Açıkçası bu yazıyı kaleme almama ve bu başlığı atmama, birlikte çalışmaktan onur ve gurur duyduğum Konukoğlu Ailesi vesile olmuştur.

SANKO Ailesi’nde işe başladığımızda bize söylenen ve kulağımıza küpe yapmamız istenilen en önemli değer, SANKO Holding çatısı altındaki tüm firmaların olmazsa olmazının, kırmızıçizgisinin kurucusu rahmetli Sani Konukoğlu’nun “İşin hilesi dürüstlüktür” ilkesi olmuştur.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Abdulkadir Konukoğlu, bu ilkeyi şu şekilde ifade ediyor;

“Rahmetli babam, ‘İşin hilesi, dürüstlüktür’ derdi. Dürüst olan her zaman kazanır. Çok kazanmak isteyenin dürüst olması yeterli, dürüstlük dışında başka bir yöntemi denemesine gerek yoktur. Mutlu olmanın yolu, daha başarılı olanları örnek almak, sahip olduklarınıza sahip olamayanları görüp şükretmek ve zekât verip, hayır işleyerek toplumla paylaşmaktır. Paylaşmak, mutluluktur. Hiçbir zaman ‘geç kaldım’ demeyin. Bir işe başlamak için hiçbir zaman geç kalınmamıştır. Babam, ‘Başladığın gün, en erken gündür’ derdi.”

Ben bu ilkenin bir iş hayatında nasıl uygulandığını gördüm. Uygulanınca bereketini, huzurunu ve mutluluğunu yaşadım, yaşamaya da devam ediyorum.

Yapmış olduğumuz işin maddi boyutunun yanında toplumsal ve sosyal boyutunun da bulunduğunu hiçbir zaman unutmamamız gerekir.

Ekmek kazandığımız, ömrümüzü vakfettiğimiz işimizi hangi kurallara göre yürütüyorsak, hayatımız da ona göre şekillenir.

Ahlaki ilkelerden uzak bir işyeri, sahibine, ailesine, çalışanına ve ülkesine hayır getirmez.

Dürüst esnaf; “Harama bakmayacak, haram içmeyecek. Doğru, sabırlı, dayanıklı olacak. Yalan söylemeyecek. Büyüklerinden önce söze başlamayacak. Kimseyi kandırmayacak. Kanaatkâr olacak. Dünya malına tamah etmeyecek. Yanlış ölçmeyecek. Eksik tartmayacak. Kuvvetli ve üstün durumdayken affetmesini, hiddetliyken yumuşak davranmasını bilecek. Kendisi muhtaçken bile başkalarına verecek kadar cömert olacak. Eli, kapısı, sofrası açık olacak. Gözü, dili, beli kapalı olacak. Verdiği sözü zamanında yerine getirecek.”

Kısaca Ahilik kültürüne göre hareket edecek.

Etik davranmak, firmaya ve markaya her zaman itibar sağlar ve değer katar.

Etik davranmak, firmanın itibarını ve ürünün marka değerini yükseltmesi, müşterilerin ve kamunun güvenini ve desteğini sağlaması bakımından önemlidir. Etik ilkelere göre işleyen bir ekonomik sistem, ilgili firmanın ve genel anlamıyla iş dünyasının toplum nezdinde ve uluslararası arenada saygınlığını artırır.

Dürüstlük ilkesinin ana mayası tabi ki ailedir.

Aile bu ilkeyi bireylerine çok asil bir şekilde işlemeli ve yaşatmalıdır. Dürüstlüğün temelinde asaletli aile yatar.

Dürüst davranmaktan bu güne kadar kimsenin kaybettiğini duymadım ve görmedim.

Bu fani dünyada orta ve uzun vadede kazanan hep dürüst insanlar olmuştur. Ebedi hayatta zaten daha çok kazanacaklardır inşallah.

Sonuç olarak; Cenabı Allah dürüst, helal ve haramı bilen temiz insanlar olmamızı ve bu yapıda insanlarla çalışmamızı ve karşılaşmamızı nasip etsin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com