13 Temmuz 2017 Perşembe 12:08
Trabzonlu 15 Temmuz şehidinin acı dolu yaşamı...

KaradenizinSesi - 15 Temmuz gecesi şehit olan 249 kişiden biri de Trabzonlu Sedat Kaplan’dı, Sağır dilsiz 3 kardeşin sağlıklı dünyaya gelen tek çocuğu idi. Ancak 11 yaşında mide kanserine yakalandı. yıllarca bu hastalıkla mücadele etti. Kemoterapi tedavisi gördü. Saçları döküldü.  Tam kurtuldu derken bu kez kemik kanseri oldu. O kara gece Öncesi ameliyat olmak için Ankara’ya gitti. Ameliyat olup sağlığına kavuşacaktı. Evlilik planları yapıyordu. Ta ki kurşun göğsüne saplanana kadar.

3 SAĞIR DİLSİZ KARDEŞİ VARDI

Anne ve babanın yaptığı akraba evliliği sonucunda dünyaya gelen 3 sağır dilsiz kardeşin içinde büyüdü. 11 yaşında geçirdiği rahatsızlık sonucu mide kanseri oldu.  Yıllarca bu hastalıkla boğuştu, Kemoterapi tedavisi gördü, saçları döküldü.  Ayağa kalktı.  2015 yılında kalçasında çıkan ur yüzünden gittiği hastanede, bu kez kemik kanseri olduğunu öğrendi. Doktorlar ameliyat riskli olur, sakat kalırsın demelerine rağmen Ankara’nın yolunu tuttu. 17 Temmuz 2016 da bıçağın altına yatıp doktorların riskli, dediği o ameliyatı olacaktı.

HASTANEDEN ÇIKIP GİTTİ

15 Temmuz akşamı yapılan darbe girişimini öğrenince hastaneden çıkıp ayağındaki acıya rağmen kendini sokağa attı. TBMM önüne gitti. O gece bir daha kendisinden haber alınamadı. Cebinden tıraş olmak için gittiği berberin kartını buldular. Bu şekilde aileye ulaşarak durumu bildirdiler.

HAYATI KANSERLE GEÇTİ

Yaptığı Akraba evliliği nedeniyle 3 sağır dilsiz çocuğu olduğunu belirten Anne Ören kaplan, “Sedat ikinci oğlumdu sağlıklı bir çocuk dünyaya getirdiğim için dünyalar benim olmuştu.  Ancak oğlumun yüzü hiç gülmedi. 11 yaşında geçirdiği bir rahatsızlık sonucu Mide kanseri oldu. Bundan sonra Çile dolu bir yaşamı oldu. Çocukluğundan beri hastalıklarla uğraştı. Yıllarca hastanelerde kaldı. İyileşse ayağa kalksa, evlense mürüvvetini görsem diye Allaha çok dua ettim. Tam her şey yoluna girdi derken, bu kez hastalık kemiklere sıçradı. Ameliyat olup kurtulmak istedi. Bu nedenle O kara gece öncesi Ankara’ya gitti” dedi

ÇOK ÇİLE ÇEKTİ

Yomra ilçesine bağlı Oymalı tepe mahallesinde oturan anne Kaplan, “Allah Çektiği onca çilelere karşılık onu şehitlikle ödüllendirdi diye düşünüyorum. Dünya da yüzü gülmedi evladımın. İşim olmadıkça mezarına geliyorum, onunla konuşuyorum. Öbür dünya da cennette olduğunu bilmek beni rahatlatıyor.” dedi.

Aleyna Bayram / Karadenizinsesi.com

Son Güncelleme: 13.07.2017 12:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com