14 Haziran 2017 Çarşamba 10:38
Doğu Karadeniz’e ölüm gazı

ORANLARDA BÜYÜK ARTIŞ

Emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Osman Bektaş dünya genelinde ölüm oranları azalırken, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki illerde, muhtemel çevre kirliliği nedeniyle 2016 yılında hayatını kaybedenlerin sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 3,7 arttığını belirtti. Bektaş, “Ölüm oranı olarak en fazla yüzde oranı Giresun ve Artvin’de gözlemlenmektedir. Bu iller radyoaktif radon gazı kirlenmesine maruz kalmış bölgelerde yer almaktadır” dedi.

İÇME SUYUNDAKİ TEHLİKE

Ölüm oranlarının artmasını tetikleyen etkenler arasında farklı hava, su, toprak ve doğal radyoaktivite kirliliğinin olduğuna dikkat çeken Bektaş, “2014 yılında yayınlanan raporda Trabzon, Rize ve Artvin’in öncelikli sorununun içme suyu kirliliği, Ordu, Giresun ve Gümüşhane illerinde ise atık su tehlikesinin en önemli çevre sorunu olduğu ispat edilmiştir. Giresun ve Artvin’de ise radon aktivitesi ölümlere davetiye çıkarmaktadır” ifadelerini kullandı

KANSERE DAVETİYE

Bektaş ayrıca, “‘Sağlıklı Ortam ve Sağlıklı İnsan’ prensibini kendisine ilke edinen Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016 yılında yayınladığı rapora göre dünyada her yıl 12,6 milyon kişi muhtemelen sağlıksız çevre koşullarından, kirli hava, su, toprak ve radyoaktiviteden dolayı ölmektedir. Yersel veya bölgesel nitelikli olumsuz çevre koşulları, başta kalp-damar hastalıkları, inme, kanser ve kan hastalıkları olmak üzere 100’den fazla hastalığın ana nedenidir” dedi.

TÜİK verilerine göre 2016 yılında ölüm sayısı bir önceki yıla göre Giresun’da % 5,3 Artvin’de % 4,6 Ordu’ da % 3,4 Trabzon’da % 3,4 Gümüşhane’de % 2,9 ve Rize’de % 2,3 oranında artış gösterdi.

(Karadeniz)

Son Güncelleme: 14.06.2017 10:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com