Trabzon’da, Uzunsokak araç trafiğine kapatılacağı zaman, ‘Olmaz’ diye ayaklananlar vardı. Makul ve mantıklı hiçbir gerekçeleri yoktu fakat karşıydılar! Tepkilere rağmen Uzunsokak araç trafiğine kapatıldı. O gün karşı çıkanların hepsi, bugün Uzunsokak’ın müdavimi oldular.

Forum AVM yapılacağı zaman kentte kıyamet koparanlar vardı. AVM’nin, Kunduracılar ve Uzunsokak caddelerindeki esnafı bitireceği gibi tuhaf bir endişeye kapılmışlardı! Forum isminin aslında insanların bilinçaltına Rumluğu işleme amacı taşıdığından tutun, çatısındaki deniz fenerinin haça benzediğine kadar öylesine şaşırtıcı yaygaralar koparıldı ki; basit bir AVM inşaatı dünya basınına konu oldu! Her şeye rağmen yapıldı ve inanın o yaygaracılar şimdi Forum’dan çıkmıyorlar!

O kadar örnek var ki; anlatmaya gerek yok. Şimdi Trabzon’da yeni bir tartışma var; şehir hastanesinin nereye kurulacağı! Şehir hastanesi, her türlü tedavinin yapılabileceği ve bünyesinde çok önemli laboratuarların yer alacağı dev bir merkez. Sağlık kenti olma yolunda ilerleyen Trabzon için de çok önemli bir yatırım. En az 300 dönüm yer gerekiyor. Şehrin coğrafik yapısı nedeniyle böyle bir araziyi bulmak mümkün değil.

Değirmendere’de çimento fabrikasının bulunduğu alan düşünüldü fakat burada yapılacak kamulaştırma 1 milyar TL’yi (Eski parayla 1 katrilyonu) aşıyor. Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye genelinde yıllık kamulaştırma bütçesi 70-80 milyon TL civarında. Dolayısıyla Değirmendere’de kamulaştırma yapılması ekonomik açıdan olanaksız. Yer arayışları sürerken, 7 Haziran 2015 seçiminden önce, Akyazı’daki 900 dönümlük dolgu alanının 300 dönümlük bölümüne şehir hastanesinin kurulması gündeme geldi. İktidar partisi bunu hem 7 Haziran hem de 1 Kasım seçimi öncesinde meydanlarda anlattı, yapılacağı vaadinde bulundu. Seçim bitince de vaadin yerine getirilmesi ve bu yatırımın bu kente kazandırılması için harekete geçildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, hastanenin Akyazı’ya kurulacağını kesin olarak açıklayınca birden itirazlar yükselmeye başladı! Akyazı’da şehir hastanesi olmazmış! İtirazcıların alternatif yer önerisi olmadığı gibi, itiraz gerekçeleri de birbiriyle çelişiyor. Kimileri, Akyazı’nın şehre uzak olduğunu (!) savunuyor.

Büyükşehir statüsündeki kentin meydanına 6-7 kilometre uzaklıktaki bir hastanenin uzak olduğu düşünmek tek kelimeyle komik. Kimileri ise ‘dağları ütüleyin’ diyor! Akyazı’yı ve Kaşüstü’nü bile uzak bulan zihniyeti, hangi dağın ütülenmesine razı edebilirsiniz merak ediyoruz. Trafik sorunu yaşanacağını savunanlar var. Oysa şehir hastanesi, hafif raylı sistemin de gelmesine vesile olacak. Kısa süreliğine de olsa trafikte sıkışma yaşanmaması için her türlü alternatif zaten düşünülüyor. Hastane Akyazı Stadı’nın yanında olacağı için, maç sırasında hastaların sesten rahatsızlık duyacağını gerekçe gösterenler var!

Hastanenin ses yalıtımı, stadın yanında olduğu düşünülerek yapılacak o ayrı konu ama 15 günde bir maç oynanacak stadın hastaları rahatsız edeceğini düşünenlere şunu soralım; Numune Hastanesi’nin, hemen her gün maç oynanan Yavuz Selim ve bitişiğindeki Avni Aker Stadı’nın yanında olmasına bir kere bile itiraz ettiniz mi?

Bir de, Trabzonspor için yapılmış bir dolgu alanına hastane kurulmasına karşı çıkanlar var. Anlaşılan o ki birileri, toplumun Trabzonspor hassasiyetini bildiği için, şehir hastanesinin Trabzonspor’a zarar vereceği algısı yaratarak, karşıtları artırma çabasında.

İtirazcılardan bazılarının, iktidar mensuplarıyla ve ya bizzat Bakan Süleyman Soylu ile kişisel ya da siyasi hesaplaşmasını Trabzonspor’u da meselenin içine katarak yapma gayretinde olduğunu düşünmek bile istemiyoruz.

Trabzonspor’un çıkarlarını savunurken Trabzon’un çıkarlarını göz ardı etmenin bu kente hiçbir fayda sağlamayacağını herkesin görmesi gerekir. Elbette tartışabiliriz fakat, tartışmaları galip gelmek için değil doğruyu bulmak için yapmalıyız. Ancak böyle netice alabiliriz. Şimdi ortada dev iki proje var. Biri Akyazı Spor Kompleksi, diğeri şehir hastanesi…

Dolgu alanı bu iki projeyi de hayata geçirmeye uygun olduğuna göre, kısır tartışmalarla vakit kaybetmek boşuna. Başa dönerek itirazcılara, o meşhur tabirle ‘istemezükçüler’e soralım; İşte Uzunsokak, işte Forum. Hadi yapın bir yorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com