19 Kasım 2015 Perşembe 13:12
Ramazan Ağar Değerlendirmelerde Bulundu

Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, "Bakanlar Kurulu en kısa zamanda asıl işi ve yardımcı işi belirleyecek. Çok uzayacağını zannetmiyorum. 3 ay içerisine de inşallah diğer arkadaşlarımız da mutlu sona erişirler ve bu taşeron meselesinden kurtulmuş oluruz" dedi.

Ağar, kentteki bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, taşeron işçilerin kadroya geçmeleri ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Taşeron meselesinin 2010 yılından itibaren gündeme getirdikleri bir konu olduğunu vurgulayan Ağar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu olay, gerçekleşmesi kolay bir olay değildi. Biz Yol-İş Sendikası olarak 2010 yılında karayollarında çalışan, asıl işi yapan taşeron işçi arkadaşlarımızı sendikamıza üye yaparak, iş kanunun ikinci maddesi gereği 'asıl işte, alt iş veren çalıştırılamaz' ibaresi var. Biz onu da dikkate alarak sendikamıza üye yaptık. Karayollarına dava açtık ve bu davaları kazandıktan sonra bu kadrolar verildi. Yani bu kadrolar herhangi bir siyasi iktidar tarafından lütuf halinde bize verilmiş değil. Elbetteki emekleri olmadı dersek doğru olmaz."

Ağar, Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın da kadroların verilmesinde çok emeği olduğunu ifade ederek, "Ergün Bey, şu anki Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde yanına giderek bu mahkeme kararlarının uygulanması gerektiğini söyledi. Yine o zamanki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik'in emeği çok. Dolayısıyla o zaman ki Başbakanımız, şu anki Cumhurbaşkanımız da talimat vermişti. Bu mahkeme kararının uygulanması neticesinde bu kadrolar verildi" diye konuştu.

Siyasi iktidar ve muhalefet partilerinin de bu esnada Mecliste sürekli taşeron işçileri gündeme getirdiklerini işaret eden Ağar, "Bunları seçim programlarına da koydular. Hem siyasi iktidar hem muhalefet partileri iktidar oldukları zaman kamuda çalışan ve asıl işi yapan taşeron işçilerin tamamına kadro vereceklerinin sözünü verdiler. Sonuçta AK Parti tek başına iktidar oldu ve Sayın Başbakanımız da hükümet kurulduktan sonra üç ay içerisinde bu konuların çözüleceğini söylüyor. Bu bizim karayollarında işe başlayanların dışında olan olacak" ifadelerini kullandı.

Ağar, Yol- İş Sendikasının taşeron işçilere kadro verilmesinde öncü olmasından dolayı da mutlu olduklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yol-İş Sendikasının vermiş olduğu mücadele sonunda, tüm kamuda çalışan ve asıl işi yapan arkadaşlarımız kadroya geçeceklerdir. Bakanlar Kurulu hükümet kurulduktan sonra asıl işi ve yardımcı işi belirleyecek. Bundan sonra asıl işte çalışan arkadaşlarımızın tespiti yapılacak ve hiç dava açmadan arkadaşlarımız direk kadrolarını alacaklar. Biz de bu işin takipçisi olacağız. Bakanlar Kurulu en kısa zamanda asıl işi ve yardımcı işi belirleyecek. Çok uzayacağını zannetmiyorum. 3 ay içerisine de inşallah diğer arkadaşlarımız da mutlu sona erişirler ve bu taşeron meselesinden kurtulmuş oluruz."

Toplantıya, Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsmet Tan ve Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Ahmet Kılıç da katıldı.

Son Güncelleme: 19.11.2015 13:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com