Tarih 6 Ocak 2015… İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Turizm Şube Müdürlüğü’ne Rus Diana Ramazova tarafından intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda Trabzonlu polisimiz Kenan Kumaş şehit düştü.

14 Şubat’ta Özgecan’ı vahşice öldürdüler. Cinayetin ardından yurdun dört bir köşesinde protesto gösterileri düzenlendi.

17 Şubat’ta TBMM Genel Kurulu’nda ‘İç Güvenlik Paketi’ düzenlemelerinin görüşüldüğü kapalı oturumda kavga çıktı ve 4 milletvekili yaralandı. Muhalefet partililer, bu paketin “iç güzellik paketi” olduğunu bir türlü hazmedemedi.

20 Şubat… Ege Üniversitesi Kampüsü’nde terör örgütü PKK’nın öğrenci militanları, ülkücü öğrencilere saldırdı. Çıkan kavgada Fırat Çakıroğlu, hayatının baharında yaşamını kaybetti.

31 Mart… İstanbul Adalet Sarayı’nda DHKP-C terör örgütü üyeleri tarafından Savcı Mehmet Selim Kiraz rehin alındı. İlerleyen saatlerde Savcı Kiraz teröristler tarafından şehit edildi.

7 Nisan Yüksek Seçim Kurulu’na 7 Haziran’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi öncesinde 20 siyasi parti aday listesi sundu. 10 parti ise seçime katılma yeterliliği olmasına karşın herhangi bir başvuruda bulunmadı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerde polis sorumluk bölgesinde çıkan olaylarda 25’i polis ve 25’i sivil olmak üzere 50 kişi yaralanırken 339 kişi gözaltına alındı.

6 Mayıs… Paralelin Balyoz kumpası tutmadı. 236 tutuksuz sanığın yargılanıp tüm sanıkların beraat ettiği davada mahkeme gerekçeli kararını kamuoyu ile paylaştı.

7 Haziran… Genel seçimler yapıldı. AK Parti geçerli oyların %40,87’sini almasına rağmen, tek başına iktidar kuracak milletvekili çoğunluğunu sağlayamadı.

9 Haziran… Diyarbakır’da Yeni İlim Hizmet Yardımlaşma ve Araştırma Derneği’ne (Yeni İhya Der) düzenlenen silahlı saldırıda dernek başkanı Aytaç Baran’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hayatını kaybetti.

22 Temmuz… Terör örgütü PKK Ceylanpınar’da iki polisimizi şehit etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çözüm süreci artık buzdolabında” dedi.

25 Ağustos… 7 Haziran seçimlerinin ardından koalisyon görüşmelerinden bir sonuç çıkmayınca, Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

6 Eylül… Hakkâri Yüksekova’da PKK’lı teröristler tarafından yola yerleştirilen bombalar patlatıldı.Olayda 17 askerimiz şehit düştü. Bu olaydan sonra ülkede geniş çaplı protestolar başladı.

1 Kasım… Yenilenen seçimlerde AK Parti ipi göğüsledi. Oyların %49,50’sini alarak 317 sandalye kazandı.

24 Kasım. Suriye sınırında Türkiye hava sahasını ihlal eden SU-24 tipi bir Rus savaş uçağı, Türk F-16’ları tarafından düşürüldü.

2 Aralık… Rusya’ya yapılan ihracat ürünleri iç pazara sürüldü. Putin’in ambargosu, vatandaşlara indirim olarak döndü.

30 Aralık… AK Parti halka verdiği sözleri bir bir yerine getirmeye başladı. Bu kapsamda asgari Ücret 1.300 TL’ye çıkartıldı.

Velhasıl kelam muhterem, bunlar 2015 yılında hafızamıza kazınan bazı olaylar… Birçok olay, bize bu dünyanın bir fil işkembesinden ibaret olduğunu kanıtlar nitelikte… Hep söylüyorum… Dünya artık bir kan kovası, ve biz insanlar ise umarsız birer pipet. Bu nedenle 2016 yılından şahsen bir beklentim yok. Ama yine de “Ömür, umuttan önce bitmeli” diyor şair. Bu nedenle daha güzel bir dünyada yaşamayı umut ediyorum… Tüm okurlarıma mutlu seneler… Eyvallah.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com