1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin sandıkları patlatmasının yankısı sürüyor. Yurt dışı oylarıyla birlikte AK Parti’nin Meclis’teki sandalyesi 317’yi buldu.

AK Partililer zafer kutlamalarını sürdürürken, muhalefette özellikle MHP’de lider tartışması ayyuka çıktı. MHP Disiplin Kurulu’nun Ağustos ayında partiden “ihraç ettiği” eski Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’ın mahkeme kararıyla partiye dönmesinin ardından, Oğan’a liderlik vasfını yakıştıranlar oldu.

Ankara kulislerinde dolaşan fısıltılar, Doğu Karadeniz’de de yankı buldu. MHP 23. Dönem Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, “Artık bırakın” çağrısı yaptı. 7 Haziran’da Doğu Karadeniz’den 4 milletvekili çıkaran MHP’nin, 1 Kasım seçimlerinde oy oranlarını 7 ilde de düşürerek milletvekili çıkaramamasını göz önünde bulundurursak, Yalçın’ın serzenişinin çok da haksız olmadığını görürüz.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Hayırda hayır vardır” anlayışı tüm Türkiye’de olduğu gibi Karadeniz’de de tutmadı. Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt MHP milletvekilleri, Bahçeli’nin uzlaşmaz tutumundan zarar gördü.

5 dönem Trabzon Milletvekilliği yapan TBMM Başkanvekili Koray Aydın, yaklaşık bin 900 oyla Meclis’teki koltuğunu kaybetti. Aydın’ın seçilememesiyle birlikte ‘Vizyon Kent Trabzon’ projesi de gümbürtüye gitti. MHP’deki hezimetin faturasını tek başına Bahçeli’ye yıkmak elbette olmaz. Yüzümüzü şehrimize döndüğümüzde 7 Haziran’da 2. parti olan MHP’nin, 34 binden fazla kaybederek 3. parti olmasında MHP Trabzon Teşkilatı’nın ve milletvekili adaylarının etkisinin olduğunu söylemek gerekir.

Seçim değerlendirmemizi kent üzerinden sürdürecek olursak MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın’ın seçim çalışmalarına geç başladığını vurgulamalıyız. Aydın, Ekim ayının başında Fransa’da ‘MHP’nin Avrupa Türklüğü Buluşmaları’nda yer alırken AK Parti tam kadro sahadaydı. MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu önderliğinde çalışmalarına başlayan AK Parti’nin karşısında muhalefet partileri yok gibiydi.

Seçilme umudu taşıyan MHP Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, halka kendisinden önce MHP lideri Devlet Bahçeli’nin tutumunu anlatmak zorunda kaldı. Bu süreçte partisinin 3. sıra adayı Hüseyin Örs ve İl Başkanlığı kendisine büyük destek verse de, partinin Trabzon’daki amirali Koray Aydın’ın kentte olmaması Yavuz Aydın’ı fazlasıyla yordu.

Koray Aydın’ın kentte dönmesiyle birlikte seçim kampanyasında hareketlilik olsa da elle tutulur tek projenin Koray Aydın’da olması ve kentteki siyasi partilerle çatışma ortamı partiye zarardan başka bir şey getirmedi.

MHP’nin Trabzon’daki güç kaybını irdelerken 5. sıradan AK Parti Milletvekili seçilen Salih Cora’yı görmezden gelsek hataya düşeriz. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın “Her dönemin adamı değil, her dönem adam olacaksın” sözünü kendisine şiar edinen Salih Cora, partisine, davasına gösterdiği sadakat ve çalışma azmiyle Koray Aydın’ın Meclis yolculuğunu noktaladı.

Özetlemek gerekirse MHP’nin uzlaşmaz tutumu Türkiye genelindeki oy kaybının temelini oluşturdu. Kent için ayağı yere basan projelerin halka anlatılamamasıyla birlikte Trabzon’daki hezimette ağır oldu.

Dileğim ve temennim MHP’de yenilik hareketinin başlaması. Yoksa üzerlerine sinen ölü toprağı partiye daha çok puan kaybettirir…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com