01 Ocak 2016 Cuma 11:36
Korku filmleri

Korku filmleri, son yıllarda yapıtların bilimselliğinden esinlenerek oluşturuluyor ve dünyanın yöneldiği bu bilimsel kategorilerde, Türk senaryoları hala aynı düzeyde ve aynı tipte devam ediyor diyebiliriz. Değişmeyen senaryolarımız ve arketiplerimizle, Türk korku filmleri, her zaman olduğu gibi doğaüstü varlıklar ile savaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda sıkça gördüğümüz Dabbe, Siccin gibi filmlerin bu doğaüstü varlıklarla ilişkilendirildiğini biliyoruz ve çoğu izleyici bu tarz filmleri severek izliyor. Paranormal Activity serisi örneğin, basit anlatımı ancak etkili senaryosu ile muhteşem bir sinematografiye sahip olmasa da oldukça ilgi çekici bir film olabiliyor ve yıllarca, yeni filmlerle kendisinin devamını sağlayabiliyor. Hem de aynı konular ve aynı senaryo tipleri ile. Varyasyonların olduğunu bilmemiz gerekiyor ve bu varyasyonlardan bir tanesi de, bilimsel korku filmleri. Özellikle bu tarz filmler gerilim yapıtları ile karıştırılsa da tartışmasız olarak korku filmleri kategorisinde bu filmlere yer bulunabilir. Büyük özelliklerle bezeli olmayan ancak kolay bir biçimde anlaşılamayan senaryosu ile bu tarz bilimsel korku filmleri, daha çok bir toplumun herhangi bir virüsten etkilenmesi yahut seri bir katilin serüvenini bizlere aktarıyor. Başarılı senaryoları ile bu tarz korku filmleri bir de iyi bir sinematografi ile birleşirse, tadından yenmez bir yapıtın ortaya çıktığını söylememiz mümkün. Bu tarz yapıtları son yıllarda oldukça fazla çıkaran yönetmenler, muhtemelen dünyanın yöneldiği yola, yani bilime yöneldiler.

Komedi filmleri ise, daha çok topluma yönelik olabiliyor. Örneğin, bizler Amerikan Pastası filminde Düğün Dernek kadar eğlenemiyoruz. Bu durum da, toplumun eğlence ve gülme anlayışında vuku buluyor elbette. Eğlence anlayışı farklı olan toplumlara hitap etmeyen ve farklı toplumdan gelen komedi filmleri, pek de seyirci bulamayabiliyor ve yerel bir düzeyde izleyici kitlesine sahip oluyor. Bu sebepten, IMDB üzerinde pek başarılı komediler göremeyiz.

Bunun yanında bir klasik halini alan ve artık Bollywood olarak ün yapan Hint Filmleri var ki, yükselerek girdiği ve popülaritesini arttırdığı piyasada muazzam bir başarı yakaladı. Son zamanlarda harika filmler çıkaran bu piyasanın kendisine özgün bir hali var.

Son Güncelleme: 22.10.2016 12:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com