Trabzonspor neredeyse gitti denilen 3 puanı mucizevi bir şekilde geri aldı ve 3 haftalık yenilgi serisine son verdi! Öyle ki geçen sezondan kalan seyircisiz maç cezasını henüz tam anlamıyla atlatamayan Bordo- Mavililer ancak, 2 bin civarındaki gerçek taraftarı önünde çok zor anlar yaşamasına rağmen ortaya koyduğu olağanüstü gayret ve yürekle kazandı.

Trabzonspor’un kazanmasında elbette Ersun Yanal’ın tercihleri tartışılsa da rolü büyüktü. Çünkü rakibin güçlü ve zayıf yönlerini bir teknik adam görüşü ile iyice ezberlediği için sahaya çıkan ve ilk anda yadırganan, hatta kanatları hemen hiç kullanmayan o takımı belli ki bir düşünce ürünü olarak sahaya sürmüş… Sonuçta ister ilk dakikada ister uzatmalarda olsun; atılıyor ve 3 puan getiriyorsa bir gol, o zaman kazanan haklıdır.

Maç öncesi Yanal ve teknik ekibi ile Trabzonsporlu tüm oyuncular aşırı derecede gergindi. Bunu ısınma bölümünde açıkça gördük. Üstelik sahaya da yansıdı. 3 maçlık yenilgi serisi nedeni ile bunu normal karşılamak gerek. Ama bir gergin adam daha vardı sahada!!! Maçın hakemi… Futbolcunun ruh halinden, psikolojiden, sosyolojiden, hasılı bir insan için gerekli ne kadar sosyal olgu varsa bunlardan habersiz olduğu görünümü veren Serkan Çınar, tartışmasız ligin en berbat hakemlerinden biri… Ersun Yanal’ı tribünü gönderirken yardımcıları ile birlikte son derece çirkindiler! Ve haksızdılar. Çünkü Yanal’ın itiraz ettiği pozisyonda Zeki topu son derece temiz bir şekilde almış ve ceza sahasına girmişti. Hakem olur ya buna düdük çalmış olabilir ama bu kadar itiraz ediliyorsa biraz düşünmesi gerekmez mi?

Neyse ki maçın kırılma anı da Yanal’ın tribüne gönderilmesi oldu. Futbolcular o andan itibaren tam isyanları oynadılar. Ve sonunda da kazandılar. Böylece puan kaybı halinde Trabzonspor camiasında doğabilecek çok kötü sonuçlar önlenmiş oldu!

Her zaman diyoruz; her hamlenin bir nedeni vardır. Yanal’ın yanında oturan 7 yedek oyuncudan 6’sının yabancı oluşunun, oyuna girecek ilk tercih olarak Yusuf’un seçilmesinin, neden koskoca ilk yarıda kanatsız oynanması veya öyle görünüyor olmasının mutlaka açıklaması vardır. Hiç de az para ödenmeden alınan Onazi, Castillo, İbanez hatta N’Doye’un yedek kulübesinde oturmaları, Mehmet Ekici’nin ikinci kez çok kritik anda oyundan alınması ve daha birçok konu elbette tartışılacak. Tek bir maç kazanıldı diye Trabzonspor bayram yapamaz! Sadece gün kurtarıldı o kadar… Ama en azından o günün anısına ve son saniyelerde de olsa Yusuf’un attığı gole de takımın eksiklerine rağmen ortaya koyduğu mücadeleye saygı gösterelim. Ve takımı kazandığı için Ersun Yanal’a da…

Konyaspor ise bildik, tanıdık rakip güçlü ise geriye yaslanan ve devamlı sabırla bekleyen aynı takımdı! Trabzonspor’un zaaflarını bildiği için bu defa önde bastılar. İlk yarıda biri Onur’un kurtardığı iki de mutlak fırsat kaçırdılar. Ama Trabzonspor ikinci yarıda son yarım saatte Konya’yı hiç çıkarmadı. Bu nedenle kontra da yapamadılar. Ve ligde ilk yenilgilerini tattılar.

Hakem Serkan Çınar’ın gergin olmasını gerektirecek hangi neden vardı bilemem! Ama araştırılmalı… Aynı pozisyonlara farklı kararlar verdi. Standardı yoktu. Yanal’ı oyundan attıktan sonra “Ben ne yaptım?” diye düşünmüş olabilir!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com