20 Haziran 2017 Salı 22:09
Nazlı Ilıcak mahkemede itiraf etti

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda çağrışım yapan mesajlar verdikleri iddia edilen 17 sanık hakkında açılan davanın ikinci duruşması tamamlandı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ikinci duruşmada savunma yapan Nazlı Ilıcak, kendisinin "Ergenekon" ve "Balyoz" süreçlerine topyekun kumpas diyemeyeceğini kaydetti.

"BALYOZ VE ERGENEKON KOMLE YOK DEMEK YANLIŞ OLUR"
Kendisinin bu süreçlerde gerçeklik payı olduğuna inandığını söyleyen Ilıcak, "Burada bir gerçeklik payı var dersem ben FETÖ'nün içine mi giriyorum? Bu işlerin çok sulandırıldığını kabul ediyorum. Ben bu kumpas denilen meselelere parmak bastım, yazılar yazdım. Balyoz ve Ergenekon için topyekun, komple bir şey yok demek yanlış bir şey. Tekrar ediyorum suistimal olmuştur, özellikle "Balyoz" süreci sulandırılmıştır. Savcı, beni Ergenekon ve Balyoz kumpaslarını aklamamla suçluyor." diye konuştu.

"İTİRAF EDİYORUM GEÇ FARK ETTİM"
FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, cemaat olarak bildiği olgunun terör örgütü olduğuna kesin kanaat getirdiğine değinen, Ilıcak şunları kaydetti:
Özeleştiri yapmak istiyorum. Cemaat işini geç fark ettim. Ben FETÖ'yü geç fark ettim. Bunu söylüyorum. İnat ettim mi burnumun dikine giderim. Uyarılara dikkat etmem. Benim bunu geç fark etmemin farklı bir sebebi vardı bunu anlatmak istiyorum. Demokrat parti geleneğinden gelen biri olarak, dindar kesimlere daima duyarlı oldum. Dindar ile din istismarcısını ben ayırt edemedim. Bunu burada itiraf ediyorum, terör örgütünü geç farkettim.

"KAZANIMLARIMI LAİK CUMHURİYET'E BORÇLUYUM"
Ilıcak, bütün kazanımlarını laik Cumhuriyet'e borçlu olduğunu söyleyerek, "Benim kimliği teokratik darbeye uyar mı? Neden Fetullah Gülen'in Türkiye Cumhuriyeti'nin başına geçmesini isteyeyim. Ben İran rejimindeki bir kadın gibi yaşamayı kabul eder miyim? Kainat imamı denen bir insanın peşine neden takılayım" dedi.

TAHLİYESİNİ TALEP ETTİ
Kaçmasının söz konusu olmadığını söyleyen Ilıcak, tahliyesini talep ederek, savunmasını tamamladı.

Nazlı Ilıcak'ın ardından savunma yapan tutuklu sanıklar Fevzi Yalçın ve Yakup Şimşek de FETÖ ile ilgili bir bağlantılarının bulunmadığını öne sürerek, tahliyelerini talep ettiler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com