla hayata döndürülerek ambulans helikopterle önce Trabzon’a, buradan da Samsun Medical Park Hastanesi’ne sevk edildi. Yoğun bakıma alınan bebeğin beyninin, uzun süre oksijensiz kaldığı için hasar gördüğü saptandı. Halen yoğun bakımda yaşam savaşı veren minik kızın, yaşasa bile yatağa bağlı kalacağı belirtildi.

DARP YA DA BOĞULMA!
Doktorların, menenjit, yüksek ateş ya da beyin sapında iltihaplanma şüphesiyle kalbinin durmuş olabileceğini düşünmesine rağmen bu yönde hiçbir bulguya rastlanılamadığını belirten Ö.D., polise başvurarak bebeğinin darp edilmiş ya da yastıkla boğulmuş olabileceği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Genel Yayın Yönetmenimiz Tekin Atay’a konuşan Ö.D., “Kızımı sığınmaevinde kalan herkes çok seviyordu. İ.B. adlı kadının da 2 çocuğu var. ‘Niye herkes Derya’yı seviyor da benim çocuklarımı sevmiyor’ diye bir kıskançlığı vardı. Psikiyatri hastası olduğunu da bu olaydan sonra öğrendim. Bebeğinin altını değiştirdiğini ve sonra oğluyla oynayan kızımı koltukta morarmış ve nefes alamaz halde fark edince görevlilere haber verdiğini söylüyor. Kızımın kulağının arkasında bir yara izi var. Darp edilmiş olabilir. Bu kadın cinnet geçirip yastıkla boğmak istemiş de olabilir. Bunlar benim şüphelerim ve araştırılmasını istedim. Savcılık soruşturma başlattı. Gerçek ne ise onun ortaya çıkmasını istiyorum” dedi.

OLAYIN ÜSTÜ ÖRTÜLMESİN
Akçaabat’ta esnaflık yapan koruyucu aile Derya Topal da, olayın peşini bırakmayacaklarını belirterek, “Ö.D. kendisi de küçük yaşta anne babasını kaybettiği için Çocuk Esirgeme Kurumu’nda büyüdü. Evlendiklerinde benim evime kiracı geldiler ve böyle tanıştık. Evliyken de boşandıktan sonra da onlara koruyucu aile oldum. Bebeğe benim adımı verdiler. Derya çok güzel ve sağlıklı bir bebekti. Şu anda bile tıbbi bir rahatsızlık tespit edilemedi. Kalbinin neden durduğu ve niye solunumsuz kaldığının açıklanması lazım… Kaymakamlık bizimle sürekli irtibatta fakat net bilgi verilmiyor. Ö.D’nin şüpheleri var ve bunların savcılıkça titizlikle incelenmesini istiyoruz. Mesela İ.B. adlı kadın bu olayın hemen ardından sığınmaevinden farklı bir ile gitmiş ya da gönderilmiş. Amacımız kimseyi zan altında bırakmak değil. Olayın tüm yönleriyle aydınlığa kavuşturulmasını ve bebeğimizin başına ne geldiğini öğrenmek istiyoruz. Bunun peşini bırakmayacağız” diye konuştu. Savcılık soruşturmasının yanı sıra Hopa Kaymakamlığı’nın da olayla ilgili idari soruşturma yürüttüğü öğrenildi.

(İlkhaber)

Son Güncelleme: 29.05.2016 22:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com