TRANSFERDE SON DURUM…
Bugün siz bu satırları okurken transfer dönemi dünden bitmiş olacak. Bordo mavililer 4 tanesi genç yerli oyuncu olmak üzere, toplam 11 yeni oyuncu transfer etti. Aslında Trabzonspor elindeki yaklaşık 50’ye yakın oyuncudan 33 tanesini, bonservisiyle yada bedelsiz veya kiralık göndererek aslında iyi bir temizlik yaptı. Ödemeleri ağır olan lüzumsuz oyunculardan da kurtarmış oldu. Kalan iki oyuncu Cardozo ve Musa ise transferin son günü olan dün, yeni takımlarına gitti. Kiralık giden oyuncuların üzerinde gözümüz olacak. Bu sezon gittikleri takımlarında iyi futbol oynayıp Trabzonspor’a geri dönmelerini bekliyoruz. Özellikle Muhammet, Batuhan, Ramazan, Semih ve Gökhan, yeni takımlarında iyi takip edilmeli.

Gelenler :
1- Luis İbanez - Arjantinli / Kızılyıldız- Sırbistan & Bonservis bedeli - 1.400.000 Euro
2- Matus Bero - Slovak / AS Trencin- Slovakya & Bonservis bedeli - 2.500.000 Euro
3- Jan Durica - Slovak / Lokomotif Moskova- Rusya & Bonservisi elindeydi
4- Ramil Sheidaev- Azeri / FC Zenit-Rusya & Bonservisi elindeydi
5- Fabian Castillo – (Kiralık)- Kolombiyalı / FC Dallas-Amerika & 1 Yıllık kiralama bedeli-2.690.000 Dolar / Satın alma opsiyonlu – 1.000.000 Dolar
6- Suk Hyun Jun - (Kiralık)- Güney Koreli / FC Porto-Portekiz & 1 Yıllık kiralama bedeli- 750.000 Euro
7- Ogenyi Eddy Onazi -Nijeryalı / SS.Lazioİtalya & Bonservis bedeli – 3.500.000 Euro
8- Bahadır Han Güngördü- Çorumlu / D.Ç Karabük & Yatabare transferine ek-Takas
9- Buğra Temel- Eskişehirli / Eskişehirspor & Erkan Zengin transferinde ek- Takas
10- Emircan Seçkin / Sakaryaspor & Ferhat Yazgan transferinde ek- Takas
11- Gülhan Üreyen / Sakaryaspor & Ferhat Yazgan transferinde ek - Takas

musa.jpg

Gidenler :
1- İshak Doğan - D.Ç Karabükspor’a satıldı – Alacaklarına karşılık + Bir miktar ücret
2- Fatih Atik - D.Ç Karabükspor’a gitti – Kiralık süresi bitmişti 3- Mustapa Yatabare - D.Ç Karabükspor’a satıldı- Alacaklarına karşılık + Takas, Bahadır Han Güngör
4- Luis Cavanda - Galatasaray’a satıldı - Bonservis bedeli - 1.800.000 Euro
5- Franco Douglas- Portekiz/Sportik Lizbon’a satıldı- Bonservis bedeli- 1.000.000 Euro
6- Erkan Zengin – Eskişehirspor’a satıldı - Bonservis bedeli - 400.000 Euro + Takas, Buğra Temel
7- Ferhat Yazgan- Sakaryaspor’a satıldı – Bonservis bedeli - 130.000 Euro + Takas, Emircan Seçkin ve Gülhan Üreyen
8- Denizhan Deniz-B.B Erzurumspor’a satıldı- Bonservis bedeli- 100.000 Euro
9- Yavuz Aygün - Göztepe A.Ş’ye - Bedelsiz olarak, bonservisiyle verildi
10- Kurtuluş Yurt - Manisaspor’a - Bedelsiz olarak, bonservisiyle verildi
11- Göksu Alhas - Manisaspor’a - Bedelsiz olarak, bonservisiyle verildi
12- Özer Hurmacı - Tek taraflı sözleşmeyi fesih etti
13- Jose Bosingwa - Alacaklarına karşılık – Bonservisi kendisine verildi
14 - Oscar Cardozo - Olympiakos'a satıldı - Bonservis bedeli - 2.400.000 Euro + 1.700.000 Euro alacağınıda Olympiakos ödeyecek. Fesih bedeli - Cardozo'ya 1.200.000 Euro
15- Marko Marin- Kiralıktı, döndü / Chelsea-İngiltere
16- Salih Dursun -Kiralıktı, döndü / Galatasaray
17- Gökhan Alsan- Gaziantep B.Ş.B ‘ne-Kiralık verildi –1 Yıllık kiralama bedeli - 90.00 Euro
18- Mehmet Kuruoğlu - Adana Demirspor’a Kiralık verildi
19- Aykut Demir- Osmanlıspor’a Kiralık verildi
20- Bahadır Han Güngördü - Ankara Demirspor’a Kiralık verildi
21- Abdülkadir Parmak- Altınordu’ya Kiralık verildi
22- Melih Kabasakal - Sarıyerspor’a Kiralık verildi
23- Ramazan Övünç- Eskişehirspor’a Kiralık verildi
24- Batuhan Arslan- Urfaspor’a Kiralık verildi
25- Mücahit Çakır – Sakaryaspor’a Kiralık verildi
26- Muhammet Beşir- Urfaspor’a Kiralık verildi
27- Sefa Yılmaz - Alanyaspor’a Kiralık verildi
28- Musa Nizam -  Gaziantepspor
29- Savaş Çakır - 1461 Trabzon’a Kiralık verildi
30- Cafer Tosun - 1461 Trabzon’a Kiralık verildi
31- İbrahim Demir - 1461 Trabzon’a Kiralık verildi
32- Oğulcan Gökçe - 1461Trabzon’a Kiralık verildi
33- Semih Karadeniz - 1461 Trabzon’a Kiralık verildi

cardozo-009.jpg

 

Afrikalı oyuncular!
Trabzonspor’da bugüne kadar transfer edilen yabancı futbolcu sayısı tam 116 oldu. akakpo-002.jpgYüzde 25’ini Afrikalı oyuncular oluşturuyor. Angola, Burundi, Namibya, Kongo, Togo ve Malili 1’er oyuncunun forma giydiği Trabzonspor’da, Senegal, Fildişi Sahilleri, Mısır ve Cezayir’den de 2’şer oyuncu yer almış. 

doye-004.jpg

Kamerun, Nijerya ve Gineli 3’er futbolcunun sözleşme yapıldığı Bordo Mavililerde, en fazla Ganalılar 5 oyuncu ile en üst sırada yer almışlar. 116 oyuncudan 28’si Afrikalı. Bunlardan üç tanesi şu andaki mevcut kadroda bulunan Akakpo, N’Doye ve Onazi, 29 kişilik kadroda yer alıyor. Şimdi siz, şu an sözleşmesi devam eden 3 Afrikalı oyuncu, N’Doye, Akakpo ve Ogenyi Onazi hariç, giden tüm diğerleri için bi hafızanızı yoklayın. 2-3 tanesinin ismini hatırlayıp sayın desem sayabilir misiniz? Tek Yattara, başkası aklınıza bile gelmez belki de değil mi? Ben ırkçı asla değilim ama maalesef uzun yıllar bu takımda 

onazi-006.jpg

ter döken İbrahima Yattara hariç diğerlerinin neredeyse hepsi, bu takıma hiç bir şey vermeden paralarını alıp gittiler. Hatta FİFA’ya da geciken ödemelerini bildirenler oldu. Bu takıma eldeki mevcut oyuncular hariç bundan böyle Afrika kökenli ya da Afrikalı oyuncu transfer etmek, bilin ki bu kulübün ekonomisini, bir o kadar daha sıkıntıya sokmaya devam eder. Daha önce yazılarımda bu konuya değinmiştim. Bu sezon alınan 7 yabancı oyuncudan teki Nijeryalı ve en pahalı da transfer o oldu, Onazi. O ki alındı, dilerim oda Yattara gibi iz bırakır.


 

 

Onur’un, onore eden pazubandı!
Trabzonspor Kaptanı Onur Recep Kıvrak’ın formasındaki kaptanlık pazubandı oldukça dikkat çekmişti, hatırlarsanız. Onur Recep Kıvrak’ın kaptanlık pazubandın da, daha önce Trabzonspor kaptanlığı yapmış önemli isimlerin ad ve soyadlarının baş harfleri yer aldı. Bu düşünce taraftarlar ve camia tarafından büyük beğeni ve takdir kazandı.

onur-un-kaptanli-pazubandi.jpgPazubandın görünen bir kısmında Şenol Güneş, Fatih Tekke, Dozer Cemil, Tolga Zengin, Hami Mandıralı gibi kaptanlık yapmış oyuncuların isimleri var. Arkada kalan kısmında da diğer kaptanların isim ve soyadlarının baş harfleri var. Eksik olanları da varsa bunları da eklerse çok iyi olur. Şevki Gençosmanoğlu, Çoşkun Şahinkaya, Bülent Şahinkaya, Hüseyin Çimşir, Ünal Karaman vsb gibi. Bence kulübün medya departmanı bu konuya yardımcı olmalı hem de hemen.

Ayrıca kendi adını da ekleyerek yenilenmiş kaptanlık pazubandıyla sahaya çıktıktan sonra, Onur o pazubandın bir tanesini kulüp müzesinde sergilenmesi için, müze yetkililerine teslim etmeli. Güzel bir fikir, Onur’u bu onore için alkışlamak lazım.

 

NTV, MENTV!
ntv.jpgBenim çalıştığım 1996-2001 yılları arasında tarafsız haber kanalı olmakla ülke yayıncılığıyla takdir toplayan, iş adamı eski bankacı Ferit Şahenk’in NTV’si, resmen Fenerbahçe TV olmuş. 

oguz.jpg

Amigosu da Oğuz Haksever. Aziz Yıldırım’a resmen günah çıkarttılar, geçenleri bir gece programında… 2011’de şike yapmadan şampiyon olmuşlarmış mış da... Şike yaptıklarını da onlara, söz konusu cemaat yüklemiş-miş de. İnsanın bunlara şeyiyle gülesi geliyor! Fenerbahçe, Cumhuriyeti babasının malı zannediyor. Söz konusu vatansa her yer Cumhuriyetin kalesidir. Anladın mı Aziz bey ve yaveri Şekip!..

 


İbrahim Kastan, başkan adayı…
Yıllarını Güreş sporuna adamış olan Trabzonlu İbrahim Kastan’ın, Ankara’da yapılacak olan Güreş Federasyonluğuna 2.kez başkan adayı olacağını duydum. Hatta bununla ilgili önümüzdeki günlerde kahvaltılı bir basın toplantısı düzenleyerek, çalışmalarına Trabzon’dan, Ankara’ya doğru uzanarak start verecekmiş. ibrahim.jpgYönetim Kurulunun yarısının belli olduğunu duyduğum Kastan’ın, bir kardeşi de bu camiada yılardan beri Güreş antrenörlüğü yapan, eski milli takım antrenörlerinden Dünya Veteranlar şampiyonu Ömer Kastan. 54 yaşındaki 3 çocuk babası olan Kastan, 2011 yılında Ankara’da yapılan ara seçimlerde de aday olmuş, bu seçimi diğer adaylardan Bekir Çeker kazanmıştı. Her 4 yılda bir yapılan Olağan Genel Kurulda bu sefer daha kapsamlı yeni projelerle hazırlanan Kastan “9 sporcuyla katıldığımız Brezilya’daki son yapılan olimpiyatlarda minderde 5 madalya aldık. Ata sporumuzu daha da güçlü hale getirmek için bu sporu tüm illere, ilçelere ve okullara yayacağız” dedi. Güreş Federasyonu’nun mevcut başkanı Musa Aydın’ın ise önümüzdeki Kasım ayında yapılacak olan olağan genel kurulda aday olup olmayacağı ise henüz belli olmadı. Kemeraltı eşrafından eski güreşçi, yaşı 90’a yaslanan Hacı Nihat Kastan’ın da oğlu olan İbrahim Kastan’a Ne diyelim ki? Yolun açık olsun demekten başka!..

 

Şengül hanımı tutana, aşk olsun!
Her gün hızır gibi, çat orda, çat burada, çat kapı arkasında, bir gün bakmışsınız pazarda, bir gün bakmışsınız kreş de , bir gün protokol de, bu aralar Valilik basın merkezi çalışanları ona çalışıyor desem abartmam.

sengul.jpgKim den mi bahsediyorum? Tabi ki Trabzon’un yeni Valisi Yücel Yavuz’un eşi Şengül Yavuz’dan. Şengül hanım, sıcak kanlılığı ve güzelliğiyle de gittiği her ortama pozitif bir enerji verirken, Trabzon’a eşiyle geldiğinden beri neredeyse evinde oturmadı dersem yeridir. Halk Eğitim Merkezi, Olgunlaşma Enstitüsü, Huzur Evleri, Kreşler, Tatlıcılar, Pastacılar, Dondurmacılar, Engelli gençler, Kadınlar pazarı, Hanlar, Çocuk bakım evleri, Şehit aileleri, Vakıflar, Sosyal dernekler, Esnaf, Çarşı, Pazar, dere-tepe dolaşıyor ve ziyaretler yapıyor. Sıkıntı çözülene kadar da takip ediyor. Hal, hatır soruyor. Tutana aşk olsun.

Vallahi benden söylemesi, bu hızla yakında Vali beyi sollarsa şaşırmam.

 

Bilal hoca, Galatasaray’ı çözünce!
H. Avni Aker stadyumunun maraton tribünü altında TÜFAD’ın lokali var. Geç geçtiğimiz dönemlerde Trabzon’un hızlı alt yapı hocalarından, Doğanspor, İdmangücü, Gençlerbirliği, Yomraspor, Pelitlispor ve Hızırbey takımlarının alt yapısında ve gözlem gruplarında görev yapmış olan şu an 46 yaşındaki Bilal Altuntaş’ın da içinde bulunduğu Trabzonlu antrenörler, teknik adamlar, spor adamları, hep beraber Lig TV’ de canlı yayınlanan Galatasaray’ın bir Avrupa karşılaşmasını izlemektedir. Heyecanla ve yorumlarla seyredilen maç, Galatasaray’ın galibiyetiyle biter ve önden bilal-hoca.jpgBilal hoca birden ayağa fırlar ve kendinden çok daha tecrübeli ve deneyimli antrenör arkadaşlarına ağabeylerine döner ve ellerini heyecanla havaya kaldırarak “Arkadaşlar, ben bu Galatasaray’ın taktiğini çözdüm” diye bağırır. Salondakiler bu genç hocanın bu ani ve zamansız çıkışını biraz garipser ve kendisine biraz da esprili bir şekilde seslenirler “Nasıl çözdün hoca?” O sıralar bir takımın alt yapısında görevli olan Bilal hoca, nam-ı diğer Tatar Bilal “Hauni da anlamadınız mı ya? Galatasaray 4-2-3-1 oynadı yendi” der. Salondakiler birbirine şaşkın şaşkın bakarken, bu genç adamın bu zamansız çıkışına biraz da tepki gösterirler. Bu arada arkalardan ayağa kalkan antrenör diplomalı gazeteci Servet Özkara ‘’ Adama niye kızaysınız ya, baksanıza hocanın tecrübesi yok ama dekoder gibi taktiği hemen çözdü ’’der ve salonda kahkaha patlar. İki yetişkin evlat babası olan Bilal Hoca, bugünlerde boşta ve hayli üzgün ve morali bozuk. 1461 Trabzon kulübü, alt yapı yada okullarda gözlem oyuncu arama-tarama grubu için söz vermiş ona ama, ne arayan var ne soran. Bence, Bilal Hoca’dan ilkokullarda oyuncu bulma konusunda kesinlikle faydalana bilinir.

 

Yeni bir çatı altındayım
cati-001.jpgYeni bir sayfa açıyoruz dedik... Artık, İlkhaber gazetesi ve karadenizinsesi.com portalındayız. Tekin Atay ve Alpaslan Beşli arkadaşlarımız güvendi kapılarını açtı bize. Biz de onlara inandık içeri girdik. Köşe yazılarım.. Gezi ve inceleme yazılarım.. Maç kritiklerim. Zaman zaman röportajlarım ve ‘’Karambol’’ adlı, bu haber-yorum tam sayfamla, geçtiğimi Pazartesi gününden itibaren start aldık. Haftanın Çarşamba günleri Köşe yazılarımla, Perşembe günleri Karambol sayfamla,Trabzonspor karşılaşmaları sonrasında maç kritiklerimle zaman zaman röportaj yada gezi, inceleme yazılarımla sizlerin karşısında olacağım. Mahcup olmayalım yeter!.. Vira Bismillah.

 

Hikmet Aksoy…
Kendisini 1983 yılında tanıdım. Trabzon ve bölgemizde yayın yapan Karadeniz ve Kuzey Haber, o zamanki iki gazeteden biriydi. Benimde o dönem spor muhabiri olarak mesleğe atıldığım Kuzey Haber gazetesinde, yanlış hatırlamıyorsam Yazı işleri yada Haber merkezi müdürümüzdü. Zaman zaman o servis de de görev yaptığım için, Hikmet Aksoy ağabeyimizi ilk olarak orada tanıdım. Bizimde müdürlüğümüzü yaptı.

hikmet.jpgSağıroğlu Oteli’nin karşısındaydı gazete binası. Şimdi yıkıldı. O gazetede kimler yoktu ki; Naci Özkan, Ömer Olcay, İsa Güney, Suavi Kaptan, Hamiyet Özşahin, Faruk Ata, Ergun Ata, Bülent Deveci, Miraç Özağcı, Ali Kemal Yazıcı, Fuat Kars, Hayri Köklü, Nalan Fidan, Tacettin Çebi, Servet Özkara, ve Metin Eroğlu vs… Tabiki aradan yıllar geçti ama birbirimize olan büyük, küçük saygımızı hiç kaybetmedik.

33 yıl sonra bu sefer Kuzeyhaber’de değil, ilkhaber’de buluştuk. Bize de köşesinde bir hoş geldin yazısı yazmış, tüm samimiyetiyle. Egosu olmayan bir ağabeyimiz, bir üstadımızdır teşekkür ediyorum.

79 yaşına basan Hikmet ağabeyimiz. Aynı zamanda Türkiye’nin en ünlü karikatüristlerinden biridir. Sergilerini açtığı Avrupa’da eğer yaşasaydı zengin olurdu, bir o kadar da tanınırdı. Ama bizim bu aydınlık ile karanlık arasında gidip gelen ve bocalayan, kafası karıştırılan ülkemizde, yazar- çizer takımına ve sanatçıya verilen maddi ve manevi değer ortada.

Bu arada aynı gazetede buluştuğumuz İhsan Öksüz ağabeyimize de ayrıca “Hoş geldin İhsan hoca” diyoruz.

gazete-001.jpg

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com