Hüseyin Saral: "Sağlığın Ticareti Olmaz”

Beslenme, psikolojik danışmanlık, spor ve diyet kafe hizmeti veren Sanitas Grup’un sahibi Diyetisyen Hüseyin Saral, önemli uyarılarda bulundu. Saral, “Etrafımızda çok fazla ticari ürün satan insan var. Para tatlı geldiği için insanların sağlığıyla çok rahat oynanabiliyor. Sağlığın ticareti olmaz” dedi.

İŞTE DİYETİSYEN HÜSEYİN SARAL’IN AÇIKLAMALARI:
Soru: Sanitas’ı açma fikri nasıl oluştu?

Cevap: “Diyetisyen olarak Trabzonspor’da çalışmaya başladım. O dönemlerde çevremdeki birçok insan kendilerine diyet programı yazmam için bana geliyordu. O zamanlar anladım ki Trabzon’da belli ölçüde hizmet var ama yeterli değil. Birçok insan diyetisyene gitmiyor ya da ulaşamıyor. Neden kendi danışmanlık ofisimi açmayayım diye düşündüm. 2014 yılında Beslenme ve Psikolojik Danışmanlık Merkezini açtık. İlk olarak sadece diyetisyen ve psikolog hizmetimiz vardı. Günümüzde ihtiyaçlar sürekli artıyor. İnsanlar diyete gelip zayıflıyorlardı. Birçok spor kompleksi ile anlaşmıştım. Ama bana diyete gelip farklı yerlere spora gönderdiğim insanları kontrolde zorlanıyordum. Bu durum karşısında yine aynı iş merkezinde spor merkezi açtık. Trabzonspor’da kullandığımız farklı bir teknik var, kasları elektrikle harekete geçirerek yedi kat daha fazla kalori yakmayı sağlayan yöntem ile haftada iki gün çalışma yapıyoruz. Bunlar olurken şubeleşmeye gittik ve Rize’de de bir şube açtık. Diyet, psikolog ve spor derken bir eksiklik daha hissettik ve sağlıklı ürünler kullanılarak yapılan yemek hizmetini de ekledik. Burada amacımız tek elden komplike bir hizmet vermek.”

Soru: Sağlıklı ürünler dediniz, diyet kafe olarak mı hizmet vereceksiniz?
Cevap:
“Karadeniz’de bir ilki yaptık. Diyet mutfağı açtık ve aynı zamanda satış reyonunu hizmete sunduk. En sağlıklı yemekleri sunuyoruz. Kalori değerlerini ayarlayarak lezzetli yemekler sunuyoruz. Amacımız satış odaklı ya da kar odaklı değil. Sağlıklı beslenmeyi kendine hedef edinmiş insanları baz alıyoruz. Sağlıklı ürünler var, sağlıksız olan her şeyden uzağız. Şefimiz gastronomi mezunu. Kafenin yöneticisi bile diyetisyen. Bizim hedeflediğimiz şey insan sağlığı. İnsanların diyet programında yazan ürünleri servis ediyoruz. Ayrıca bir hizmet daha sunacağız. İnsanların evlerini de bu hizmeti taşıyacağız. Bir günlük diyet programında yazanları insanların evine paket servis ile sunacağız. Her şey kapılarına kadar özel olarak götürülecek. Biz burada bir kompleks olmaya çalıştık ve bunu da başardık. Diyete gelen danışanlarımıza, spora gelen üyelerimize ve kafeye gelen müşterilerimize yani bu üç gruba da en kaliteli hizmeti vermek için çok ciddi çalışıyoruz.”

Soru: Komplike hizmet sunmanızın dışında sizi ayrıcalıklı kılan ne tür hizmetleriniz var?
Cevap:
“Bu durum yönetici insanın vizyonundan geçiyor. Eğer bir şeyi yapıyorsam en iyisini yapmak için yaparım. Kullandığımız teknoloji, analiz cihazları bırakın Trabzon’u Türkiye’de kullanılan en üst düzeyde cihazlardan. Kişi geldiği zaman yağ, kas, su, mineral her şeyini net bir şekilde görüyoruz. Yine Karadeniz’de kimsenin yapmadığı bir şeyi yapıyoruz ve kişinin metabolizmasının ne kadar hız da çalıştığına bakıyoruz. Sadece analiz cihazlarının verdiği değerlerle diyet yazmıyoruz. Teferruatlı inceleyerek diyet yazıyoruz. Alman teknolojiye sahip, fizik tedavi temelli bir cihazımız var. Düşünce gücü ile çalışan kaslara beyin sinyal göndererek çalıştırır. Elimizde bulunan cihaz ile haftada iki gün 25 dakikada kişinin yakması gereken kaloriyi bu cihaz ile sağlıyoruz. Bu yöntemi Trabzonspor’da, Beşiktaş’ta uyguluyor. Buradaki yarım saatlik spor, diğer spor salonlarındaki 3,5 saatlik spora bedel.”

Soru: Ayrıcalıklı hizmetlerinizin yanında hizmet politikanız nedir?
Cevap:
“Biz de her şey bireyseldir. Felsefe olarak her şey bireysel hizmete odaklanmıştır. Bize gelen danışmanlarımıza özgü diyet yazıyoruz. Psikoloji bölümümüze gelen danışmanlarımıza birebir seanslar yapıyoruz. Spora gelen üyelerimize sadece onların yararlanabildiği bir hizmet sunuyoruz. Spor salonu, soyunma odası tek kişilik. Kalabalıktan şikayet edenlere alternatif üretiyoruz. Herkese hizmet veriyoruz. Kadın hocayla çalışmak isteyen kadın hocayla, erkek hocayla çalışmak isteyen erkek hocayla çalışıyor. Hizmet politikası olarak ayrıcalıklarımızın yanında şuna inanıyorum, siz en kaliteli hizmeti sunun, insanlar zaten gelir.”

Soru: Bu hizmetlerin ekonomik boyutu nedir?
Cevap: “Ekonomik olarak hiçbir alanda yüksek fiyatımız yok. Hep piyasa fiyatlarını takip ettik. Bizim gibi diyet mutfağı yok ama Trabzon’da güzel yemek yapan yerler var. Kaliteli olarak hizmet sunuyoruz. Fiyatlar, kullandığınız ürünün kalitesine göre, çalışan eleman sayısına göre, yaptığınız harcamalara göre değişir. Biz kendi alanımızda hizmet veren firmaların fiyatlarına baktık ve kimseden yüksek fiyat koymadık. Diyette de, sporda da bu böyle. Zaten ortak paketlerimiz oluyor. Her bütçeye uygun programlar oluşturuyoruz. Sadece belli bir gruba hizmet etmek değil, herkesin kendi bütçesine uygun programları bulabileceği fiyat politikamız var.”

Soru: Hep kilo vermek üzerine bir algı var, peki kilo alma sorunu yaşayan insanlara da yardımcı oluyor musunuz?
Cevap:
“Biz yolu sağlıktan geçen her şeye varız. Eğer bir insan zayıfsa sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Çünkü beden kitle endeksi dediğimiz bir şey var. İdeal kilo var, ideal kilonuzun altındaysanız kilo almanız gerekir. Bunu yaparken de daha sağlıklı olursunuz. Kilo almak için bize danışanlarımız var, bunların yanında kilosunu korumak için de gelenler var.”

Soru: Trabzon’da kaç kişinin hayatında yeni bir sayfa açmasına vesile oldunuz ve gelenlerin düşünceleri ne yönde?
Cevap:
“Gelenler çok memnun kalıyor. Trabzon’da üç senedir bin farklı kişiye diyet yazdım. Spor alanında aktif olarak hizmet alan 200 tane üyemiz var. Biz Trabzon’da Sanitas Grup olarak 25 kişilik ekibiz. Bu ekibin içinde diyetisyen, psikolog, spor hocaları, şef, birim asistanları, lojistik ve muhasebe gibi birçok kişi yer alıyor. Bu ekiple birlikte bize başvuran birçok insana sağlıklı yaşam adına yol gösterdiğimizi düşünüyorum.”

Soru: Herkes profesyonel bir yardım alamayabilir. Bu bağlamda insanlara sağlıklı bir yaşam adına nelere dikkat etmelerini söylersiniz?
Cevap:
“Bir diyetisyen olarak ‘Sürekli diyet yapalım, bizim bir koçumuz olsun’ fikrine karşıyım. Siz bir diyetisyen giderseniz, hedefinize ulaştığınız zaman artık siz kendinize bir çizgi oluşturmuş ve bir birikim edinmiş olmanız gerekiyor. Çünkü bizim seanslarımız eğitim gibi geçiyor. Eğer bu eğitimlerden gerekeni almışsanız yaşam tarzınızı değiştiriyorsunuz. İnsanlar daha protein ağırlıklı beslensinler ama bunu bir dengede tutsunlar. Dengeli beslenmek için birtakım destek almak gerekir. Örneğin 400 kalorilik bir makarnayı tek başına yemek ile yoğurtla beraber yemenin arasında fark vardır. Vücut ikisini de aynı kalori almasına rağmen farklı tepki verir. Beslenme dünyası çok farklı ve derin bir dünya.”

Soru: İnsanları uyarmak istediğiniz bir durum söz konusu mudur?
Cevap:
“Etrafımızda çok fazla ticari ürün satmaya, pazarlamaya çalışan insan var. Bu markaların satış temsilcileri sadakat zinciri gibi sürekli büyüyen sisteme tabiler. Para insanlara tatlı geldiği için insanların sağlığıyla çok rahat oynanabiliyor. Sağlığın ticareti olmaz. Ama hiçbir sağlıkçı insanların sağlığıyla oynamaz. Benim önerim kilo ile problemleri varsa mutlaka bir diyetisyenden hizmet alsınlar. Bu konuda ücret almayan devlet hastanelerimiz var. Her bütçeye uygun devlet politikası var. Herkesin hizmet alabileceği bir diyetisyen var. Trabzon’da yaklaşık 65 tane diyetisyen var. Tüm bunların dışına spor yaparken bir antrenöre başvursunlar. Spor hocaları da oldukça beslenmeye meraklılar. ‘Şu ürünü kullanın, bunu kullanın’ diyorlar. Beslenme bir diyetisyenin işidir. Biz 4 yıl boyunca besin inceliyoruz. Bizlerin haricinde bu eğitimi alan yok. Kimse bir diyetisyen kadar beslenme konusunda bilgili olamaz. Belli bir tecrübesi vardır kişinin, o bilgiyi size uygulamak ister. İnsanlar bu konuda bilinçli olsun ve işin erbabından yardım alsınlar.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com