Öyle bir oyun ki... İnsanın aklı duruyor. Belli ki bir labirent oldu Ortadoğu... Batılı güçler ve Rusya oturdukları yerden İslam dünyasında mezhep kavgası çıkarıyor. Bir yandan da sevinç belirtisi olarak ellerini çırpıyor. Avrupa, bu mezhep/kilise kavgasını yüzyıllar önce yaptı. Zararını gördü, bedelini acı şekilde ödedi. Şimdi bu deneyimle İslam dünyasında “çakallama atıyor”, insanları birbirine kırdırıyor. Aklı başında, şuuru yerinde olan bir Müslüman bunu görüp, bu “müstevlileri, müfterileri, İslam düşmanları”nı Ortadoğu coğrafyasından kovmuyor. Kovma yolunda bir araya gelip birlik olmayı düşünmüyor.

Düşünmeye fırsat tanımayan da Batı... Görüyorsunuz, bu coğrafyadaki sömürüsünü sürdürmek için ne entrikalar çeviriyor, nice insanları satın alıp, nicelerini kırmak için komplolar düzenliyor. Nice terör örgütünü arkalıyor, Müslüman kanı akıtıyor. Bir kere gelmiş bu coğrafyaya.. Kapıyı tekmeleyip/kırıp girmiş Irak’a... Alkış tutanı olmuş... Ses çıkaranı olmamış... Çöreklenmiş bu kutsal topraklara yandaşlarıyla... Kov koyabilirsen... Bu coğrafyanın köküne kibrit suyunu vermişler bir kere... Temizle temizleyebilirsen şimdi...

Batı iki büyük savaşı, paylaşım doyumsuzlukları nedeniyle aralarında yaşayıp, kimi mazlum insanların da bu kan gölünde boğulmalarına neden oldu. Kendi aralarındaki “çıkar savaşı” acılarını çoktan unuttu Batı... Şimdi, savaşı başkalarına yaptırıp, “çıkar paylaşımı” peşindeler. Türkiye bu paylaşım iştahı kabarmış grubun oyununu bozabilir mi? İlk bakışta Ortadoğu labirentinden çıkış pek görünmese de, Türkiye böyle bir oyunu bozmadan önce bu pisliğe bulaşmamanın yollarını aramak durumunda bulunuyor. Batılı güçler istiyor diye “göz göre-göre” sonu görünmeyen çıkmaz sokaklara sapmak maceracı anlayışın tekrarı olmaz mı?

Türkiye, geçmişte Enver Paşa maceracılığının acılarını yaşadı. Bağımsızlık Savaşı bu maceracı/ serüvenci/ütopik düşüncelerden/heveslerden arınmış gerçekçi düşüncelerle kazanıldı. Bugün, o utkunun/zaferin üzerinde hiç bir tahlil/ analiz yapmadan Ortadoğu’da “Batılı Güçler”in oluşturduğu/yarattığı kaosa Türkiye’nin davet edilir olması kimlerin çıkar hesaplarının bedeli olacak, bilen var mı?

Oluşan bu manzaranın geçmişte yaşanılanlarla ortak yanlarının/benzerliklerinin varlığı Batı’nın çıkar hesaplarının yeni bir irsaliyesi/faturası/hesap pusulası olarak Türkiye önüne gelmeyeceği ne malum...

İki ucu bilmem neli asa/değnek Ortadoğu... Bu kaos ortamından akıl galip gelsin istiyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com