19 Aralık 2016 Pazartesi 22:56
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Rusya - Türkie Başımız Sağolsun"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un Ankara'da silahlı saldırıcı sonucu öldürülmesiyle ilgili açıklama yapıyor...

Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları...

Tataristan Cumhurbaşkanı'nı Külliye'ye getirmiş orada da kendileri ile Türkiye Rusya ilişkileri, Türkiye Tataristan ilişkilerini görüşme fırsatımız olmuştu. Bu akşam Rusya federasyonu başkanı Putin ile bu olayı sıcağı sıcağına değerlendirme fırsatımız oldu.

Bu süreç içerisinde ülkem ve milletim adına Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in şahsında tüm Rus halkına taziyelerimizi özellikle tekraren iletmek istiyorum. Bu Türkiye Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecini bozmaya yönelik bir provakasyondur. Bu provakasyona gelmeyecek kadar Rusya yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti yönetimi de irade sahibidir.

Bu akşamki görüşmede özellikle uluslararası terörle mücadelede bundan sonraki sürece yönelik dayanışmamızın çok daha güçlü ve farklı olması konusunda da mutabık kaldık.

İlgili bakan arkadaşlarımıza gereken talimatları verdik. Şu anda başta Türkiye'de içişleri bakanım olmak üzere olayın yakın takibindeyiz. Bu artık zanlı demeye gerek yok. Katil Mevlüt Mert Altuntaş 2 yıllık PMYO muzunu olup iki yıldır Ankara Çevik Kuvvet'te görev yapıyor.

Olay tüm boyutları ile araştırılmaktadır araştırılacaktır. Büyükelçi nezdinde özellikle Türkyie'ye Türk devletine ve Türk milletine yapılmış bir saldırı olarak değerlendiriyorum. Bu açık bir provokasyondur. Bu gerçeği Rus dostlarımızın da gördüğüne eminim. Rusya ile aramızdaki ilişkilerin çok ciddi bir dayanışma içerisinde yürütülmüş olması Halep'teki zulmü durdurmak için ortaya koyduğumuz dayanışma oradaki mazlumların İdlib'e çıkartılması ülkemize çıkartılması noktasında atılmış adımlar Rusya ile Türkiye dayanışmasının bir ürünüdür.

Son Güncelleme: 20.12.2016 10:09
Anahtar Kelimeler:
ErdoğanRusyaTürkiye
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com