28 Mayıs 2016 Cumartesi 10:01
Ünlü profesörden cep telefonuyla alakalı çarpıcı açıklama geldi.

Dünyaca ünlü Türk Profesör Gazi Yaşargil, teknoloji bazlı ürünlerin ve aletlerin beyin tümörü vakasını tetiklediği tezinin yanlış olduğunu ifade etti.

Amerikan Beyin Cerrahları Birliği'nce nöroşirurji dalında ki işleriyle  Yüzyılın Adamı olarak seçilen 89 yaşındaki Türk Prof. Dr. Gazi Yaşargil, teknolojik cihazlardan ve ilerleyen teknolojiden dolayı beyin tümörlerinin alakalı olmadğını belirterek, Bizim yaşam tarzımızdan hastalıklar oluşabiliyor, içki, uyuşturucu ve sigara  bunların en başında gelmektedir,  dedi.

Teknolojide yer alan habere göre; Mikro cerrahinin, nöroşirürji dalında kullanılabileceğini bulan, epilepsi ve beyin tümörlerinin tedavisinde yeni yöntemler keşfeden, beyin ameliyatlarına mikroskobu getiren ve projeleriyle dünya tıp tarihine geçen Yaşargil, insan beyni hakkında bilinen ve bilinmeyenleri dile getirdi.

Son dakika hayat haberlerinde, beyin tümörlerinin arttığı yönündeki söylentileri değerlendiren Yaşargil, çok eskiden hastalıkları anlamanın çok zor olduğunu lakin günümüzde ise ağrı, baş dönmesi , hafıza bozukluğu tarzı nedenlerle her geçen gün daha fazla hasta geldiğini ve halkın artık hastalıkları araştırdığını söyledi.

Teknolojinin beyin tümörünün artmasıyla ilgisi yoktur

Teknolojinin ilerlemesi ve yeni son sistem cihazların hayatımızda sıkça yer almasının beyin tümörünü arttırmasıyla ilgili iddialara ise cevap veren Yaşargil, teknolojinin bununla bir alakası yoktur diyerek son noktayı koydu.

Bağışıklık sistemini bozan şey sigaradır

Sigaranın damarları tıkadığı ve bağışıklık sisteminin dengesini bozduğunu dile getiren Yaşargil, Sigarayı bırakın, bağımlılık yapıyor ve hiç bir faydası yoktur şeklinde ifadeler kullandı.

Gazi Yaşargil Kim?

1925 yılında dünyaya gelen Gazi Yaşargil, ilkokula Ankara'da başlayarak daha sonra 1944 yılında tıp eğitimi almak için Almanya'ya göç etti. Yaşargil daha sonra Basle Sağlık Üniversitesi'ne geldi. Yaşargil 50'li yıllarda nöroloji alanında yaptığı çalışmalarla Avrupa'da tanındı. 1994 yılında Avrupa'yı bırakarak Amerika'da hocalık yapmaya başladı.

Son Güncelleme: 22.10.2016 13:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com