29 Aralık 2015 Salı 18:13
Başsavcılıktan ’Sarin Gazi Davası’ Açıklaması

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı "sarin gazı" olarak adlandırılan davada yargılanan sanığın, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, kamuoyunda "sarin gazı" davası olarak bilinen Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava dosya ile ilgili verilen karar sonrasında, yerel ve ulusal basında kasıtlı olarak algı oluşturulabilecek yayınlar yapıldığının belirlenmesi üzerine açıklama yapılma gereği duyulduğu belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 29.12.2015 günü kararı çıkan 2015/29 esas sayılı dosyasında ile "Terör Örgütlerine Silah Sağlamaya Teşebbüs" suçundan cezalandırılmaları istemiyle açılan kamu davasında yargılanan sanıklar Halit Usta, Bekir Karaoğlan, Halit Ünalkaya, Hytham Qassap, İbrahim Akça ve Raif Ay hakkında, eylemlerinin hazırlık faaliyetleri kapsamında kaldığı, suça teşebbüs aşamasına dahi geçilmemiş olduğu, bizatihi suç teşkil edecek kimyasal zehirli gaz olabilecek herhangi bir madde ve eşyanın elde edilememesi nedeniyle Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 223/2-a maddesi gereğince beraatlerine karar verilmiştir.

Sanık Hytham Qassap hakkında ise, bu suç dışında, terör örgütü El Kaide ile bağlantılı El Nusra silahlı terör örgütü üyesi olduğundan bahisle Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 ve 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5/1 maddesi gereğince "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak" suçundan 12 yıl hapis cezası verilmiştir."

Son Güncelleme: 00.00.0000 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com

banner114