Bugün de, dün olduğu arkadaş meclisinde bir iki lafın belini kırmak hevesiyle kendine konu arayan olursa şayet, TV kanalları arasında gezinebilir, gazete ve dergilere göz atabilir, ya da en gözdesi sosyal medya paylaşımlarından gündeme dair fikir edinebilir. Ülke gündeminde, bırakın yerinde saymayı, ısrar ve sonsuz bir tutkuyla gerisin geri gitmeye istekli hacısından hocasına, siyasetçisinden sözde sanatçısına kadar onlarcası çıkar karşınıza. Analitik düşünmeyi teşvik eden, stratejik bakış açısına sahip, birkaç hamleyi aynı anda planlayıp işletebilen bir zekânın hareket alanı sayılabilecek satrançla ilgili, kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün, “Oynayana bakan da domuz eti ‘yeyen’ gibidir” söyleminin ardından, Türkiye Satranç Federasyonu hukuki süreç başlattığını bildirdi. Toplumda sırf Ünlü’nün ferasetiyle aklını bulandıran bir kesimin var olabileceğini düşünmek, taraflı tarafsız herkesi irrite etmeye yeter. Hocam, satranca bakan domuz eti “yeyo”, barbi bebekler de erkekleri tahrik ediyorsa, ben de sizden hoşlanıyorum!

TURİST Mİ, O KİM?
Bugün gelinen noktada, devlet ve yerel yönetim politikaları sanayiden elini çekmedi fakat artık dikkatlerini cezbeden bir başka gelir kaynağını keşfettiler: Turizm. Turizm ve onunla ilgili faaliyetler, ülkemizde olduğu gibi Doğu Karadeniz Bölgesi’nde ve şehrimiz Trabzon’da da son yıllarda üzerinde fazlaca durulan bir konu. Hemen her gün bir devlet adamı, siyasi ya da iş adamı tarafından turizmin bacasız fabrika, ülkemizin cennet olduğu, yatırımların ve bölgesel düzenlemenin bu bağlamda gerçekleştirilmesi ve gelen turistin iyi ağırlanması gerektiğiyle ilgili söylemler adeta beynimize kazınmak isteniyor. Hayatında bırakın yurt dışına seyahat etmeyi, memleket sınırları dışına bir kez olsun çıkmamış yüzlercesi yaşıyor bu şehir ve çevre illerde. Geçtiğimiz yaz bölge belediyeleri tarafından, Anıtkabir ve diğer manevi değer taşıyan bazı yapı ve yerlere, daha önce yurdu keşfe nail olamamış kişilerin belirlenmesiyle geziler düzenlendi. 70 yaşındaki Hasan dedeye, 65 yaşındaki Fatma nineye elinden tutup şehir turu attırdık. 20 yıldır İstanbul’da yaşayıp deniz görmeyen yüzlerce kadın ve çocuğun, sosyal sorumluluk projesi kapsamında boğaz turuna çıkarılması kadar yabancı bir terim aslında bu ülkede turist ve turizm. Gelişmişlik düzeyi, asgari ücret ya da emekli maaşıyla en fazla kirasını ödeyip karnını doyurabilen, hayatında bir kez olsun “turist” olamamış halka dayatılan algı, suyu boğmaya çalışmaktan öteye geçemez.

GERÇEK CEHENNEM: DÜNYA 
Geçtiğimiz yıl 2 Eylül’de, 14 mülteciyi taşıyan teknenin batması sonucu Suriyeli Aylan bebeğin de içinde olduğu 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda, minik Aylan’ın cansız bedeni Akyarlar mahallesindeki Fenerburnu sahiline vurmuştu. Vietnam’da napalm bombasıyla yanan yaralı kız çocuğu nasıl insanlığın yüzünde hala patlayan bir tokat misali iz bırakıyorsa, bugün Müslüman coğrafyadaki kıyımla ölümsüzleşen canlar da, siyasi çıkarlarla gözü kör olmuş hükümetlerin boynunda birer vebal olarak kalıyor. Önceki gün, Myanmar’da kendilerine yönelik şiddetten kaçan Rohingya Müslümanlarının umut yolculuğu bir trajediye daha sahne oldu. 16 aylık Muhammed Shohayet ve ailesi, ülkelerindeki zulmü geride bırakmak ve Bangladeş’e ulaşmak üzere çıktı umut yolculuğuna. Muhammed bebek, güvenlik güçlerinin ateşi sonucunda, bulundukları teknenin batması nedeniyle annesini, 3 yaşındaki kardeşi Şufayet’i ve hayatını kaybetti. O da Aylan bebekle aynı kaderi paylaştı.

Şimdi Muhammed bebek;

birkaçının gözyaşı,

birilerinin objektifinin önündeki gerçek ve

en çarpıcı 100 fotoğraftan birisi olarak koyacak imzasını hayata.

Hiç olmadığı kadar var olacak,

en tesirli bomba gibi düşecek insanlığın kucağına..

Müslüman coğrafyasındaki kıyım İngiliz’in beş

çayındaki “soylu (!)” dedikodudan, bir Avrupalının

“faşist” tutumundan ne zaman sıyrılır, o vakit bir çocuğun gülüşü karşılık bulurken bir zalimin iştahı kesilir.

Farabi’ye sormuşlar, “Çok konuşanı ne yapmalı?” diye.

O da, “Çok konuşanı kısa dinlemeli” demiş.

Asama ses, nabinaya renk anlatılmaz, kahrolsun dünya!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com

banner60

banner61