20 Ocak 2016 Çarşamba 12:43
Teröristler Silopi’yi Harabeye Çevirdi

Sokağa çıkma yasağının belirlenen saatler arasında kaldırıldığı Şırnak'ın Silopi ilçesi, teröristlerin bombalarının infilak etmesi ve çatışmalar yüzünden adeta harabeye döndü.

Operasyon nedeniyle 14 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının 37 günün ardından dün 05.00 ile 18.00 saatleri arasında kaldırıldığı Silopi'de vatandaşlar büyük mağduriyet yaşıyor. İlçede, başta teröristlerin tuzakladığı el yapımı patlayıcıların infilak etmesi olmak üzere yaşanan çatışmalar yüzünden yüzlerce ev, iş yeri ve araç ile camiler ve kamu binaları tahrip oldu. Bazı evler yangınlarda küle dönerken, vatandaşlar hayvanlarını bile kaybetti.

"EVİMİZ YANDI, HAYVANLARIMIZ ÖLDÜ"

İlçenin Barbaros mahallesinde ikamet eden ve yasağın ilan edilmesi ile birlikte evlerini terk edip bir yakınının evine yerleşen 6 çocuk babası A.K., "2 bin 200 TL'ye yeni bir dolap almıştım. Yeni bir televizyon almıştım. Bu yaşa kadar geldim sadece bunları alabildim. Ama hemen ertesinde bu olay geldi başımıza, evimiz yandı kül oldu. 18 küçükbaş hayvanım vardı. Onlar açlıktan öldüler" dedi.

"SOKAKTA KALDIK, ÇOK MAĞDURUZ"

Çok mağdur bir durumda olduklarını vurgulayan A.K., "Hiçbir şeyimiz kalmadı. Halen yakınımızın yanında yaşıyoruz. Gidecek başka bir yerimiz yok. Artık huzur istiyoruz. Sadece huzur istiyoruz. Kimse ölmesin. Bu ne zamana kadar devam edecek. Artık yeter" diye konuştu.

"SINAVLARA HAZIRLIK KİTAPLARIM YANDI"

Ağabeyi A.K. ile aynı evde yaşadığını ve üniversite sınavlarına hazırlandığını anlatan H.K. ise, "Çalışma odam ve kitaplarım yandı. Sınava nasıl gideceğimi bilmiyorum" dedi. A.K.'nin oğlu H.K. de üniversite sınavlarına hazırlandığını belirterek şunları kaydetti:

"Ama evimiz yandı. Bir aydır çalışmalarımı istesem de yapamıyorum. Ne söyleyeceğimize dilimiz varmıyor. Gördüğünüz gibi ne çalışma ne de yaşama alanımız var. Rahatlıkla sınava hazırlanmak, üniversiteyi kazanman ve okumak istiyorum."

Öte yandan, ilçedeki patlamalar yüzünden birçok eve su verilemezken, vatandaşlar evlerine yakın kuyulardan çektikleri suyu, bidonlara koyarak, ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. İlçede, şebeke suyu altyapısının onarılması için çalışma yürütülüyor.

Teröristler Silopi’yi Harabeye Çevirdi

Teröristler Silopi’yi Harabeye Çevirdi

Teröristler Silopi’yi Harabeye Çevirdi

Teröristler Silopi’yi Harabeye Çevirdi

Son Güncelleme: 00.00.0000 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com