20 Ocak 2016 Çarşamba 16:43
Savcı Tahliye İstedi, Hakim Reddetti

Karaman'ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında 18 işçinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili davanın altıncı duruşması yapıldı.

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar maden ocağının sahibi Saffet Uyar, teknik nezaretçi Ali Kurt, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey, müşteki yakınları ve taraf avukatları katıldı. Müşteki avukatları, sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti. Sanık Özbey'in avukatı Battal Özer, hakkında yakalama kararı bulunan daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy'un, hayatını kaybeden 18 işçinin her biri için olası kast ile yargılanması gerektiğini söyledi.

Dosyada rapor hazırlayan bilirkişilerin dinlenilmesini isteyen Özer, müvekkilinin tahliyesini talep etti, sonra duruşmaya öğle arası verildi. Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda savcı, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey ve teknik nezaretçi Ali Kurt'un tutuklu kaldıkları müddet, bilirkişi raporunun dönüş süresinin belirli olmayışı ve kusur dereceleri değerlendirilerek tahliyelerini istedi.

Savcı, maden ocağının sahibi Saffet Uyar'ın, üzerine atılı suç ve mahiyeti, kusur derecesi, tanık beyanları, bilirkişi raporları, kuvvetli suç şüphesinin varlığı nedeniyle tutukluluk haline, daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy hakkındaki yakalama kararının devamını talep etti. Söz verilen tutuklu sanıklardan Ali Kurt, görevi gereği kusuru ve ihmalinin olmadığını savundu. Sanık Uyar ve Özbey de tahliyelerini istedi. Savcının tahliye talebine madenci yakınları tepki gösterdi.

Karar için duruşmaya kısa bir süre ara veren mahkeme heyeti, duruşmanın tamamlandığını belirterek, Uyar, Kurt ile Özbey'in tutukluluk hali ve Özsoy hakkındaki yakalama kararının devamına karar verdi.

Mahkeme heyetince duruşma, eksik hususların giderilmesi için 22 Mart'a ertelendi.

Son Güncelleme: 00.00.0000 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com