Haluk Pekşen: "Avni Aker’in Tapusu Kimde?"

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ile hem yeni Anayasa’yı hem de Trabzon’u konuştuk. Anayasa değişikliğini detaylarıyla anlatan Pekşen, Trabzon’la ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Pekşen, Akyazı Stadı’na karşılık Avni Aker’in TOKİ’ye peşkeş çekildiğini savunarak, “Başbakan Avni Aker için ‘Burayı şehrin merkezi yapacağız, park yapacağız’ diyordu. Ne oldu? Niye hala tapu TOKİ’de?” sorusunu yöneltti.

Soru: Yeni Anayasa ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Cevap:
“Buna Anayasa demek ne kadar doğru bilinmez. Anayasaların temel mantığı bir ülke içerisindeki insanların en geniş katılımla mutabakat kaldığı yasal temellerdir. Bütün hukuk sistemi bu mutabakatlar üzerine kurulur. Bunun içerisinde toplumun her kesimi gönlünde yatan aslanı değil de ortak paydayı, ortak doğruyu bulmaya çalışır. Mümkün olduğu kadar bunu maksimize edecek bir arayış vardır. Fakat burada öyle bir şey yok. Bu bir Anayasa değil, bu birilerine yasa. Birilerine yasa derken de toplumun ihtiyaçlarını çözmeye, ülkenin beklentilerini karşılamaya, ülkenin daha modern, daha huzur içinde yaşanılabilir kılmaya yönelik değil. Bu anayasa ülkeyi gerginleşmeye, kutuplaşmaya, gücü tekellerde toplamaya yöneliktir. Bu da ülkeyi daha ağır bir bunalıma ve gerileme sürükler. Bundan sonrası Türkiye için çok daha meşakkatli ve zor bir süreç. Bunun milli bir mesele olduğunu toplumun her kesimi fark edecek. Bu Anayasa’da hesap vermemek, yetkilerin tek elde toplanılması, toplumun baskılanması, parlamento denetiminin tümüyle yok sayılması planlanmış. Böyle bir Anayasa’nın Türkiye’yi taşıyacağı tek yer hiç tartışmasız Irak hangi konumdaysa o konumdur. Durum o kadar dramatik ve ağırdır.”

Soru: Başkanlık sistemi için neden ‘hayır’ denilmeli?
Cevap:
“Bir katil, bir hırsız, bir tecavüzcü niçin dokunulmazlıktan faydalansın? Bu hangi vicdana sığar, toplumun hangi kesimi bunu kabul eder. Sokağa çıkalım, soralım vatandaşa ‘Katil dokunulmazlıktan yararlansın mı?’ Utanç verici bir durum. Katilin dokunulmazlığını kaldırmak için 400 oy gerekiyor. Daha başka bir sebep gerekir mi? Bogota Cumhuriyeti’nde bile bu kadar dokunulmazlık yok. Utanç verici, bunu sokağa çıkıp Türkiye’nin modern anayasası diye anlatacaklar. Meclis’te çıkardıkları kavgalarla insanların doğruları öğrenmesini engellediler. İnsanlar ‘Ne diyor bu Anayasa bir bakalım’ dediğinde kavgalar oldu. Toplumun birincil derece sorunları terör, işsizlik, gelecek kaygısı. Biz gerçeği anlatmaya başladığımızda, toplum gerçeği öğrenmesin diye başladılar kavga çıkarmaya. 21 anayasa maddesi geldi önce, sonra kürsüye çıktım belgeleriyle bu anayasanın bir bölme anayasası olduğunu anlattım. Ertesi gün 21 madde 18’e indi. Geri çektikleri bir madde doğrudan Türkiye’nin bölünmesiydi. Fakat sonra o maddeyi başka bir maddenin içerisine ekleyerek yine geçirdiler.”

Soru: Peki hangi koşullarda ‘Evet’ denilebilir?
Cevap:
“Burada neyini düzeltmek gerekir ona bakmak lazım. İçerisinde insani değerlerin olmadığı, hesap vermenin olmadığı, uzlaşmanın olmadığı, toplumsal barışın olmadığı ve tamamıyla bütün gücü bir elde toplayıp, bütün yetkileri ona verip, bu noktada hesap sormayı da yasakladığınızda buradan anayasa çıkmaz. Hukuk çıkmaz, herkes kendine göre ejderha çıkartır. Cumhurbaşkanı yarın bir gün karar verdi. Partinin 81 il başkanını, Cumhurbaşkanı yardımcısı atadı. Buradan çıkacak olan sonuçlar, şehrin bütün yetkili amirleri partinin il başkanına bağlı olacak. Bu kadar laubali bir metni toplumun önüne getirmek dehşet. Burada bütün hikaye şu: ‘’15 yıl her türlü yolsuzluğu ve yağmayı yaptım şimdi iktidardan düşüyorum, iktidardan düştüğümde hesap sorarlar, Yargı’dan çıkmam mümkün değil, o zaman rejimi değiştireyim, hesap vermeyeyim.’ Bu anayasa falan değil bu aileye yasa. Hesap vermemek üzerine kurulu bir anayasa olabilir mi? Meclis’in iki yetkisini de kaldırıyor. Meclis’in denetleme yetkisini tümüyle kaldırıyor. Bakkal bile denetlenirken hükümet denetlenmeyecek.”

Soru: Referandumda ‘evet’ çıkarsa toplumu ne bekliyor?
Cevap:
“Toplumu büyük bir gerginlik bekliyor. Hiç kimse buna boyun eğmez. Böyle bir anayasayı dayatma ile kabul ettiremezsiniz. Toplum uzlaşır, herkesin uyumu çıkar. Toplumun tepesine çökerseniz 12 Eylül’de ne olduğunu gördük. 12 Eylül’de de, 1960 yılında da millete soruldu. İki Anayasa’da millete soruldu. 1960 Anayasası yüzde 60’la geçti ki dünyanın birçok ülkesi örnek aldı. Çok demokrat, modern bir anayasa diye örnek alındı. 12 Eylül anayasası da yüzde 92 kabul var o da milletin anayasası. Ama ne oldu millet paçavra gibi fırlatıp attı, bunu da atacak millet.”

Soru: Zamanında dönemin Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ü fazlasıyla eleştirmiştiniz. Abdil Celil Öz, şimdi FETÖ soruşturması kapsamında tanık olarak dinlenecek. FETÖ temizliği ile FETÖ’nün siyasi ve bürokrat kanadı yapılanması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Cevap:
“Trabzon’un tarihine baktığımızda gelmiş geçmiş en başarısız Vali Abdil Celil Öz’dür. Trabzon’dan gönderilmesi çok isabetli olmuştur. Yeni gelen Vali Yücel Yavuz’un ise iyi niyetli olduğunu ve güzel işler yapmaya çalıştığını düşünüyorum. Gayretli bir Vali olduğunu görüyorum, siyasete biraz daha uzak durmaya çalışırsa daha da mutlu oluruz. Tabi bu Türkiye’de pek mümkün değil. Valilerin siyasi baskılara direnmesi pek mümkün değil. FETÖ soruşturması ile siyasetin örtüşmesi hiç sürpriz değil. Zaten AK Parti’yi iktidar yapan FETÖ’ydü. 2001 krizi ile her şeyi planladılar. Şimdi bugün FETÖ’nün siyasi kanadı herkes tarafından bilinmesine rağmen açığa çıkarılmıyor. Parlamentonun içinde 80 tane Bylock kullanan milletvekili olduğunu sağır sultan duydu. Anayasa niye gündeme getirildi? Kim açık oy kullanmışsa o FETÖ’cüdür. Niye siyasi kanada dokunulmuyor? Askeri kanada dokunuyorsun, orduyu perişan ediyorsun, emniyete dokunuyorsun, valilere, kaymakamlara dokunuyorsun. Ne siyasetçilere ne üst düzey kamu bürokratlarına dokunuldu. Çünkü birbirlerinin açıklarını biliyorlar. Karşılıklı olarak hukuksuzluk zinciri içindeler. Biri birini ifşa ederse diğeri de onu edecek. FETÖ soruşturması yalandan ibarettir.”

Soru: Trabzon’da yapılması planlanan şehir hastanesi, yatırım adası, kongre merkezi, teleferik, güney çevre yolu, hafif raylı sistem, ikinci pist, ikinci devlet üniversitesi gibi büyük projeler için ne düşünüyorsunuz?
Cevap:
“Çok iyi sulu boya resimleri yapıyorlar. Müthişler bu konuda kutluyorum onları. 15 yıldır ortada bir şey yok. Şurada bir tane Akyazı Stadı yapıldı, o da benim sayemde. Cehennem oldum başlarına, beni susturmak için bitirdiler. Yoksa o stat ben olmasaydım 10 seçim daha bitmezdi. Akyazı Stadı’na karşılık Trabzon’un en kıymetli yerlerini aldılar. Trabzon’a verilen bir şey yok. Bana bugün deseler ki ‘Avni Aker’i mi alırsın yoksa Akyazı’yı mı?’ Hiç tartışmasız, anında beklemeden Avni Aker’i tercih ederim. Avni Aker için 10 tane Akyazı’yı feda ederim. Avni Aker TOKİ’ye peşkeş çekildi. Başbakan Avni Aker için vaatte bulunmuştu. ‘Burayı şehrin merkezi yapacağız, park yapacağız’ diyordu. Ne oldu? Niye hala tapu TOKİ’de. Madem şehre kent parkı yapılacak, kimin olması gerekiyor? Belediyenin değil mi? Niye tapusunu belediyeye devretmediler? Trabzon’da bol yalan var. Gerçek şu 456 bin insan yoksul. 78 bin insan aç Trabzon’da. Türkiye’nin hiçbir kenti bu kadar dram yaşamadı. Bir iktidara bu kadar büyük destek vereceksin ve bu kadar büyük dram yaşayacaksın.”

Soru: Trabzon’un milletvekili olarak çalışmalarınızı nasıl buluyorsunuz?
Cevap:
“Bu soruya en güzel cevabı Trabzonlu veriyor. Ben sokakta çok güzel cümleler duyuyorum. Parlamentoda ben kendisini tanımadım ama Faik Ahmet Barutçu’dan sonra Karadeniz’den gelen en başarılı milletvekilisin’ diyorlar. Başarı çalışmakla oluyor. Trabzon için daha çok çalışacağım. Ben partimin ve kentimin beklentileri adına çalışacağım. Siyasette sizin talip olduğunuz yer değil milletin sizi layık gördüğü yer verilir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com
Avatar
Oktay bozkaya 12 ay önce

sayın vekilim trabzon un değil ülkenin en düzdün vekilerinden birisiniz.başarınızın devamı dileğiyle