20 Haziran 2017 Salı 10:12
Hayvanlar için yapıldı teröristleri korkutuyor

Karadenizinsesi.com / Aleyna BAYRAM - Özellikle 2000 yılı sonrasında ülkemizde azda olsa kullanılmaya başlanılan foto kapanların kullanımının son 5-6 yıldır artmış göstermesi yaban hayatına ilgiyi arttırmasının yanı sıra terörle mücadelede de önemli bir rol oynuyor.

Hainler Maçka’da Ki Foto Kapanları Kırdılar
Son yıllarda Karadeniz Bölgesinde yapılanmaya çalışan ve terör eylemleri gerçekleştiren hainler; Trabzon’un Maçka İlçesi kırsalında Mayıs ayında meydana gelen ve Jandarma Uzman Çavuş Osman Gazi Çetingöz'ün şehit olması ile sonuçlanan terör olayının ardından hayvanların gözlenmesi için dağlık araziye kurulan foto kapanlara yakalanmıştı.

Bölgede yaban hayatı incelemek için daha önceden koyulan foto kapanlara yakalanan hainlerin, görüntü vermemek için geçiş güzergahlarında ki foto kapanları kırdıkları öğrenilmişti. Kamufle edilen fotokapanların terör saldırısı sonrası kırılmasının ardından güvenlik güçleri tarafından geniş çaplı operasyon başlatılmıştı.

Teröristlerin hala yakalanamamış olması ve kamufle edilen fotokapanların kırılmasının ardından bölgede teröristlere kimlerin yardım ettiği tartışılırken yaylacıların yaylaya çıkarken tedirgin olmadığı görüldü.

Terörle Mücadeleye Önemli Bir Katkı
Karadeniz teknik Üniversitesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Şağdan BAŞKAYA, “Foto kapanlar artık sadece yaban hayatında hayvanlarla ilgili bilgiler toplamak için değil, sivil ve askeri amaçlar için de kullanılmaktadırlar. Sivil maksatla, ev ve iş yerlerinde, şantiyelerde hatta tarım alanları gibi birçok yerlerde faklı amaçlar için kullanılan foto kapanların, son zamanlarda ilgili Bakanlığın da açıklamalarından terörle mücadele de yaygınlaştırılarak kullanılacağını öğrenmiş durumdayız. Güneş enerjili sistemlerin kullanılmasıyla artık pil değiştirme derdi olmayan ve görüntüyü çeker çekmez istenilen adrese gönderen foto kapanlar askerlerimizin terörle mücadelede işini kolaylaştıran bir araç haline gelmiştir.” dedi.

Yerli Üretimini Yapmalıyız
Yerli üretime geçilmesi gerektiğini ifade eden Başkaya, “Burada önemli olan, çok karmaşık olmayan ve yüzlercesi birden satın alınan fotokapanların artık yerli üretimin yapılmasıdır. Böylece hem bu teknolojiyi bizler istediğimiz gibi geliştirebiliriz, hem de dışa bağımlı ve para harcayan ülke konumundan çıkarız” ifadelerine yer verdi.

Son Güncelleme: 20.06.2017 10:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com