Her felakette tabiat anayı suçlarız fakat hepsinin arkasından insanoğlunun ihmali ve kusuru çıkar. Doğa, insanoğluna karşı cömerttir ama inatlaşınca çok acımasız olduğunu her fırsatta gösterir. Örneğin, ilk selde yıkılacağını bile bile dere yatağına ev yaparız! Bir gün yerle bir olacağını bilmiyormuş gibi heyelanlı bölgeye yapı inşa ederiz!

Dere yataklarını doldururuz, ağaçları keseriz, bilinçsiz sondajlarla gölleri kuruturuz vesaire vesaire… Sonuçta doğa kükrer, insanoğluna kıymeti olmayan eyvahlar kalır. Bir de büyük acılar…

Çaykara’daki çığ felaketi gösterdi ki; insanoğlu sadece doğayı değil, bilimi de ciddiye almıyor! Zira meteoroloji günlerdir uyarıyor. ‘Kar, soğuk, don, tipi, fırtına, boran geliyor’ diyor. 'Yüksek kesimlerde çığ olabilir’ diyor. Yetkili yetkisiz herkesi, dikkatli olmaya davet ediyor.
Lakin insanoğlu, dinlemiyor, tınlamıyor! Karın metrelerce yüksekliğe ulaştığı, tipinin ara vermediği, üstelik köylülerin ‘Burası çığ bölgesidir, aman ha ağaç kesilmesin’ diye senelerdir feryat ettiği Çaykara dağlarında, 5 işçiyi ölüme gönderircesine görevlendiren, nasıl bir akıldır, nasıl bir mantıktır anlamak mümkün değil.

Şimdi buna, ‘Doğal afet’ mi diyeceğiz? Devletin tüm imkânları seferber ederek ancak 22 saatte ulaşabildiği o zor coğrafyaya, böylesine kötü hava koşullarına rağmen işçi göndermek, onları ölümün kucağına itmek değil de nedir? 5 insanı canından eden bu olayın tek sorumlusu doğa mıdır? Öngörüsüzlerin hiç mi kabahati yoktur?

Sevgili dostlar. Çöken inşaatlarda, maden göçüklerinde, trafikte, iş kazalarında her yıl yüzlerce insanı kaybediyoruz. Her ölüm, uyarıların işe yaramadığını, önlemsizliği, dikkatsizliği, tedbirsizliği ve hepsinden önemlisi denetimsizliği tekrar tekrar ortaya koyuyor. Bir de insan hayatının değersizliğini! Çünkü göstermelik soruşturmalar sonuç vermiyor, ölen öldüğüyle, geride bıraktıkları ise büyük acılarıyla baş başa kalıyor. Her ölümün ardından, ‘kader’, ‘ecel’, ‘fıtrat’ denilmesi ise, söyleyenin vicdanını rahatlatmaktan başka bir işe yaramıyor!

Kadere iman edelim etmesine de, insanın kusurlarını doğanın üstüne atmayalım. Her fırsatta görüyoruz ki; bütün olumsuzlukları
kadere ihale edip, ihmale göz yumanların neden olduğu felaketler, doğal afetlerden daha ağır sonuçlar doğuruyor. Tıpkı Çaykara’da olduğu gibi… Ölen işçilere rahmet, ailelerine sabır diliyorum.
Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com