Dün okuduğum en enteresan haberdi.

Güneydoğu illerimizden birinde iktidar partisine mensup bir ilçe belediyesi, nikâhlanan çiftler için hazırlattığı hediye paketine Muhammed Saki Erol’un yazdığı Aile Saadeti isimli kitabı da koymuş.

Kitabın ismi ‘Aile Saadeti’ ancak ister inanın ister inanmayın, içinde kadının nasıl dövülmesi gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor!

Deniliyor ki; haddini aşan kadına ıslah etmek için önce öğüt verilmeli, sonra yatakta yalnız bırakıp, sevgiyi ve ilgiyi keserek yola getirilmeye çalışılmalı, yine olmazsa dövülmeli!

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir” misali.

Kitaptan aktarıyorum;

Bazı kadınlar sözden anlamaz ama evin içinde kocası tarafından bir kenara atılınca, düşünür, yumuşar ve geri adım atıp düzelir. Bu da fayda sağlamaz ise demek ki kadın yuvasının değil keyfinin derdindedir. Ona başka bir ilaç gerekmektedir. Bu azgın kadını boşayıp yuvayı dağıtmadan önce evin içinde ıslah etmek için kocaya tavsiye edilen bu ilaç onu korkutmak ve usulüne uygun dövmektir. Bu safhada kadını döverek cezalandırma, çok hassas bir iştir. Bu, ağır bir hastaya yan tesiri çok olan bir ilacı vermeye benzer.

Kitapta dayağın nasıl atılacağı da açıklanıyor.

Sopa, demir gibi tehlikeli bir alet kullanılmayacak. Dövme halkın içinde değil, gizli ve kendi evinde olacak. Kadın dövülüp, kapı dışarı atılmayacak.

Kadını dövdüğünü kimseye söylemeyecek. Dövme ve kavga sürekli olmayacak. Dayağa son çare olarak başvurulacak ve kadın ıslah olunca dayağa son verilecek.

Bir de önemli uyarı yapılarak, “Dövmeye fayda vereceği bilindiği zaman başvurulur. Kendini tatmin ya da hırsını teskin için kadın dövülmez” deniliyor.

Kadının nasıl dövüleceği de maddeler halinde sıralanıyor.

-Yüze, göze, kafaya, karın boşluğuna, edep yerine vurulmayacak.

-Hiçbir organ zedelenmeyecek, saç baş yolunmayacak.

-Kadına lanet okunup küfürlü sözler söylenmeyecek.

***

Sevgili dostlar.

Bu çağda, tedavi, eğitim, hizmet ve zaruri ihtiyaç durumları haricinde, kadının evinin dışında olmaması gerektiğini savunan ve kadına dayağı ‘İlaç’ olarak tarif eden zihniyete de, bunların yazdıklarını kıymetli bir esermiş gibi yaygınlaştırmaya çalışanlara da söyleyecek çok şey var ama değmez.

Siz istediğiniz yorumu yapın.

Ben tek şey söylüyorum;

Allah bunları ıslah, insanlığı da bu kafalardan muhafaza eylesin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com