16 Şubat 2017 Perşembe 13:11
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ''batıda Büyük Duyarsızlık Var!''

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Doğumuzda büyük bir yangın, batımızda ise maalesef büyük bir duyarsızlık var. Türkiye ise bu insanlık dramının tam ortasında bununla yüzleşen bir ülkedir. Bizim sorumuluğumuz sadece kendi insanımıza karşı değil insanlığın tamamına karşıdır." dedi.

Soylu, Vali Galip Demirel Vilayetler Evi'nde düzenlenen ''Göç Politikaları Kurulu'' toplantısında yaptığı konuşmada, bazı ülkelerin sığınmacılara yönelik uygulamalarını eleştirdi.

Bir Avrupa ülkesinde polisin sokakta yaşayan sığınmacıların çadır ve battaniyelerine el koyduğunu ifade eden Soylu, mültecilerin eksi 5 derecede ölüme terk edildiğine dikkati çekti. Soylu, "Akif ne güzel anlatmış, 'Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar.' Ancak zannederim ki merhum Akif de bu kadarını düşünmemiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Kitlesel göçün, "düzensiz göç" olarak tabir edilen kaçak göçmen konusunu da gündeme getirdiğini vurgulayan Soylu, Türkiye'nin bununla da etkin şekilde mücadele ettiğini söyledi. Bu noktada 2005-2014'te yakalanan ortalama düzensiz göçmen sayısının yıllık 50 bin civarında olduğunu belirten Soylu, 2015'te bu rakamın 146 bin 485'e, 2016'da ise 174 bin 466'ya ulaştığını bildirdi.

"52 bin 75 kişiye giriş yasağı konuldu"

Göç Politikaları Kurulunun hükümete ve devlete önereceği politikaların en önemli başlıklarından birisinin düzensiz göçmen konusu olduğunu vurgulayan Soylu, 7 Şubat itibarıyla, 2017'de yakalanan düzensiz göçmen sayısının 10 bin 695 kişi olduğunu aktardı.

Kolluk kuvvetlerine yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür eden Soylu, polis, jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile hudut bölgelerindeki Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin önemli bir görevi üstlendiğinin altını çizdi. Soylu, "2010 yılından bu yana tutuklanan göçmen kaçakçı sayısı ise 4 bin 856 kişidir. Ortadoğu'daki bu kitlesel hareketlilik içerisinde bir temel problemimiz de yabancı terörist savaşçıların geçişidir. Bu da ülkemiz için ciddi bir sorundur. Bu bağlamda 145 ülkeden 52 bin 75 kişiye giriş yasağı konulmuş, 99 ülkeden 4 bin 369 kişi sınır dışı edilmiştir." ifadelerini kullandı.

Göç Politikaları Kurulunun ilk toplantısında elde edileceklerin milli göç politikasını oluşturacağını dile getiren Soylu, bunun Türkiye için ilk olduğunu belirtti.

"Batıda büyük bir duyarsızlık var"

Türkiye'nin büyük bir sorumluluk altında olduğuna işaret eden Soylu, şunları kaydetti:

"Doğumuzda büyük bir yangın, batımızda ise maalesef büyük bir duyarsızlık var. Türkiye ise bu insanlık dramının tam ortasında bununla yüzleşen bir ülkedir. Bizim sorumuluğumuz sadece kendi insanımıza karşı değil insanlığın tamamına karşıdır. Biz biliriz ki insan yaratılmışların en şereflisidir ve bizim görevimiz onu Allah'ın konumlandırdığı katta görebilmek, onu öyle değerlendirmek ve ona öyle hizmet edebilmektir. Türkiye'de bu mesele çok tartışıldı. Kıymetli Cumhurbaşkanımız hedef edildi. Suriye'den milyonlarca insanın Türkiye'ye can havliyle çocuklarını, eşlerini, namuslarını koruyabilmek için sınırlarımıza dayandığı noktada maalesef batıyla vicdanı ortak ve eş olan bazı kesimler sınırları kapatmamızı ve bu insanları ölüme terk etmemizi istedi."

Türk medeniyetinin sürekli sınava tabi tutulduğunu ifade eden Soylu, sınavların hiçbirisinde sınıfta kalmayan Türk medeniyetinin her zaman ekmeğini ve gönlünü paylaştığını vurguladı.

İçişleri Bakanı Soylu, "Bize demokrasi, medeniyet, hukukun üstünlüğü, insanlık dersi vermeye çalışanlara karşı medeniyetimizin bize yüklediği sorumluluklar bizi dünyada yine farklı ve anlamlı şekilde konumlamıştır." diye konuştu.

Vekalet savaşlarının yürüdüğü, göçün başka ülkelerin ekonomik düzeninin bozulması amacıyla kullanıldığı dönemden geçildiğine dikkati çeken Soylu, bazı ülkelerin kendi ülkelerine gelenleri düzensiz göç kapsamında Türkiye'ye nasıl yönlendirdiklerini bildiklerini, bu konuda tedbir alma iradesini ortaya koymaktan da çekinmediklerini anlattı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com