17 Temmuz 2016 Pazar 13:46
Darbeci Askerlere Millet Darbesi

FETÖ destekçisi teröristler, önceki gün darbe girişiminde bulundu. Halkın sokağa döküldüğü darbe kalkışması sonucu 161 polis ve sivil vatandaş şehit düştü, bin 140 kişi yaralandı. Darbecilere karşı başlatılan operasyon kapsamında 2 bin 839 asker gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, darbecilere karşı halkı sokağa davet etti ve görevlerinin başında olduklarını açıkladı. Yaşanan darbe girişimini Hava Kuvvetleri’nin eski komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile damadı Yarbay Hakan Karakuş’un planladığı ortaya çıktı. Akın Öztürk gözaltına alındı.

İŞTE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR
22.05 – Ankara’da savaş uçakları alçak uçuş yapmaya başladı. Bir grup asker Boğaz Köprüsü’nü tek yönlü trafiğe kapattı. “Terör alarmı mı darbe girişimi mi” tartışması sosyal medyada başladı.

22.10 – Türkiye genelinde birçok kamu binası önünde asker ve polis karşı karşıya gelmeye başladı. Ankara’da MİT binası ve Genelkurmay’a helikopterle ateş açıldı. İstanbul’da Beylerbeyi Sarayı önünde bazı askerlerin ordunun yönetime el koyduğu yönünde duyuru yaptığı iddiaları paylaşıldı.

22.30 – Genelkurmay’da silah sesleri duyuldu.

22.35 – Atatürk Havalimanı’na askerler tankla gelerek kontrol kulesine girdi.

foto1-003.jpg

23.10 – Başbakan Binali Yıldırım olayları “kalkışma” diye niteledi. Türk ordusu içerisinde bir grubun darbe girişiminde bulunduğunu duyurdu. Meclis’te grubu bulunan tüm partiler darbe girişimini kınadı. Başbakan Yıldırım, ‘’Vatandaşlarımızın meydanlara toplanmalarını istirham ediyorum’’ açıklamasında bulundu.

23.45 – Darbe girişimi yapan grup, TSK’nın akredite gazetecilerle iletişim için kullandığı e-posta hesabından gönderdiği mesajda “kontrolü tam olarak eline aldığını” öne sürdü.

23.50 – TRT merkezi başta olmak üzere Ankara’nın dört bir yanından güçlü patlama sesleri geldi. Darbe girişimine tepki gösterenler tüm yurtta sokaklara döküldü.

15 TEMMUZ 2016
00.15 – Darbe girişiminde bulunan askerler TRT’yi basıp bir spikere açıklama okuttular. Savunma Bakanı Fikri Işık, “Okunan korsan bildiri” dedi.

01.40 – Camilerden ezan okundu. Halkın darbe girişimine karşı sokaklara çıkması çağrısı yapıldı.

00.50 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlardan hükümete destek için sokağa çıkmalarını istedi. Erdoğan, darbe girişimini ‘Silahlı güçler içerisindeki küçük bir azınlığın kalkışması’ olarak niteledi. Cuntacı askerlere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Size verilen silahları milletimize doğrultursanız bedelini ödersiniz” açıklamasında bulundu.

01.21 – İçişleri Bakanı Efkan Ala, Genelkurmay Başkanlığı, TSK ve polisin ülkedeki darbe girişimine müdahale ettiğini açıkladı ve darbe planlayıcılarını “çete” olarak tanımladı.

01.40 – Bazı askerler Boğaziçi Köprüsü’nü geçmeye çalışan protestocuların üzerine ateş açtı.

02.21 – Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü vuran askeri helikopter Gölbaşı’nda düşürüldü. Gölbaşı’ndaki Özel Hareket polislerine yapılan saldırıda 47 polis şehit düştü.

02.25 – Taksim Meydanı’nda askerler mevzilenerek, protestocuları dağıtmak için havaya ateş açtı.

02.50 – F-16’lar ve askeri helikopterler TBMM’yi vurmaya başladı. Meclisin giriş kapıları yakınlarına sabaha kadar toplam 4 bomba atıldı. Milletvekilleri ve basın mensupları sığınağa geçti.

foto2-007.jpg

03.43 – Doğan Medya Center’a giren askerlerden bir üsteğmen, Hürriyet binasında, “Ateş etmekten çekinmeyin” diye bağırdı. Askerler hurriyet.com. tr çalışanları da dahil herkesi zorla dışarı çıkardı, CNN Türk stüdyolarına ve rejiye müdahale etti.

04.07 – Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda, “Milletin üzerinde hiçbir güç yoktur. Bu bir ayaklanma, ihanet, vatana ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler” dedi.

05.02 – Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama: “Tehlike henüz geçmiş değil. Millet sokaklarda olduğu ve vatanına sahip çıktığı müddetçe darbeci hainler bu aziz millete diz çöktürmeyecek.”

05.10 – Doğan Medya Center’ı basan askerlerin polis tarafından gözaltına alınmasıyla hurriyet.com.tr, CNN Türk, Kanal D ve DHA çalışanları binaya dönmeye başladı.

06.00 – Şu ana kadar hayatını kaybeden 160’ı aşkın vatandaş arasında, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank’ın ağabeyi İlhan Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konvoylarını yönlendiren motosiklet ekibinin başı Kemal Tosun reklamcı Erol Olçak ve 16 yaşındaki oğlu ile Yeni Şafak Gazetesi çalışanı Mustafa Cambaz da var.

06.26 – Cumhurbaşkanlığı külliyesi çevresinden dumanlar yükseldi. Bölgeyi uçaklar bombaladı. Çok sayıda şehit var.

06.42 – İstanbul’da Boğaz Köprüsü’ndeki askerler teslim oldu. Bazı askerlere linç girişiminde bulunuldu.

07.48 – İçişleri Bakanlığı: 29’u albay, 5’i general toplam 34 asker görevden uzaklaştırıldı. Pilot Hava Albay Erhan Baltacıoğlu gözaltına alındı.

07.52 – Genelkurmay’dan çıkan bir tank, barikat olarak bekleyen kamyonlara ateş açtı.

08.04 – Harbiye Ordu Evi ve TRT Radyo binası yeniden polis kontrolüne alındı.

08.16 – Gece boyunca tanklarla kapatılan Boğaziçi Köprüsü, askerlerin teslim olmasının ardından kısmen trafiğe açıldı.

foto3-005.jpg

08.17 – Jandarma Genel Komutanlığı’na operasyon düzenlendi. Yaklaşık 200 kişinin gözaltına alındı.

08.22 – Maltepe’de bulunan Nurettin Baransel Kışlası önüne yüzlerce kişi akın etti. Kışlanın kapısına tank çıkışını engellemek için kamyonlar park edildi. Polisin kışlada yaptığı operasyonda 6 üst rütbeli subayın gözaltına alındığı öğrenildi.

08.46 – Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’nda yapılan açıklamaya göre darbe girişiminde bulunan 23 tankçı ile 13 denizci gözaltına alındı. Darbe girişiminde bulunan askerler tarafından kaçırılan 2 amiral ise polisin operasyonu ile kurtarıldı.

08.55 – Rehin alınan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga kurtarıldı. 09.33 – Kuleli Askeri Lisesi’nde 80 öğrenci gözaltına alındı.

09.45 – Genelkurmay’daki 200’e yakın silahsız er-erbaş teslim oldu.

09.56 – Fatih Sultan Mehmet Köprüsü trafiğe açıldı.

10.07 – Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700’e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu.

11.01 – Genelkurmay Başkanı Vekili Orgeneral Ümit Dündar, “Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanlarımız ve TBMM, TSK ile tam bir dayanışma içinde demokrasinin ve hukukun yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemiştir” dedi.

12.10 – Marmara Bölgesi üzerindeki hava sahası uçuş yapan sivil hava araçların uçuşlarına kapatıldı.

12.11 –  Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, rehin alındığı bildirilen Donanma Komutanı Veysel Kösele ile irtibat kurulduğunu söyledi.

12.15 – Darbeye girişen grubun Hava Kuvvetleri Komutanı’nı katıldığı düğünden kaçırdığı ortaya çıktı.

foto4-001.jpg

13.21 – MİT: Sistematik operasyon bitti, nokta operasyonuna geçtik, 1-2 saate biter.

13.30 – Darbeye girişen isimlerden bazıları helikopterle Yunanistan’a kaçtı.

14.25 - 2 bin 475 hakim HSYK tarafından açığa alındı.

15.02 - Operasyon Danıştay’a da sıçradı...

15.25 – Gözaltına alınan asker sayısı arttı. Kalkışmaya destek için yola çıkan 467 Kara Harp Okulu öğrencisi, 20 subay gözaltına alındı.

15.40 – ABD Büyükelçiliği, Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik bir güvenlik uyarısı yayınlayarak mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını istedi.

17.00 - Meclis Genel Kurulu, Başkan İsmail Kahraman’ın başkanlığında ve 4 partinin katılımıyla olağanüstü toplandı.

17.25 - Genel Kurul’a seslenen Başbakan Binali Yıldırım, “Bugün AK Parti’nin, CHP’nin, MHP’nin, HDP’nin ve tüm partilerin darbeye karşı çıktıkları bir gündür. Bugün bir milattır. Yeni bir sürecin de başlangıcıdır” dedi.

18.10 - Soruşturma kapsamında, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun gözaltına alındı.

18.15 - Eski Hava kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Ankara Kazan ilçesindeki Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gözaltına alındı. Burada bulunan diğer askerlerin de silahlarını bırakarak teslim oldukları öğrenildi.

18.35- Darbe girişimi sonrası 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun’un gözaltına alındı.

19.15 - 3’ncü Kolordu Komutanı Orgeneral Erdal Öztürk gözaltına alındı

20.00 - Darbecilerin rehin aldığı Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi’nin de kurtarıldığı bildirildi.

20.15 - FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Cihat Erdoğan, ilçede görevli Kayseri Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, 2. Hudut Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurbay Albay Osman Akman gözaltına alındı.

21.35 - Darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından yapılan çalışmalarda gözaltına alınan Albay Erhan Baltacıoğlu tutuklanırken, Kayseri polisi Tuğgeneral Cemal Akyıldız’ın İstanbul’da yakalanmasını sağladı. Darbe girişimi sonrası 2.Ordu Komutanlığı’nda uzun süre asker ile polis çatışmıştı. Darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile birlikte Kurmay Başkanı Avni Angun 2’si Tuğgeneral, 4’ü asker olmak üzere 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Bu arada operasyonalar sırasında darbeci askerlerden Kurmay Binbaşı Fatih Kılınç’ın da ölü ele geçirildiği öğrenildi.

18.55 - Anayasa Mahkemesi üyesi Alparslan Altan gözaltına alındı.

19.15 - 3’ncü Kolordu Komutanı Orgeneral Erdal Öztürk gözaltına alındı. 

Son Güncelleme: 17.07.2016 14:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com