02 Mart 2017 Perşembe 17:21
Almanya’da Skandal İptal

Reuters, Adalet Bakanı Beki Bozdağ'ın Almanya'nın Gaggenau kentinde yapacağı miting için verilen izninson dakika kararıyla iptal edildiğini duyurdu.

16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu öncesinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bugün Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Gaggenau kentinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) düzenleyeceği referandum etkinliğine katılması bekleniyordu. Gaggenau yönetimi Bozdağ’ın etkinlikte kalabalığa konuşma yapması için verdiği izni geri çekti.

Anamuhalefet Sol Parti'nin Bozdağ'ın konuşma yapmasının yasaklanmasını talep ettiği belirtildi.

Ülke içinden gelen baskılar üzerine Gaggenau Belediyesi resmi bir açıklama yaparak, Festhalle Bad Rotenfels salonunda yapılacak toplantıyı iptal ettiklerini resmen açıkladı. Toplantının UETD'nin Rastatt Şubesi kuruluş toplantısı olduğunu açıkladı.

"ÇOK FAZLA DİLEYİCİ BEKLENİYOR..." GEREKÇESİYLE İPTAL EDİLDİ

Almanya'nın Stuttgart yakınlarındaki Gaggenau Belediyesi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın perşembe akşamı için planlanan Türk vatandaşlarıyla buluşma toplantısını iptal etti. İptal gerekçesi olarak "Çok fazla dinleyici bekleniyor. Otopark ve girişi bunu kaldırmaz" denildi.

Alman gazetesi Die Welt'in Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in İstanbul'da tutuklanması ardından Türkiye-Almanya ilişkilerinde gerilim yaşanmış, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'ye basın özgürlüğü husussunda uyarıda bulunmuştu.

 Die Welt Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanmasının ardından flaş gelişme

"OTOPARK YETERSİZ" BAHANESİ

Açıklamada şöyle denildi:

"Bugün akşam UETD'nin Gaggenau'da kuruluş toplantısı yapılacaktı. Toplantı için Bad Rotenfels salonu tutuldu. Bu toplantıya Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın da misafir konuşmacı olarak katılacağı haberi üzerine tüm ülkede yoğun bir medya ilgisi oluştu. Belediye, toplantıya ziyaretçi akını yaşanacağını tahmin ediyor ve Bad Rotenfels Salonu otoparkı ve girişi bu kadar kalabalığı kaldıracak kapasitede değil. Bu nedenle Gaggenau Belediyesi UETD'ye verdiği salonun iznini iptal etmiştir. Toplantının bir başka yerde yapılıp yapılmayacağı bilgimiz dışında."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com