Türk futboluna damgasına vuranlardandır Fatih Hoca. Oyunculuğu döneminde hiç şampiyonluk tatmamış olmasına rağmen Terim, teknik adam olduktan sonra UEFA Kupası dâhil birçok şampiyonluğa imza attı. Avrupa’nın önde gelen kulüpleriyle kısa süre de olsa çalışma şerefine nail oldu. Son dönemde Galatasaray ve Milli Takım arasında mekik dokuyan Terim’in, her iki seçeneğinden biri hep banko oldu.

Terim çoğu zaman başarılarının ve teknik farkının ağırlığını kaldıramadı. Yükselirken alçalmayı, büyürken mütevazı olmayı beceremedi. Kaprisi, kibri, ukalalığı zaferlerinin önüne geçti. Yapmacık mimikleri, çalışılmış hareketleri, prova edilmiş oyunları toplumun büyük kesiminde hayranlık uyandıran Terim, sonunda “imparator” yakıştırması ile yaftalandı.

Biz böyleyiz… Birisine bir unvan uygun görüldüğünde adeta onu kutsar, her yaptığını, dediğini, ettiğini mubah sayarız. Tüm eylem ve söylemlerini kabul eder, ona karşı her daim eyvallah niteliğinde bir tavır sergileriz. İşte Fatih Terim kendisinde var olan ve insanların kendisine atfettiği bu donanımlarla Antalya’da yapılan seminerde iki günde toplam beş saat konuşarak adeta orta sahada top çevirdi. Bunu yaparken de futbol direktörü olmasına rağmen Milli Takım’ın dümenindeki adam olarak üzerinden bir buçuk sene geçmesine rağmen hala bir eylem planı olmadığının sinyallerini verdi. Terim konuşmasında Avrupa’dan ve dünyadan istatistik örnekleri sundu.

Ülkemizde oynanan futbolun rezilliğini ve kepazeliğini açık açık dile getirdi. Futbola ayrılan bütçenin yetersizliğinden dem vuran Terim, maaşının dünya sıralamasındaki yerini ise es geçti. Fatih Terim’in BAL Ligi ve amatör ligler ile ilgili kurduğu cümlelerin ne kadar samimiyetsiz ve gerçekten uzak olduğunu gözlemlemek hiç de zor değildi. Amatörde lisans aktarmanın dünya standartları temel alındığında bir çuval para ettiğinin, Terim’in aldığı meblağın ve Federasyon’un giderlerinin, amatörden çıkarılma gayretinin, merak ediyorum da, Fatih Terim farkında mı?

Başarısız insanların –kendisi de dâhil- görevlerinden istifa etmesi gerektiğini söylerken, Fatih Hoca acaba Milli Takım’ın başarı grafiğini tersinden mi okuyor, diye düşünmedik değil. Terim futbol programlarının ve yorumcularının kalitesizliğini gündeme getirirken, asıl maksadının kendisine yönelik sert eleştirilere karşılık programları kamuoyunun gözünde itibarsızlaştırmaya çalışmak, bir nevi airbag görevi gördürmek olduğunun imajını verdi. Terim’i şimdiye değin, toplum olarak o kadar pohpohladık ki, meslektaşı Hikmet Karaman’ın en ufak bir eleştirisine bile tahammül gösteremeyip, haddini bildirme noktasına geldi.

Adeta ilahlaşan Terim, Karaman’ı kamuoyunun önüne atıp, linç girişiminde bulunurken, zamanında Galatasaray’dan kovulduktan sonra Abdullah Avcı’yı Milli Takım’daki yerinden etme uğruna türlü dolaplar çevirerek, lobiler yaparak ve siyasete de bulaşarak
Abdullah Hoca’yı avladığını bilen bilir. Fatih Terim yeri geldiğinde o kadar çirkinleşebilir ki, İsveç’le oynanan baraj maçının ardından bizzat organize ettiği ve içinde olduğu “fair play” ruhundan uzak, Türk misafirperverliğine yakışmayan davranışlar türünden eylemler sergileyebilir.

Terim, Şenol Güneş’in dünya üçüncülüğü apoletini gündemden düşürme adına manipülasyonlar yaparak, Güneş’in bu büyük başarısını her zaman yok sayma çabası içerisinde olmuştur. Ama Şenol Hoca’nın mütevazılığı, tevazuu, bilgeliği, görgüsü, felsefesi, ahlakı ve edebi Fatih Terim’in hiçbir zaman ulaşamayacağı değerlerdir.

Türkiye Futbol Federasyonu gücünü eğer Fatih Terim’den değil de, kendi öz varlığından alıyor olsaydı, bu tablolar hiç yaşanmaz, Fatih Terim modası halen daha devam etmezdi. Fatih Terim geçmişte yaptığı bir basın toplantısında, basın mensuplarına “edep yerlerini göstererek” “Orayı değil burayı çekin!” şeklinde bir tavır sergilemesi de aslında ne kadar “edepsiz” bir adam olduğunu ve davranışlarının altında yatan gerçek kimliğini gözler önüne seriyor.

Birilerinin açığını ararken, geçmişte nasıl izler bıraktığınızı biraz düşünün. Maziniz bugün insanların gözüne sokmaya çalıştığınız kadar temiz olmayabilir!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
www.karadenizinsesi.com.tr