26 Nisan 2016 Salı 17:40
Meclis Başkanı Gündemi Sarstı!

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nde, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği’nce (AYBİR) düzenlenen “Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa” başlıklı konferansta konuşan TBMM Başkanı’nın sözleri tepkiyle karşılandı.
 

ŞAHSİ GÖRÜŞÜDÜR
AKP Grup Başkanvekili ve Amasya Milletvekili Naci Bostancı, Meclis Başkanı Kahraman’ın sözleri için, “AK Partinin laiklikle ilgili problemi olmadığı” şeklinde açıklama yaparken, Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Laikliğin anayasa metninden çıkarılmasını tartışmış bile değiliz. Meclis Başkanı Kahraman parti adına konuşmuyor” dedi.

CHP'DEN EŞİTLİK VURGUSU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsmail Kahraman’ın açıklamalarını partisinin grup toplantısında şu sözlerle eleştirdi: “Laiklik din ve vicdan özgürlüğü demektir. Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesidir demektir. Devlet etnik kimlik ve inanç konusunda kör olmalıdır. Devlet sen şu inançtansın, sen değilsin sana hizmet vermeyeceğim diyemez. hangi inançtan olursa olsun devlet eşit davranmak zorundadır. Laiklik toplumsal barışımızın en temel güvencesidir. Ben sayın Meclis Başkanı’na sormak isterim. Ortadoğu’da kan gövdeyi götürüyor. Hâlâ mı ders almadın? Siyaset kurumu benim inancıma vatandaşımın inancına müdahale edemez. Laiklik o müdahaleye imkan vermeyen bir düzenlemedir. Laiklik eşitliğin de güvencesidir. Laiklik insan olmak, insana saygı duymaktır.

DOĞRU BİR DÜŞÜNCE DEĞİL
MHP lideri Devlet Bahçeli TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Yeni Anayasa’da laiklik olmamalı” sözleriyle ilgili “Anayasamıza göre seçimli bir Meclis Başkanımızın Anayasa’nın ilk dört maddeyi tartışmaya açması doğru bir yaklaşım değildir. Doğru bir düşünce olmamıştır. Sayın Meclis Başkanı bu hatasından dönmelidir. Türkiye’yi bir başka yere sürükleyebilecek, istismara vesile olabilecek bir karanlık kuyuya sürüklenmesine vesile olmamalıdır” dedi.

Öte yandan, Meclis önünde Kahraman’ı protesto etmek isteyen bir grup polis tarafından engellendi. Polisin biber gazı ile müdahale ettiği gruptan bazı kişiler de gözaltına alındı.

(İlkhaber / Selay SAYKAL)

Son Güncelleme: 26.04.2016 17:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com