03 Eylül 2016 Cumartesi 15:08
Fırat kalkanında 2. Cephe açıldı!

Suriye sınırında ikinci cephe açıldı! Tanklar Suriye'ye girdi...

24 Ağustos'ta Cerablus'a sınır ötesi harekât başlatan Türkiye, Fırat Kalkanı harekâtının ikinci aşamasında batıdaki Çobanbey'i hedefliyor. TSK’ya ait tank ve zırhlı araçlar Kilis’in Elbeyli ilçesinden sınırı geçerek Çobanbey'e ilerlemeye başladı. Tankların geçişi sırasında Suriye tarafındaki IŞİD hedefleri de sınırdaki birlikler tarafından top atışlarıyla ateş altına alındı.

 TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin, bölgeyi IŞİD’den temizlenerek sınır güvenliğinin sağlanması amacıyla başlattığı Fırat Kalkanı harekatının 11’inci gününde, ikinci aşamaya geçildi. Tank ve zırhlı personel taşıyıcıları, öğle saatlerinde Kilis’in Elbeyli ilçesinden sınırı geçti.

Elbeyli'ye bağlı Salahan Köyü’nde sınır güvenliği için yapılan duvarın bir bölümünün kaldırılarak açılan kapıdan TSK’ya ait tank ve zırhlı araçlar Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolündeki Çobanbey kasabasına girdi.

Yaklaşık 20 tank, 5 zırhlı personel taşıyıcı, kamyon ve zırhlı araçların sınırın Suriye  tarafına geçişi sırasında, sınır birlikleri Rai’nin iç kesimlerinde IŞİD kontrolündeki bölgeler; Fırtına obüsleriyle ağır bombardımana tutuldu. Sınırı aşarak Çobanbey'e giren tanklar ise ilerlemesini sürdürüyor.

REUTERS SON DAKİKA OLARAK VERDİ

Uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye'nin sınır ötesi harekâtta ikinci cepheyi açmasını, dünyaya son dakika olarak duyurdu. Ajans, Türk tanklarının sınırı geçip Çobanbey'e doğru ilerlediğini bildirdi.

Ajans ayrıca, bölgedeki kameramanlarının günün erken saatlerinde peş peşe patlama sesi duyduğunu ve gökyüzüne yükselen dumanlar gördüğünü aktarıyor.

 

SIK SIK EL DEĞİŞTİRDİ

Halep'in kuzeydoğusunda bulunan Çobanbey ilçesi, halihazırda IŞİD'le savaşan ÖSO'nun kontrolünde. Yine muhaliflerin kontrolünde olan Azez ilçesinin komşusu olan Çobanbey, son aylarda ÖSO ve IŞİD arasındaki çatışmalarda sık sık el değiştirmişti.

ÖSO güçleri, Cerablus'un yanı sıra batıdaki Çobanbey ilçe merkezinden de ilerleyerek Türkiye sınırı boyunca bazı köylerin kontrolünü ele geçirmişti.

ÖSO'nun Çobanbey'deki hamlesi, Fırat Kalkanı Harekatı'nın yeni bir evresi olarak görülüyor. Harekatın yeni evresiyle Azez-Cerablus hattının terör unsurlarından temizlenmesi bekleniyor.

24 Ağustos'ta gece yarısı savaş uçaklarının bombardımanı ve tankların sınırı geçmesiyle başlayan Fırat Kalkanı Harekâtı'nda Türkiye'nin desteklediği ÖSO güçleri önce Cerablus, ardından da çevredeki köyleri IŞİD'den aldı. Muhalifler, Fırat'ın batı yakasında yer alan Cerablus'ta, ilçenin güneyinde Sucu Çayı'na kadar olan bölgeyi terör örgütleri IŞİD ve PYD/PKK'dan arındırmıştı.

Sınırın güneyinde bir PYD oluşumuna izin vermeyeceğini ilan eden Ankara, Cerablus ve Çobanbey arasındaki hattı birleştirmek istiyor. Halihazırda iki hat arasında 25 kilometrelik bir mesafe bulunuyor.

Son Güncelleme: 03.09.2016 15:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com