Trabzon’un ilçelerindeki seçim sonuçlarını irdeleyelim.

Nüfusları itibariyle oy deposu, Ortahisar ve Akçaabat’tı.

Haliyle bütün partiler, bu iki ilçeden daha fazla oy almak için uğraştı.

Sonuçlar gösterdi ki; AK Parti’ye 5’inci vekili kazandırıp, gedikli siyasetçi Koray Aydın’ı TBMM dışında bırakan da bu iki ilçedeki oylar oldu.

AK Parti, 7 Haziran’a göre Akçaabat’ta 9 bin, Ortahisar’da ise 24 bin 500 civarında artış sağladı. Yani toplamda artırdığı 63 bin 500 oyun 33 bin 500’ünü bu iki ilçeden aldı.

MHP sadece Ortahisar’da 18 bin oy kaybetti ve bu oyların tamamı AK Parti’ye gitti.

MHP’nin 7 Haziran’daki toplam oyu 97 bin iken, 1 Kasım’da 62 bin 500’e düştü.

AK Parti, bu seçimde MHP’nin toplam oyu kadar oy artırmış oldu.

Bir reyin bile ne kadar önemli olduğunu açıklamak için, Koray Aydın’ın bin 897 oyla seçim kaybettiğini söylemek yeterli olur sanırım.

CHP’nin, Ali Türen Öztürk’ü 2’inci sıradan alıp, buraya yine Akçaabatlı olan Yavuz Karan’ı kaydırması, oy artışını hedefleyen bir hamleydi ama tutmadı.

7 Haziran’da Ali Türen Öztürk’le Akçaabat’ta alınan 12 bin oy, bu seçimde 2 bin azaldı.

Şimdi yanıtlanması gereken soru şu; AK Parti özellikle Ortahisar’daki bu oy artışını nasıl sağladı?

Kuşkusuz ilk sebep, 6’ıncı sıra adayı Ergin Aydın’ın hakikaten sıkı bir çalışma yaparak kapı kapı dolaşmasıdır. Seçim sürecinde gördük ki; AK Parti, başta Süleyman Soylu olmak üzere tüm adaylarıyla, belediye başkanlarıyla, teşkilatın eski ve yeni mensuplarıyla birlikte Ortahisar’a ağırlık verdi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin tavırlarına tepkili ülkücüler için özel söylemler geliştirildi, tüm sataşmalara rağmen polemiğe girilmedi, MHP seçmenini incitecek hamlelerden kaçınıldı, bu da sandığa istenildiği gibi yansıdı.

MHP’nin ikinci sıra adayı Yavuz Aydın’ın 7 Haziran’da büyük çıkış yakaladığı Büyükliman bölgesi de, Muhammet Balta-Salih Cora ikilisiyle markaja alındı ve bunun da başarıya önemli katkısı oldu.

YOMRA’DA SAĞIROĞLU FAKTÖRÜ
Sonucu en çok merak edilen ilçe Yomra’ydı.

Çünkü Yomra, hem CHP 1. sıra adayı Haluk Pekşen’in hem de MHP 1. sıra adayı Koray Aydın’ın baba ocağıydı.

Fakat AK Parti burada da 3 bin civarında oy artışıyla tulum çıkardı.

Yomra’da CHP oylarını korudu, MHP ise oy kaybetti.

AK Parti, 20 bin 489 kişinin sandık başına gittiği ilçede, 14 bin 768 oy alırken, CHP 2 bin 516, MHP ise 2 bin399 oyda kaldı.

Yomra’daki bu farkta, ‘Asfalt ve beton imparatoru’ olarak ün yapan ve Trabzon’da en iyi çalışan belediye başkanları sıralamasında birinciliği tartışılmaz olan İbrahim Sağıroğlu’nun rolü büyüktür.

Kendisini kutlamak gerek.

İÇ HESAPLAŞMA ŞART!
Sevgili okurlar.

Seçim sonuçları, siyasetçilerin karnesidir.

Elbette seçimi kazandıran konjonktürel etkenler de vardır ama esas olan çalışmaktır.

Seçim sürecinde takip etmişsinizdir.

AK Parti’nin, eski-yeni tüm bakanları, vekilleri, il başkanları, ilçe başkanları, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve teşkilat mensupları sahadaydı.

Buna rağmen gerek CHP, gerekse MHP çok zayıf kaldı.

CHP Milletvekili Haluk Pekşen’in, millet sahada harıl harıl çalışırken eski vekil Volkan Canalioğlu’nun Antalya’da Golf Federasyonu’nun davetine katılmasını eleştirmesi ve bir gün bile sahaya inip partisine oy istememesine isyan etmesi sizce de haklı bir isyan değil mi?

Ne yazık ki; muhalefet partilerinin sıkıntısı sadece liderleri değil, kadrolarındaki küskünlükler, kırgınlıklar ve bencil siyaset anlayışıdır.

Takım ruhunu ortaya koyamadıkları sürece, sorunu aşmaları da mümkün değil.

CHP ve MHP’de bu anlayış yerle yeksan edilmediği sürece, inanın her seçimde aynı sonuçları görecek, aynı yorumları yazacağız.

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com