Gazetemizi ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon 1. Sıra milletvekili adayı Süleyman Soylu’nun açıklamalarını dün okudunuz.


Yaklaşık 1 saat süren sohbetten edindiğimiz izlenimleri bugün kaleme alacağız.


Siyasetle ilgilenenler, Soylu’nun iyi bir hatip olduğunu bilirler. Saatler boyunca dünyadaki ve ülkedeki gelişmeleri anlatabilecek yeteneği ve bilgi birikimi var.


Lakin bizimle bunları değil, 1 saat boyunca tamamen Trabzon ve bölgenin sorunları ile çözüm önerilerini konuştu.


Trabzon’un, çevre illerden hatta Samsun’dan ayrı düşünülemeyeceğini vurguladı.


Bölgesel bir bakışın ortaya konulması gerektiğinin altını çizdi.


Buradan şunu anlıyoruz ki; partisinin güçlü isimlerinden biri olan Soylu, önümüzdeki 4 yıllık süreçte, sadece Trabzon’un değil bölge illerinin vekilleriyle de güç birliği yapacak.


Bu birlikteliğin çok önemli kazanımlar getireceği kuşkusuzdur. Soylu dedi ki; “Trabzon kendini

gayet iyi tanıyan bir şehir. Trabzon, ne istediğini bilen bir şehir. Toplumun tüm kesimleri, talebini ortak bir dille seslendiriyor. Bize düşen, ortak akıldan bir sinerji üretmek ve bundan sonuç almaktır.”


Şunu biliyoruz ki bu tespit, sadece Trabzon için değil, Giresun, Ordu, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt için de geçerli.


Zira bu kentlerin dinamikleri de ortak ses veriyor fakat ihtiyacımız olan ‘ortak hareket’, kısır çekişmeler ve ufuksuz politik-bürokratik aktörler yüzünden bir türlü gerçekleşmiyor!


Soylu’nun en çok dikkatimi çeken özelliği, her konuda ‘ben’ yerine ‘biz’ demesi oldu.


Siyaset yapanlarda yıllardır aradığımız en önemli özellik.


Bana göre bu bakış, Soylu’yu sadece Trabzon’un değil, bölgenin bir numarası yapacak.


Tecrübesi, donanımı, enerjisi, analitik zekâsı ve partisindeki konumu buna işaret ediyor.


Bölgenin siyasi aktörleri, Soylu’nun orkestra şefliğini kabul edip, kararlı bir şekilde talepleri Ankara’ya taşıyabilirse, 4 yıllık süreçte bölge çok önemli kazanımlar elde edecek.


Son olarak Soylu’nun, Trabzon’dan ciddi manada umutlu olduğunu gözlemledik. “Helezonik dalgalara inanırım” dedi. İnsanlar topyekûn bir talep ortaya koyuyorsa, bu amaç uğruna mücadele edildiğinde gerçekleşmeyecek bir hayalin olmadığının bilinciyle…


Bakanlık beklentisi olup olmadığını sorduk.
Dedi ki; “Rolleri kader dağıtır, tarih yazar.”

Kader Süleyman Soylu’ya çok önemli bir rol verdi. Trabzon gibi aziz bir kentin vekilliğini… Hem de partisinin iktidar, kendisinin de çok muktedir bir görevde olduğu dönemde… Umarız bu rolün hakkını layığıyla verip, beklentileri karşılar ve tarihe geçmeyi başarır.

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com