Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan milletvekilliği aday adaylığı için istifa etti. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan “Fidan’ın istifasını doğru bulmuyorum” açıklamasında bulundu. Meseleyi sığ veya art niyetli bakış açısı ile yorumlayacak olursak ortaya bir kriz tablosu koyabiliriz. Ama öyle yapmayacağız… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamada bulunmasının 3 sebebi olabilir: Öncelikle her yurtdışı ziyaretinde olduğu gibi Erdoğan’ın Latin Amerika ziyareti öncesinde böyle bir açıklamada bulunmuş olması gündemi kontrol amaçlı olabilir. Agenda setting yani gündem kontrolü, güçlü ülkelerin güçlü liderlerinin tekelinde bulunur. Son açıklamanın oluşturduğu etkiden de anlaşılacağı üzere Türkiye’de bu güç tartışmasız olarak Erdoğan’ın kontrolünde. Erdoğan da yapmış olduğu bu açıklamayla bu gücünü kullanmış olabilir.

Ahmet Davutoğlu başbakan olduğu ilk günden itibaren birileri tarafından “kukla başbakan” olarak nitelendiriliyor. Böyle bir yakıştırmaya katılmak elbette ki mümkün değil. Ama hem Davutoğlu’nun hem de Erdoğan’ın bu yakıştırma ve daha ötesinde algıdan rahatsız olduğu söylenebilir. Erdoğan’ın Hakan Fidan konusunda yapmış olduğu açıklama bu algıyı yıkacak cinsten. Zira Erdoğan, Fidan’ın MİT Müsteşarlığı görevinden ayrılmasını doğru bulmazken Davutoğlu Fidan’ı yanında istedi ve nihayetinde Fidan, Erdoğan’ın isteğinin aksine istifa etti. Belki de Erdoğan’a rağmen istifa etti. Bu durum Başbakan Davutoğlu’nun “özgül ağırlığını” ortaya koyar ve “kukla başbakan” iddialarını çürütür. Erdoğan
da böyle bir açıklamayı “kukla başbakan” algısını yıkmak için yapmış olabilir. Son ihtimalle de Erdoğan, kendisine rağmen Hakan Fidan’ın istifa etmesine doğru bulmamış, bunu da açıkça ifade etmiştir. Bana göre en doğru tahmin 3. tahmindir. Erdoğan, Fidan’ın MİT Müsteşarlığı görevine devam etmesi yönünde fikir beyan etti. Davutoğlu da Fidan’ı çok yakınında görmek istedi. Nihayetinde Fidan istifa edince Erdoğan da böyle bir açıklamayı yaptı. Meselenin böyle zuhur etmiş olması ortada bir krizin olduğunu göstermez. Zira Hakan Fidan, Erdoğan için çok önemli bir isim. Hatta Erdoğan onun için “SIR KÜPÜM” diyor. 

7 Şubat’ta Erdoğan, onun için bedenini ortaya koydu. Fidan, çok başarılı bir bürokrat. Onun sayesinde çok kritik eşikler aşıldı, çok önemli tehlikeler savuşturuldu. Çözüm süreci ve paralel yapı ile mücadele gibi hayati öneme sahip konularda çok önemli rollere sahip olan MİT Müsteşarı Fidan’ın böyle bir süreçte görevinden ayrılması Erdoğan için uygun değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan için doğru olan Fidan’ın MİT’ teki görevine devam etmesi. Öte yandan Hakan Fidan, Başbakan Davutoğlu için de özel anlamlar ifade ediyor. Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde en yakın çalışma arkadaşlarından olan Fidan, Davutoğlu’nun çok taktir ettiği bir isim. Göreve geldiği günden itibaren paralel yapı ve İsrail’in hedefinde olan Fidan, MİT’i dış istihbarat kurumlarının oyuncağı olmaktan çıkardı. Kurum içinde gerçekleştirdiği büyük değişimle Türkiye’yi Ortadoğu’da politik hareketlilik ve enformasyon alanında ‘özne’ haline dönüştüren Fidan, dış politikada ‘kilit karar alıcılardan biri’ konumuna yükseldi. Dönemin Dışişleri Bakanı Davutoğlu da bu süreçlerde Hakan Fidan ile tam uyum halinde çalıştı. Bu yüzden Fidan’ı yeni dönemde yanında görmek istiyor. Başbakan Yardımcısı veya Dışişleri Bakanı olarak… Başbakan Davutoğlu bu noktada aksi düşüncesine rağmen Erdoğan’a “Hakan bana siyasette lazım” diye diretti. Hakan Fidan da Erdoğan’a mevcut görevi için “yoruldum” mesajı verince Erdoğan ikna olmak zorunda kaldı. Ülkeyi çok kritik eşiklerden başarı ile geçirmiş bir bürokratın geçilmesi gereken daha çok kritik eşik varken görevinden ayrılmasını Cumhurbaşkanının doğru bulmaması gayet makul bir düşüncedir. 

Öte yandan böyle başarılı bir bürokratın mevcut ve olası kritik süreçler için Başbakan tarafından kabinede bulundurulmak istenmesi de gayet makul bir görüştür. Bu noktada nihai olarak karar Hakan Fidan’ın ve Davutoğlu’nun şahsına ait olduğundan iki makul görüşten Başbakanınki ağır bastı. Mesele bundan ibarettir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.