Allah izin verirse 17 Haziran Çarşamba günü ilk teravih namazımızı kılacağız. Çarşambayı perşembeye bağlayan gece de Ramazan’ın ilk orucu için sahura kalkacağız. Müslümanlar için farz olan oruç ibadeti bu ayda yerine getirilmeye çalışacağız. Ramazan ayı Müslümanlar için tam bir hasat mevsimidir. Birçok güzel amelin yapılacağı, Allah’ın rızasının kazanılacağı, bereketin ve sevabın bol bol dağıtıldığı, kendimize çeki düzen verme ayıdır. Bu ay yeniden bir başlangıç için vaz geçilmez bir fırsattır. İslamiyeti yaşamanın ciddi anlamda zorlaştığı bu dönemde bu ayı tam manasıylaihtiva etmek zor olsa da tüm samimiyetimizle bu görevimizi yerine getirmek durumundayız. Ramazan ayının en önemli unsuru insanın insanı tanımasına sebep olmasıdır.


Bir atasözümüz der ki; “Tok açın hâlinden ne bilir?” İşte Ramazan ayının en önemli faziletlerden biri tok olup açın halinden anlamayan insanların, aç gezen insanların ne yaşadıklarını görmeleri ve ders çıkartmaları açısından önemli bir empati ayıdır. Bunun yanında Ramazan ayı ihtiyacımız olan gıda maddelerinin insan hayatı açısından önemini ve bu konuda savurgan ve israfçı olmamamız gerektiğini gösteren bir özelliğe sahiptir. Bu güzel ay bize sunulan nimetlere şükür ayıdır. Bu ayda Peygamber Efendimizin müjdelediği birçok hayrın ve salih amelin işleneceği günleri ve durumları camilerde, Cuma hutbelerinde, dini sohbet ortamlarında dinlemiş ve ilgili dini kitaplarda okumuşuzdur.


Ramazan ayına girmeden önce bu hususları tekrar gündeme getirmenin hepimiz için önemli olduğunu düşünüyorum. Bu mübarek ayda; Farz olan orucu zamanında ve dinen belirlenmiş kurallarına göre tutmalıyız. Geceleri Peygamber Efendimizin (sav) sünneti olan Teravih Namazı’nı kılmalıyız.

Kur’an’ı Kerim bu ayda ve Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlandığı için Kur’an’ı Kerim okumalı, Onun için bu ayda bizlerin Kur’an’la daha fazla haşir neşir olmamız gerekir. Onu anlamaya, anladıklarımızı hayatımızda uygulamaya çalışmalıyız. Her zaman yapmamız gereken ama en çok ihmal ettiğimiz sünnetlerden olan namazlarımızı cemaatle kılmaya bu günlerde daha çok özen göstermeliyiz.


Peygamber Efendimizin sav yaptığı ve bizlere de özellikle tavsiye ettiği çok bereketli, faydalı ve hikmetli bir sünnet olan sahuru yapmalıyız. Allah’ın (cc) bize ikram ettiklerinden biz de Allah’ın kullarına iftar vererek ikram etmeliyiz, paylaşmalıyız.


Bu ayda en önemli fırsat Kadir Gecesi’dir. Kur’an’da müjdelendiğine göre Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı. Fakat zamanı belli değil. Ramazan’ın içinde olduğu kesin, hangi gecede olduğu sır. Arayacağız. Bulmak için her geceyi Kadir diye ihya etmeye çalışmalıyız.


Nefsimizi dizginlemeyi, dilimize, gözümüze, kulağımıza, elimize, ayağımıza ve dahi gönlümüze sahip olmayı inşallah bu ayda sabrederek öğreneceğiz. Her zaman yapmamız gereken bir amel olmakla

birlikte tövbe bu ayda daha fazla önemli bir amel. Bu ayda kendimize çeki düzen vererek arınmamızın

tam zamanı…


Bu ayda daha çok cehennemden Allah’a sığınmak... Allah’tan cennetini istemeliyiz. Çokça Kelime-i Tevhid söylemeliyiz. Lailaheillalah’ı çokça söylemeliyiz. İmkânı olanların bu ayda Ramazan Umresi yapması çok sevaplı bir ameldir. Peygamber Efendimizle yapılan bir Hac gibi sevabı vardır. Bu ayda daha çok dua etmeliyiz. Anababamıza, evladımıza, kardeşlerimize özellikle dua etmeliyiz.


Peygamber Efendimiz her sene Ramazan ayının son 10 gününde itikâf yapmış bizlere de tavsiye etmiştir. Ramazan ayının son 10 gününde, gece gündüz bir camide kapanıp, camide yiyip içerek, yatarak sadece zorunlu ihtiyaçlar ve abdest almak için dışarı çıkılan bir ibadettir.


Bizzat Kur’an’ı Kerim’de Yüce Rabbimizin emri olan Teheccüd Namazı kadrini bilemediğimiz,

bize sunulan çok kıymetli ibadetlerdendir. Nasıl olsa sahura kalkıyoruz. Güzelce abdest alıp hiç olmazsa iki rekât kılıvermeliyiz.


Ramazan ayında, bayramdan önce her Müslüman kardeşimizin çok dikkat ettiği, fakirlerin hakkı olan, onları bayrama hazırlayan bu Fıtır sadakalarımızı vermeliyiz. Cenabı Allah yukarıda belirtilen ibadetleri yaşamımız boyunca tam manasıyla yapmayı bizlere nasip etsin. Şimdiden Ramazan ayının size, ailenize ve tüm İslam âlemine barış, huzur, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com