Merhaba değerli okurlar.

‘Sosyal güvenlik’, anne karnında sizi karşılayan, ölümle bile peşinizi bırakmayan, hak sahiplerinizin sizin için ‘reddi miras’ yapsa bile bu haktan vazgeçemediği bir yapıdır.

İnsan hayatında bir ömürden daha fazla yaşayan bir sistemin içerisinde haklarımızın neler olduğunun birçok kısmını bilmeden, kulaktan duyma sözlerle kendimizi avutmaya çalıştığımız bir sosyal güvenlik yapısının içindeyiz ne yazık ki.

Birden çok sosyal güvenlik sisteminin var olduğu (Tarım Bağkur, Esnaf Bağkur, Tarım SSK, Normal SSK, Emekli Sandığı, vs) ülkemizde, nasıl yol alacağımızı bilmeden bir ömür tüketiyoruz beklide.

Bir kişiye ödenen primlerle iki kişinin emekli olabileceğini, emekli olduktan sonra öğreniyoruz ve ‘keşke’ diyoruz ama artık çok geç oluyor. ‘Keşke’ dememeniz için, sosyal güvenlik haklarınızı bu köşeden sizlere en iyi şekilde aktarmaya çalışacağız.

 

6552 SAYILI TORBA YASA’NIN BORÇLU OLAN BAĞKURLULAR’A (4/1-B)  YARARLARI

Bilindiği gibi 10.09.2014 tarih ve 6552 Sayılı Kanun, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi . Halk tarafından ‘Torba Yasa’ olarak anılan bu kanun, çok fazla beklentilerle çıktı ancak aslında halkın isteklerini karşılayamadı diyebiliriz. Çünkü yasanın özünde sosyal güvenlik alacakları ööz konusuydu ve bunun dışına da çok fazla çıkılmadı.

6552 Sayılı Yasa’da öncelikle bilinmesi gereken, Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlarla ilgili 31.12.2014 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilmesi gerektiğidir. Genel Sağlık Sigortası borçları için ise (BAĞKUR VE SSK’SI OLMAYANLAR) en geç 31.03.2015 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilmelidir.

Yasa gereği normal prim borçlarının yapılandırılmasında 6, 9, 12 ve 18 taksit seçenekleri sunulmuş olup,  ödemeler 2 ayda bir şeklinde yapılacaktır. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus, taksitlerinizi öderken, cari ay primlerini de ödemeyi unutmayınız.

Silinen Bağkur 4/1-b) hizmet sürelerinin tekrar geri alınması (ihya) durumunda ise, taksitlendirme imkânı bulunmamaktadır. Tarafınıza tebliğ edilen borç tutarının tamamını 02.02.2015 tarihine kadar ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hizmetleriniz tekrar geçersiz duruma düşecektir. Canlandırılan Bağkur hizmet süresinin içerisinden istediğiniz kadar kısmı seçme ve satın alma hakkınız da bulunmamaktadır. Ya tamamını almak zorundasınız ya da hiç almamayı tercih edeceksiniz.

6552 Sayılı Yasa ile toplam borç tutarlarının faizleri silinip,  anapara sabit kalmak şartıyla borç aslına,  yıllar bazında ‘TEFE/ÜFE/Yİ-ÜFE aylık değişim oranları’ esas alınmak suretiyle,  borçlu bulunulan dönemlerin bugün itibarıyla tutarları yeniden hesaplanmaktadır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz oranlara göre yeniden hesaplama yapılınca, peşin ödemelerde anapara sabit olmak şartıyla takriben faizin % 60’lık bir kısmı siliniyor demektir.  Yani borçlu, takriben anapara + faizin yüzde 40’lık kısmını ödüyor.

Taksitli ödeme seçeneklerinde ise yukarıdaki belirlenen oranlara göre tespit edilen yeni borç tutarı üzerine 6 taksit için yüzde 5, dokuz taksit için yüzde 7, 12 taksit için yüzde 10 ve 18 taksit için yüzde 15 taksitlendirme farkı ilave edilmektedir.  Taksitle borçların ödenmesinde ilk taksit ödeme süresi 31 Ocak 2015 olup, takip eden taksitler ikişer ay arayla devam etmektedir.  Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresi içinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, geri kalan yapılandırma hakları kaybedilmektedir.

SİZDEN GELEN SORULAR

SORU:  01.01.1970 doğumluyum. 01.01.1986 yılında Meslek Lisesi’nden dolayı stajyerlik yaptım ve sigorta numarası aldım. Ancak 1986’dan prim günüm bulunmuyor. 01.06.1987 yılında evlendim. 01.08.1988 ve 15.12.1990 yıllarında çocuklarım oldu. 01.08. 1992 yılından bu yana ise aralıklı olarak çalışarak 4bin 500 prim gününe ulaştım. Doğum borçlanması yapmak istiyorum ancak 1986 yılında adıma prim ödenmediği için doğum borçlanması yapamayacağım söyleniyor. Ne yapmalıyım?

(Hatice BAKIR-TRABZON)

YANIT: Hatice Hanım hiç üzülmeyin. Kim ne derse desin sizin doğum borçlanması yapma hakkınız var.

Siz doğum borçlanması talep dilekçesi ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edin ve borçlanma talep dilekçenizin görünür bir yerine SGK’nın 2010/106 nolu genelgesine göre işlem yapılması talebinizi yazın.  Kesinlikle olumlu yönde sonuç alacaksınız.

Şu andaki durumunuza göre 49 yaş 5 bin 600 günden emekli olma hakkına sahipsiniz. Doğum borçlanması yapmanız durumunda 45 yaş 5 bin 300 günden 01.01.2015 tarihinde emekli olursunuz. Doğum borçlanması için zaman kaybetmeyin.

SORU: 01.01.1958 doğumlu olup, 01.03.1996 tarihinden bu yana aralıksız Bağkur primi ödemekteyim. Askerliğimi 20 ay olarak yaptım. Ne zaman emekli olurum? (Hüseyin TAŞ-GÜMÜŞHANE)

YANIT: Hüseyin Bey,  vermiş olduğunuz bilgilere göre 5 bin 400 gün sayısını tamamlamış durumdasınız. Bundan sonraki süreçte prim ödeseniz de ödemeseniz de 58 yaşını dolduracağınız 01.01.2016 tarihinde emekli olabilirsiniz.  Askerlik borçlanmanız durumunuzu değiştirmez.

SORU: Eşimden 2012’de ayrıldım. Babam üzerinden annemle birlikte maaş almaktayım. (330 TL) Geçmiş dönemlerde 01.01.1989 ile 30.06.2012 tarihleri arasında 4 bin 600 gün SSK primim var. Kendi maaşıma kavuşmak istiyorum ama bir türlü olmuyor. Çalışma şansım yok. Ayrıca isteğe bağlı prim ödeme şansım da yokmuş. Ne yapmam gerekir? (Ayşe TÜRKALİ-RİZE)

YANIT: Üzülmeyin Ayşe Hanım, kendi maaşınıza ulaşma şansınız çok kolay. İsteğe bağlı Bağkurlu olup 700 gün daha prim ödemeniz durumunda SSK‘dan emekli olabilirsiniz. Ayrıca isteğe bağlı Bağkur öderken babanızın maaşını da almanızda hiçbir mahsur yok. Kalan 700 prim gün sayınızı Bağkurdan ödemeniz, SSK’dan emekli olmanıza engel bir durum teşkil etmez. Rahat olun.  Hemen İsteğe bağlı prim ödeyerek gününüzü tamamlayın.

Siz sorun biz cevaplayalım >> halilsevinc_@hotmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com