Sanırım2006 yılıydı ve gün, basından sansürün kaldırılışının yıl dönümüydü.

İlkhaber gazetesi, Trabzon’dan bölgeye yayın hayatına başladığından bugüne kadar, koca bir 11 yıl geçmişti.

Yıllarca ulusal ve yaygın medyada çalışıp, 20 yıl sonra yaklaşık 7-8 yıl önce emekli unvanına, sürekli sarı basın kartı sahibi olarak katılan ama emekli maaşıyla zaten geçinilemeyen bu ülkede, yine çalışmaya iş ve meslek alışkanlığı ve de hastalığı olduğu için  devam eden bir basın emekçisi olarak, ne gariptir ki bu yazıyı 1 Mayıs 2017 tarihinde  yazıyorum.

Emekçilerin dayanışma gününde, işçilerin bayramında, ne ilginç tesadüf değil mi?

*

Yaygın medyadan sonra, son yıllarda görev yaptığım bölge televizyonları, radyolar ve gazetelerde, en son yaklaşık 3 yıllık bir Sonnokta serüveninden sonra, Tekin Atay kardeşimizin de isteğiyle İlkhaber’e demir atmıştık.

Bu limanda demir attıktan sonra daha 8 ay bitti derken, yeni ufuklara yelken açmayı düşünürken, ülkenin, bölgenin ve bu kentin sosyo-ekonomik yapısı okuyan eğitimli kesimden, okumayan eğitimsiz kesime dönüşünce, her şey değişmeye başladı. Eski günleri özler olduk.

Sosyal medya ve internet dünyası tam bizim insanımıza göre cep telefonunda olunca, gazeteler sıkıntı çekmeye başladı ama bir gerçek var ki, kağıdın gücü hiç birinde yoktu.

Söylediğiniz her şeyi canlı yayında değilseniz radyoda, televizyonda, montaj yapıp silebilirsiniz. İnternet portalları da öyle ama gazete basıldı mı aynen kalır.

Hiç bir yere kıpırdayamaz insan. Artık inkar edemezsiniz, kaçamazsınız.

Gazete basılmıştır ve yapacak bir şey yoktur artık. İşte kağıdın böyle bir gücü var.

Boşuna dememişler; söz uçar, yazı kalır diye, öyle değil mi?

*

Düne kadar iyi ve kötü gününde çalıştığım, iyi ve kötü günümde yazdığım, takla atan otomobilden, lastiği patlayan bisikletten, yakıtı biten motosikletten ve batan kayıktan! kurtulur kurtulmaz okuyucularımıza koştuğumuz, son 8 ay bütünleşmeye başladığımız İlkhaber'den mecburen ayrılıyoruz.

Çünkü; 20 kişinin çalıştığı bu gazete artık kapısına kilit vuruyor. İlkhaber’in siz okurlarından mecburen ayrılıyoruz...

Trabzon’dan bölgeye günlük olarak yayınlanan ve bayilerde satılan 7 gazeteden iki tanesi; Mehmet Ali Yılmaz’ın sahibi olduğu Sesimiz Trabzon ve Gökhan Saral’ın sahibi olduğu İlkhaber, geri kalan diğer 5 gazete tarafından (Karadeniz, K.Ekspres, Sonnokta, Taka ve Günebakış ) satın alınarak, kapatıldı. Yani söz konusu 5 gazete benimde içinde olduğum  gazeteleri, patronlarından satın alıp kapatarak, resmi ilan haklarını almış oldu.

Bize de hayırlı olsun demekten başka bir şey kalmadı sanırım.

*

İşsiz kalan iki gazetedeki yaklaşık 30 basın emekçisi daha, içlerinde evli olan ve daha emekli olmalarına bile 15-20 yıl kalan arkadaşlarımız da var. Bu düşünce içerisinde bu hoşçakal yazımı yazıyorum.

Aslında bu benim için bir veda değil, kısa bir yol ayrılışı olacak düşüncesindeyim ama iki gazetenin kepenk indirmesi, özellikle matbaa masraflarının altından kalkamamak, tamamen ekonomiktir. Trabzon ve yöresinde, diğer 5 gazetenin biraz daha fazla rahat nefes alabilmesi için, 2 tanesinin kapatılması gerekiyordu olan budur. Artık Trabzon’dan bölgeye söz konusu 5 gazete günlük çıkmaya, yayılmaya ve okunmaya devam edecek.

*

Bir yazar bir sütunda, ya da köşesinde bazen merhaba, bazen de elveda der okurlarına.

Bugün bizim elveda dememiz gerekiyor dostlar. Sanırız izlemeye çalıştığım çizgiyi siz de anladınız. Bağımsız Türkiye, onun bunun kapısında diz çökmeyen Türkiye, insanca yaşam, kendi evlatlarıyla yola çıkması gereken bir Trabzonspor, demokratik çerçevede özerk ve özgür bir çizgi izlemeye çalıştık yazılarımızda…

Bu elinizdeki gazeteyi hatıra olarak saklayın. Bu son kez yayınlanan İlkhaber gazetesidir.

Siz beni özler misiniz bilemem ama ben sizi özleyeceğim. Dilerim bu ayrılık uzun sürmez.

Kepenk indirdik ama ayrılmıyorum sizden, bakalım lodos bizi bu sefer nereye atar.

Vedaları sevmem. O yüzden elveda değil, şimdilik sadece hoşçakal diyorum.

‘’Hoşçakal, iki gözüm…’’

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com
Avatar
SELÇUK NAMLI 2 ay önce

kardeşim turgay,spor alanndaki tarafsız gözlemlerini başka bir gazetede okumak dileğiyle ve her şeyde bir hayır var sözleriyle başarılı çalışmalarını devamı için hayırlı olsun diyorum.selçuk.