Dün güne Davut Çakır’ın basın toplantısıyla başladık. Çakır, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği’nden istifa edep AK Parti’den milletvekili aday adayı oldu.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; Davut Çakır, yerel yönetimler konusunda hakikaten kendisini çok iyi yetiştirmiş, Türkiye’de bu alandaki en tecrübeli isimler arasında yer alıyor.

Belediyeciliğe 1994’te İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte başladığını anlattı, o yıllardaki belediye ekibinden pek çok ismin bakanlık koltuğuna oturduğunu hatırlattı.

Çakır’ı, Büyükşehir Belediyesi’ni oturtması için bizzat Erdoğan’ın Trabzon’a gönderdiğini biliyorduk, bunu dün  kendisi bir kez daha vurguladı. Yaklaşık 9 aydır Trabzon’da. Kentin röntgenini çok iyi çektiğini, fotoğrafın bütününe bakabildiğini ve alanında ne kadar bilgili olduğunu anlattıklarıyla herkese ispat etti.

Trabzon’da kalarak değil, Ankara’ya giderek Trabzon’a çok daha fazla katkı yapabileceğine inandığını söyledi. Sıradan vekil adayı olmadığını belirtti. Hakikaten söylediği kadar var. Basit ama popülist konularla değil, ciddi ve vizyon projelerle konuşan, anlattıklarına karşısındakini inandıran ve onları yapabileceği konusunda güven veren bir görüntü sergiledi. “Trabzon hasta bir şehir” dedi, tedavi için reçete burada yazılsa bile ilaçları almanın Ankara’da mümkün olduğunu ima etti.

Uzatmayalım; Davut Çakır aday adayı gibi değil vekilliği garantilemiş gibi konuştu. Hatta basın toplantısında millete seslenip, oy bile istedi. Her aday adayı gibi işin nasip-kısmet olduğunu söyledi ancak anlaşılan o ki; Davut Çakır vekillik listesine girmeyi garanti görüyor. Olur mu olmaz mı bilemem ama ‘yakışmaz’ ya da ‘yapamaz’ diyene gülerim.

***

Zeyyat Kafkas uğradı dün. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın danışma organı olan Kalkınma Kurulu Başkanlığı gibi önemli bir görev üstlenmiş, pek çok sivil toplum kuruluşunda görev almış, Trabzonspor’da yöneticilik yapmış, iş dünyasının tanınmış ismi ve Estonya Fahri Konsolosu…

Beşir Atalay’ın yönlendirmesiyle AK Parti’den siyasete girip Trabzon Milletvekili aday adayı oldu.
Gerçekçi, samimi, siyasi hırsı olmayan bir isim… Vekillik listesine gireceğine inandığını, bu olmazsa da AK Parti’de siyasete devam edeceğini söyledi. Özellikle Kalkınma Kurulu’ndaki görevi dolayısıyla Trabzon ve bölgeye yapılacak ve yapılması gereken projeleri gayet iyi bilen bir isim. İktidar partisinin ‘Yeni Türkiye- Yeni Yüzler’ felsefesiyle şans vermesi muhtemel isimlerden biri… Yolu açık olsun.

***

Dün bir başka konuğumuz daha vardı. MHP Trabzon Milletvekili aday adayı İbrahim Çakır… Seçim çalışmalarını iddialı yürütecek, MHP’nin dinamo isimlerinden biri. Ülkenin içinde bulunduğu durumdan her ülkücü gibi rahatsız…

Trabzon’da MHP’yi birinci parti yapacaklarına ve en az 3 milletvekili çıkaracaklarına inandığını söyledi. Listenin başında Koray Aydın’ın olup olmayacağını sorduk.
Bilmediğini söyledi ve ekledi:

“Koray Bey ve ya başka bir arkadaşımız olabilir, bilemiyorum. Ben diyorum ki; MHP katarını Trabzon’da çekerim, MHP’yi en iyi şekilde temsil ederim. Bu inançla yola çıktım. Görev hangi arkadaşımıza nasip olur bilemem ama tüm ülkücülerin bu bilinçle çalışacaklarına inanıyorum.” Başarılar diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com