Son yıllarda eğitim sistemimizde görülen bilimsellikten ve aklın rehberliğinden uzaklaşma ülkemizi uygar dünyadan koparmaya başlamış, bununla beraber birçok sorunu da ortaya çıkarmıştır.

Köy okullarının kapatılmasıyla "taşımalı eğitim" düzenine geçilmiş, öğretmenler köylerden koparılarak köy, kaderiyle baş başa bırakılmıştır. Bilginin ışığıyla aydınlanamayan insanlarımız cehaletin ve hurafelerin kucağına itilmiş, böylece geri bir toplum sosyolojisi ortaya çıkmıştır. Bu toplumsal yapı her türlü aldatmaya ve birilerinin oyununa gelmeye açık hale getirilmiştir.

Kasabalara veya kentlere gelen çocuklarımız ise birtakım dernek ve vakıfların kucağına itilmiştir. Bu dernek ve vakıflar çocuklarımızın fakirliklerinden yararlanarak onlara kendi dünya görüşlerini dayatmakla kalmamış, işi çocuklara şiddet uygulama noktasına kadar taşımışlardır. Burada gerçek anlamda hizmet veren, sorumluluklarını hakkıyla yerine getiren kurumlarımızı tenzih ediyoruz.

Karaman'daki korkunç olay bu dernek ve vakıfların ülkemizde artık bir sorun haline geldiğini açık bir şekilde göstermiştir. Şayet bu olaydan gerekli dersler çıkarılmazsa ve bu kapalı yapı devam ederse benzer olayları yaşamaya devam etmek zorunda kalırız. ‘Suçun şahsiliği ilkesi' öne sürülerek bu çürümüş yapının devamını sağlamak sadece suçluları cesaretlendirmeye yarar. Ben beklerdim ki, Karaman halkı bu davanın takipçisi olsun ve bu ilkel tuzağın zincirlerini söküp atsın.

Hepimiz çok iyi biliriz ki, bataklık sivrisinek ve mikrop üretir. Devlet bu gerici vakıf ve derneklerle mücadele etmek istiyorsa gerekli yasaları derhal çıkarmalı, gerekirse bunların faaliyetlerine son vermelidir. Çünkü son yıllarda bu tür olaylarda önemli artış gözlenmektedir. Bağnazlık ve taassup varsa bu tür olaylar kaçınılmazdır. Ne acıdır ki, adı geçen bu vakıf eğitim sistemimizle ilgili kararlarda görüşü alınan bir vakıftır. İlkokul diploması bile olmayan vakıf mütevelli heyetlerindeki bazı kişilerin eğitimle ilgili konulara müdahil olması, ülkemizde eğitimin ne hale getirildiğinin açık ifadesidir. Bilimsellikten uzaklaşan bir eğitim sistemi sorgulamayan, eleştirmeyen, soru sormayan, düşünmeyen bireyler yetiştirir ki, bu da ülkemiz için bir felaket olur. Belki birilerinin işine gelebilir ama toplumu içten içe çürütür.

İlkokullarda ölümü özlediğini, çocuk yaşında ölerek cennete gitmek istediğini söyleyen öğrenci sayısında artış vardır. Elindeki pankartta "günaha girmek istemiyorum, baba beni okuldan al" yazan çocukların ülkesidir artık Türkiye.

Bu ülkede artık kız çocukları 6 yaşında evlendirilebilir diyen sözde din alimleri, 3-4 yaşında kız-erkek ayrımı yapılsın diyen ebeveynler vardır.

Yasallıkları tartışmalı olan bu vakıf ve derneklerin bir an önce mercek altına alınıp incelenmesi ve eğitim sistemimizden çıkarılmaları gerekmektedir. Siyasetin kuyruğuna takılan, gerçek dindarlıkla hiçbir alakası olmayan bu kişiler ve kurumlar hakkında gerekli incelemeler başlatılmalı, Türkiye bu hastalıklı yapıdan derhal kurtarılmalıdır. Yoksa bu olaylar artarak devam edecek, vicdanlar kanamaktan kurtulamayacaktır.

Bilinmeli ki, çocukların böyle vakıf ve derneklerin eline bırakılması anayasal bir suçtur. Bu suçu Türk bayrağını bir yerlere örterek kapatamazsınız. Bunu dile getirmemizi İslam karşıtlığı gibi okumak son derece yanlıştır. İnanıyorum ki, samimi dindarlar da bu konuda bizim gibi düşünmekte ve bize destek vermektedirler. Türkiye bu ayıbı temizlemek, bu bataklığı kurutmak zorundadır. Gerçek dindarlar ise seslerini yükseltip, Ömer adaletinin tecellisine yardımcı olmalıdır. Gün, günahlarımızdan arınma, çocuklarımızdan özür dileme günüdür. Gün, millet olarak yobazlığın, çocuk istismarlarının, çocuk gelinlerin önünde duvar olma günüdür. Gün, Karaman'dan ibret alma ve dersler çıkarma günüdür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.