Dün, “Günlerdir Ankara’da bulunan Mazhar Yıldırımhan, belki de vekilliğe en yakın olduğu dönemi yaşıyor” deyip, yerimiz yetmediği için detayları bugüne bırakmıştık.
Anlatalım. Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, milletvekili olmak için çalışan isimlerden biri. Milli Görüş kökenli… Başta Bülent Arınç olmak üzere Ak Parti’nin kurmay kadrosundaki çok önemli isimlerle geçmişten gelen hukuku var. Bu isimlerden biri bugün AK Parti Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Süleyman Soylu.

Yıldırımhan ve Soylu’nun dostluğu 29 yıl öncesine dayanıyor. Üniversite yıllarındaki ev arkadaşlığına… Her ikisi de o yıllarda siyasetle uğraşan gençlerdi. Farklı partilerde, sonraki yıllarda da siyasete devam ettiler. İrtibatları hiç kopmadı, dostlukları derinleşerek sürdü. Kaderin cilvesi bu ya; yıllar sonra Ak Parti’de buluştular. Şimdi Soylu, partinin tepe yönetiminde, milletvekili adaylarının belirlenmesinde çok etkili bir isim, Yıldırımhan ise aday olmak istiyor.

Yıldırımhan günlerdir Ankara’da görüşmeler yapıyor. 10 Şubat’ta istifa ederek Ak Parti’den aday adaylığını açıklayacak. Yıldırımhan’ın vekilliğe en yakın olduğu dönemi yaşadığını, sadece Soylu ile olan dostluğuna bağlamak mümkün değil. Belki bu da bir etken olacaktır ancak Yıldırımhan’ı,‘makul aday’ yapabilecek başka faktörler var. Şöyle ki; gençliğinden beri siyasetin içinde pişti, siyasi birikimi var. Yıllardır bürokrat olarak görev yapıyor, bürokrasi birikimi var. Özellikle Vakıflar Bölge Müdürlüğü döneminde başarılı işlere imza attı. 190 proje üretti, 100 tarihi eseri restore etti, en önemlisi 300 bin lira civarında olan vakıf gelirlerini 3 milyon liranın üzerine çıkardı. Bu, bölgede Cumhuriyet tarihinde başarılmış bir ilk.

Başka bir açıdan bakarsak; bugüne kadar kendisine gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında önemli görevler teklif edilmesine rağmenTrabzon’dan ayrılmadı. Hep şehrinde yaşadı, her kesimle iletişim kurdu, halkın içinde oldu. Parti teşkilatları ile sürekli diyalog kurdu. Sadece kentin değil, tüm bölgenin sorunlarına hakim… Vatandaş, kendisine sırt çevirmeyecek, seçilince kendisini unutmayacak, ötekileştirmeyecek, derdiyle dertlenecek, onunla aynı dili konuşacak bir vekil istiyorsa, Yıldırımhan’da bütün bu özellikler var. Ak Parti’nin de yeni yüzlere ihtiyacı olduğuna göre, Trabzon listesinde Yıldırımhan’ın adının olması kuvvetli bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. Elbette son kararı partinin ilgili organları verecektir. Bekleyip göreceğiz.
Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com