05 Mart 2017 Pazar 15:37
Bakan Müjdeyi Verdi! Uydu Parçaları Türkiye'de Üretilecek

Arslan, yaptığı açıklamada, Türkiye uzay konusunda  geçmişten beri çalışmalar yapıldığını ancak çalışmaların daha dar ölçekli  yürütüldüğünü ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanlığı döneminde uzay ve havacılık konusunda çalışmaların yapıldığını  hatırlatan Arslan, "Biz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı  olarak Uzay ve Havacılık Teknolojileri Genel Müdürlüğünü kurduk ve bu 5 yıldır  genel müdürlük statüsünde hizmet veriyordu." diye konuştu.

Bu konuda ajans seviyesinde bir kuruluş kurmaya çalıştıklarını anlatan  Arslan, şunları söyledi:

"Gerek havacılık sanayisinin gelişmesi gerek uzaydaki gelişmeler  gerekse ülkemizin uzaydaki uydular marifetiyle aldığı yer çerçevesinde artık  bunun bir genel müdürlük seviyesinde yürütülemeyeceği, bunun bir ajans  seviyesinde olması gerektiğini ve ülkemizin de artık uzayda olması gerektiğini,  uzay politikalarına, havacılık politikalarına yön veren ülkeler arasında olması  gerektiğini düşündüğümüz için ajans seviyesinde bir kuruluş kurduk, kuruyoruz."

Arslan, Türkiye Uzay Ajansı Kanun Tasarısının Türkiye Büyük Millet  Meclisine gittiğini anımsattı.

Sanayi Komisyonuna teşekkürlerini ileten Arslan, sözlerini şöyle  sürdürdü:
"Gerek komisyon başkanımız gerek komisyon üyeleri, görüşleriyle,  önerileriyle, sorularıyla ciddi katkılar verdiler. 27 maddeden oluşan ve 5 geçici  maddesi olan Türkiye Uzay Ajansı Kanun Tasarısı arkadaşların önerileri, fikirleri  çerçevesinde komisyondaki değişikliklerle birlikte genel kurula gidecek şekilde  komisyondan geçti. İnşallah 10 gün içerisinde genel kurulun gündemine gelecek,  genel kurul da Uzay Ajansı Kanun Tasarısının kabul edilip kanunlaştırması  durumunda biz uzayda yerimizi alacağız."

"Türksat 6A'yı milli ve yerli katkılarla ülkemizde üretmiş olacağız"
12 ülkenin uydu fırlatma kabiliyetine sahip olduğunu söyleyen Arslan,  Türkiye'nin de Uzay Ajansıyla bu ülkeler arasına gireceğini kaydetti.

Özellikle astronot eğitimi dahil, birçok konuda bu ülkeler arasında  yer alacaklarını anlatan Arslan, şöyle devam etti:

"Uzaya uydu fırlatma kabiliyeti dahil ki bugün dünyada 12 ülke uydu  fırlatma kabiliyetine sahip, bunların arasına girmiş olacağız. Zaten kendi  uydumuzu üretmekle ilgili geçmişten beri düşüncelerimiz vardı. Biz yaklaşık 10  yıldır ürettiğimiz uydularda Türk mühendislerinin bu yeteneğini ve bu  yetkinliğini kazanabilmesi adına mühendislerimizi dünyanın her yerinde üretim  safhalarında da bulunduruyorduk. Mühendislerimiz gerekli yetkinliğe sahip  oldular. Ülkemizde bu yetkinlikte gerekli eğitimli, donanımlı personel var artık.  Türksat 5A ve 5B ile birlikte yerli ürün katkısını, milli ürün katkısını  artırarak ülkemizde de artık uydu parçalarını üretebilir hale geleceğiz ve  Türksat 6A'yı inşallah tamamen milli ve yerli katkılarla ülkemizde üretmiş  olacağız. Dolayısıyla Türkiye Uzay Ajansıyla birlikte bundan sonra uydu üreten,  uydu fırlatan ama bununla yetinmeyip uydu ihraç eden bir ülke haline gelmek  istiyoruz. Tabii sadece uydu yapmak yetmiyor. Bunların fırlatılabilme kapasitesi  ve kabiliyeti de ülkeler için çok önemli. Bu sektörde avantaj sağlamış oluyor.  Biz de inşallah Türkiye Uzay Ajansıyla birlikte artık fırlatma kabiliyetine de  haiz bir ülke olacağız."

Türkiye Uzay Ajansı kurulmasının yeni gelişmeleri de beraberinde  getireceğini dile getiren Arslan, iletişim ve teknolojinin çok geliştiğine dikkat  çekti.

Bu konuda dünyada "birinci lige" çıkmayı amaçladıkların vurgulayan  Arslan, şunları kaydetti:
"İletişim ve teknoloji gelişimi ve bilişim sektörünün gelişimine bağlı  olarak buradaki hız dünyanın her yerinde, her alanda kullanılıyor ancak bundan  sonra uzaydaki gelişmelerin takip edilmesi, oradaki avantajların ve hızın da  dünyadaki ticarete, üretime günlük hayata adeta adapte edilip oraya aktarılması  gerekiyor. İnşallah biz uzay ajansı marifetiyle bu kabiliyetimizi de yakalamış ve  dünyada uzay konusunda, uzayla ilgili işlemler konusunda da birinci lige çıkmış  olacağız. Artık birinci ligde hareket edeceğiz ve büyük bir pazardan  bahsediyoruz."

Amaçlarının bu sektör içindeki payı katlayarak artırmak olduğunu  belirten Arslan, "Bu sektör üzerinden de ülkemize hem katma değer oluşturmak hem  bu sektördeki karar vericilerin arasında ülkemizin yer almasını sağlamış  olacağız. Bizim hedefimiz, 38 ülkenin içerisine gireceğiz 'orada kaldık'  demeyeceğiz. Bu 38 ülke içerisinde üst ligde 10-12 tane ülke var. Kısa sürede  onların seviyesine yaklaşmak ve o lige girmemiz gerekiyor." dedi. 

Anahtar Kelimeler:
Türksat6aUyduMüjde
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com