İslamiyet gibi çok hassas ve kapsamlı bir konuda yazmak gerçekten zor ve sorumluluk isteyen bir iş. Batı uygarlığının insanlığa beklenen mutluluğu ve barışı getirememesi düşünen ve soru soran aydınları ister istemez bir arayışa itti. Kapitalizmin her şeyi maddeye, üretmeye ve tüketmeye indirgeyen doğası bütün değerlerin sorgulanması ve çürümesi sorununu da beraberinde getirdi. Peki, insanlığın bir geleceği olmayacak mı? Toplumlar kardeşçe bir arada yaşamayacak mı?

Bence insanlığın yeni bir medeniyet inşasına ihtiyacı var. Bunu yapabilmek için dinlerin hoşgörüsünden yararlanmak gerektiğini düşünenlerdenim. Din denilince aklımıza İslam geldiğine göre bu dinin hep terörle anılması hepimizi üzmekte ve yaralamaktadır. Peki, İslam terör üretir mi? Bu konuya toptancı ve kategorik yaklaşmak sorunun çözümüne herhangi bir katkı sağlamaz. ‘Hayır, İslam terör üretmez’ diyen biri bugünlerde adlarını sık sık duyduğumuz “El Kaide, Taliban,Işid, Boko Haram” gibi örgütlerin varlığını neyle açıklayacaktır? Efendim bunlar Selefi haraketler, bunlar İslam’ı temsil etmiyor gibi klişe sözler kuşkuları dağıtmaya yetmez. Peki, İslam neden terörize oluyor? Geçenlerde okuduğum Oliver Roy’un ‘’Siyasal İslamın İflası» adlı eserinde siyasal İslam’ın artık demokratik gelişmeye katkı sunamayacağı tezi işleniyordu. Yazara göre Müslüman toplumlar demokrasi fikrinden uzaklaşıyorlar. Bu ne kadar acı verici değil mi? Hadi, biz Roy’u bir tarafa bırakalım. Bana göre İslam’ın terör üretmesinin en temel nedenlerinden biri günümüz Müslümanlarının Kur’an ile münasebetlerini kesmiş olmalarıdır. Sömürüye karşı olan, daima ezilenden yana tavır koyan,eşit paylaşımı esas alan,temelinde barış ve sevgi olan “gerçek din” bugün başka bir yöne evrilmiş, yukarıda saydığım niteliklerini kaybetmiştir. Bir düşünür, “Pantolonumuzun paçaları tozlandığında onları silkeleriz de aynı şeyi neden ruhumuz için yapmayız?” diyor. Evet, ben de soruyorum. Camiden çıkan insanlar neden sokağa döküldüklerinde ruhlarındaki kirlerden arınmıyorlar? O zaman cami ile olan ilişkimizde, Tanrı ile olan ilişkimizde bir sorun var demektir.

“Bakara Suresi”nde “İhtiyacınızdan fazlasını dağıtın” diye emredilir. Mülk de Allah’ın olduğuna göre son model pahalı arabasıyla hava atan adamın müslümanlığını nereye koyacağız? Evet, ne yazık ki günümüz Müslümanlarının manzara-i umumisi budur. Kur’an göklere gönderilmiş, ortada din adına sadece ibade tler,huriler,gılmanlar,ho ca efendiler,cüppeler ve sarıklar kalmıştır. Üzülerek söylemeliyim ki böyle bir din de ne yazık ki ya terör üretir ya da emperyal sömürüye aracılık eder.

Şayet İslam insanlığın önüne bir imkan koyacaksa, eğer insanlık için bir şans olacaksa Yunus Emre’yle ve Mevlana’yla tanışmalı ve barışmalıdır. Kendimizi kandırmamıza gerek yok. Rousseau’nun bir sözüyle bitirmek istiyorum: “Doğa insanı aldatmaz, insanı aldatan kendisidir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.