İYİ YILLAR...
Tüm okurlarımızın yeni yılını kutluyor, Nice sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yeni yıl temenni ediyoruz. KARAMBOL ekibi.


117 ve 118 Pereira ve Mas …
Trabzonspor’da zamanın 2.liginde ve şimdi hayatta olmayan Reculen Koska ile başlayan yabancı futbolcu serüveni, bugün Antalya – Kemer kampında Arjantinli sol bek Emmanuel Mas ve Portekizli sağ bek Joao Pereira ile devam etti. Yani genelde İspanyolca dilinin kullanıldığı iki ülkeden gelen Mas ve Pereira… Biri Lionel Messi’nin ve diğeri Cristiano Ronaldo’nun ülkesinden ve milli takımdan ekip arkadaşları… Trabzonspor’un bu sabah ki imza töreninde, Bordo mavililere imza atan sağ bek ve sol bek.. Sağ bek hak ettiği paraya imza attı ama sol bek hak ettiğinden de anormal derecede fazlasına imza attı. Trabzonspor’da daha önce de Arjantinli ve Portekizli oyuncular forma giydiği için, ülke sayısı değişmedi 47… Bugüne kadar Trabzonspor’da 47 ülkeden 116 oyuncu forma giymişti. Bu sayı önümüzdeki günlerde büyük bir ihtimalle hücum oyuncularıyla birlikte, belki 119, belki de 120 olacak. Bordo mavililerin alt yapısından yetişen iki oyuncu, Zeki Yavru ve Mustafa Akbaş’a sesleniyorum: Asla teslim olmak, pes etmek yok. Formayı kapmak için bire bir daha katın.

Gitti 169.000 Euro!..
Şu sıralar Birleşik Arap Emirlikleri Liginde yer alan Sharjah FC takımında forma giyen, Trabzonspor’un eski Polonyalı oyuncusu Adrian Mierzejewski’nin, Bordo mavililerden Birleşik Arap Emirlikleri Ligi takımı Al Nassr takımına gittikten sonra, yetiştirme tazminatına ilişkin olarak, UKS Naki ve Wisla Plock S.A tarafından Trabzonspor kulübü aleyhine FIFA Uyuşmazlık Çözüm Kuruluna baş vurulmuştu. Talimatlar gereği dayanışma katkısı ödeme borçlusu olan Bordo mavili kulüp, adı geçen iki kulübe olan borcunu ödemişti. KSP Polonya ile Trabzonspor arasındaki transfer sözleşmesi hükümlerine göre, aynı dosya içerisinde bu bedel KPS Polonya ‘dan haliyle haklı olarak talep edilmişti. FIFA’nın Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, bu konuda Bordo mavilileri haklı bulunca, 169.000 Euro’nun faizi ile birlikte KPS Polonya tarafından Trabzonspor’a ödenmesi için resmi karar almıştı. Kesinleşen kararın infazı için FIFA ve Polonya Futbol Federasyonu nezdinde çalışmalar devam etmesine rağmen, KSP Polonya kulübünün söz konusu mahkemeler devam ederken, geçen sezonlar içerisinde Polonya’daki en alt lige zamanla düşmesi, artık bu alacağın tahsilini imkansız olarak gösteriyor. Gelirse piyango gibi sürpriz olur ama mümkün değil gibi, yine cepten gitti desenize…

Para değil, lahana yaprağı sanki ; 23,5 milyon lira
Trabzonspor Kulübü, bence bir önceki yönetimin yaptığı büyük hatalardan birini yaptı. Mustafa Akbaş’ın bile, bir gömlek üstünde dahi olduğu tartışılabilecek bir futbolcuya, hangi akla hizmet ederek yada uyarak Arjantin milli takımında sadece 4 kez forma giymiş, 28 yaşındaki Emmanuel David Mas Sgros’u transfer etti, anlamış değilim. Hem oyuncuya hem de kulübüne bonservis bedeli ödeyecek olan bordo mavililer, bugün birde 3,5 yıllık sözleşme yapacak. Offf aman of, yandı yünüm keten helva… Arjantin kulübü, Atletico San Lorenzo De Almagro’ya sözleşme fesih bedeli olarak 1.500.000- Euro ödeyecek olan Bordo mavili yönetimin, oyuncuya da; 2016 - 2017 futbol sezonu için 986.000- Euro , 2017 - 2018 futbol sezonu için 1.272.000- Euro, 2018 - 2019 futbol sezonu için 1.272.000-Euro , 2019 - 2020 futbol sezonu için de 1.272.000-Euro garanti ücret olmak üzere, toplamda 6.300.000 Euro, ödeyecek bildiğiniz gibi… Yani 23,5 milyon Türk lirasının, anlaşma 3,5 yıl sürmesi halinde Trabzonspor’un kasasından çıkacak olması, inanılır gibi değil. Bordo mavili yönetim, sanki bugünlerde teknik adamlık yapan, Brezilya milli takımının ünlü eski sol beklerinden Roberto Coarlos’u aldı. Alsa onu tamam, diyecek bir şeyimiz yok. Ama bana göre neredeyse yıllık, Süper ligde sadece bir lig maçının galibiyet parası olan 1.300.000 liraya oynayan 27 yaşındaki Mustafa Akbaş var iken, bu oyuncunun alınmasını anlamış değilim. Yoksa takımın en büyük eksikliği olan gol problemini, sol bekten gelerek mi çözecek? Keşke yanılsam, razıyım.

Sadıklar’ın facebook paylaşımı…
Trabzonspor Kulübü’nün bir önceki Yönetim Kurulun da görev yapan, önemli isimlerinden Köksal Sadıklar, dün Facebook hesabında bir paylaşım yapmış. Okudum. Bunu okumadan bir saat kadar önce de, Trabzon Sanayi Sitesinde bir yerde çay içerken, yanımda oturan bir şahsın telefonda aynı benzer konuşmasına tanık olunca, bi sıkıntı var dedim. Trabzonspor idari çalışanları bu konuyu bi araştırsın, gerekirse resmi web sayfasından kulüp üyelerine bilgilendirici bir açıklama yapsın ki, tartışmalara meyil vermeyelim. Sadıklar’ın paylaşımı aynen şöyleydi;

Biraz önce İstanbul’dan bir telefon geldi. Diyaloğu aynen yazıyorum.

Telefondaki Bayan: Sizi Trabzonspor kulübünden arıyorum

Ben: Hanımefendi bu aradığınız numara İstanbul’a ait, kulüp İstanbul’a mı taşındı.

Bayan: Hayır sizi Tuzla’da ki genel merkezden arıyorum.

Ben: hanımefendi genel merkezimiz Trabzon’dur. Bir yanlışınız olmasın, bizimle dalga mı geçiyorsunuz.

Bayan: Hayır biz özel olarak isminize Trabzonspor kaşkolu yapıyoruz. Siz taraftarlarımızın ismine kaşkol yapıp satıyoruz.

Ben: Hanımefendi bu yaptığınız dolandırıcılıktır. Siz özel bir şirketsiniz. Trabzonspor’la ancak anlaşma yapıp satış yapabilirsiniz. Biz Trabzonspor kaşkolları yapan şirketiz diyebilirsiniz, fakat Trabzonspor kulübünden arıyoruz diyemezsiniz. Taraftarımızı aptal yerine koyamazsınız.

…Ve telefon kapanıyor.

Şimdi Türkiye’nin birçok yerinde TS CLUP mağazalarımız tek tek kapatılırken, bu şirkete Trabzonspor kulübünü satan yetkili kimdir.

Anlaşılıyor ki; TS CLUP mağazalarına engel çıkaran, onların kapatılmasının sebebi olan yetkili aynı kişidir.

Trabzonspor Başkanı ve yönetimi bu olayı incelerse transferlerde ve birçok alanda Trabzonspor’umuzu kıskıvrak saran çarkın bir dişlisine ulaşacaktır.

Fakat bu çarkın dişlerini sadece yönetimler kıramaz, camiamızın tek vücut olması lazım. Bu bölünmüşlük ile devam edersek, bu çark suyumuzu çıkarmaya devam edecek.

Herkes DURSUN, SALİH gitsin!
Trabzonspor’da forma giydiği geçtiğimiz sezon Salih Dursun, 21 Şubat 2016’da Galatasaray- Trabzonspor karşılaşmasında, orta hakem Deniz Ateş Bitnel’in yere düşen kırmızı kartını alarak, ona göstermesi olayıyla ilgili de durup dururken, kimse o konuda kendisine bir şey sormazken, ilk defa açıklamada bulunmak istediğini söylemiş. Nerde? Antalyaspor ile 3,5 yıllık sözleşme imzalarken yapılan imza töreninde… Salih, o olayın bir anda geliştiğini bilmeden, düşünmeden yaptığı bir hareket olduğunu aktararak, 180 derecelik bir Asena!.. dönüşü yaparak çark etti. Salih Dursun, Trabzonspor taraftarının gözünde bir üst köşede oturtulurken, bir anda yerin dibine girdi. Dursun, bordo mavili camianın sevgisine karşı adeta intihar etti. “Deniz hocadan, benim yüzümden yaşadığı sıkıntılar nedeniyle özür dilerim. Yaptığım hareket bütün hakemlere karşı da algılandı. Aslında ‘basit bir cahillik, acemilik’ diyeyim. Hakemlerden de özür dilerim.” diyerek, Türk futbolu adına yaptığı bu anlamlı hareketi bir anda sildi. Aslında bence Salih, tüm futbol severlerin gözünde kendini sildi. Sanırım asıl mesele, Salih’in alamadığını iddia ettiği ve Bordo mavili kulübü mahkemeye verdiği 1.162.000 TL’lik dava olmasın sakın!.

Cübbeli Ahmet!...
Bu ülkede, Cumhurbaşkanımız bazı gezi ve ziyaretlerinde çocuklara zeka oyunu diye, satranç takımlarını hediye olarak dağıtırken, Cübbeli Ahmet denilen palavracı,yalancı, satranç ve dama oynamak günahtır deyip saçmalarken, toplumda infial yaratıyor ve ifadesi bile alınmıyor. ( Bence satranç ve dama oynamadığı için beyni bu kadar çalışıyor) Bu arada paylaşımı infial yaratıyor diye, modacı Barbaros Şansal fiziki saldırıya uğruyor, birde ardından tutuklanıyor. Kimse bana artık bu ülkede tarafsızlıktan, adaletten, demokrasiden, Yenikapı ruhundan, birlik ve beraberlikten bahsetmesin... Böyle olur, böyle devam ederse, artık herkes, her aile, her sülale, her aşiret, kendi adaletini kendi sağlamaya başlar. Dilerim bu ortamı görmeyiz. Ben buradan uyarayım da, yine de siz bilirsiniz!..

…Ve üst geçitler ışıklandırılıyor
Bizzat şahsım defalarca yazılı ve sözlü olarak, yaklaşık 3 yıldan beri gündeme getirmişti konuyu. Kenti geceleri canlı tutmak, ışıklandırmak ve güzelleştirmek adına bir çok il ve ilçelerde olduğu gibi, Trabzon sahil yolunda, deniz kenarında Ganita ile Beşirli arasında bulunan kıyı şeridindeki üst geçitler için, aylardır yapılan karşılıklı görüşmeler ve resmi yazışmalar nihayet tamamlandı ve de imzalandı. Önümüzdeki haftalarda ihaleye çıkartılıp ışıklandırılma çalışmaları başlayacak olan üst geçitler, bu sezon ki turizm mevsimine ışıklandırılmış olarak yetiştirilecek. Yaz sıcağında yürüyüş bandını kullananlar, sahildeki cafeler de ve çay bahçelerinde oturanlar, sahil yolundan geçenler, evlerinin pencerelerinden, balkonlarından, teraslarından seyredenler, daha önce karanlık bir demir yığını gibi duran üst geçitleri ışıklandırılmış görünce, umuyorum gözleri, gönülleri açılacaktır. Trabzon Büyük Şehir Belediyesi’ne, Karayolları 10.Bölge Müdürlüğü’ne, geçte olsa aldıkları bu doğru karar için, teşekkür ediyoruz.

4 ADAM, 4 MAKAM…
Trabzon’un önemli liselerinden, Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi anlamlı bir konser daha düzenliyor. Önümüzdeki salı günü akşamı saat: 19.30’da, Söğütlü mevkiinde bulunan Trabzon İl Jandarma Komutanlığı’nın karşısındaki Okul binalarının konferans salonunda gerçekleştirilecek olan “ 4 Adam, 4 Makam” adlı konserde, okulun önemli 4 öğretmeni sahne alacak. Çello da, Hüseyin Emre Güçlü, keman da, Cemal Zihni Erenel, Kanun da, Serdar Yetim ve gitar da, Selahattin Dudak’ın vereceği Türk müziği saz eserlerinden oluşan konserin biletleri, sadece 10 liradan satışa sunulurken, konserde elde edilecek miktarın tamamı şehit ailelerine bağışlanacakmış. Biletlerin konser günü ve saatinde okuldan da temin edile bilineceğini öğrendik. Aslında kulaklarımızın pasının açılmasına son günlerde oldukça ihtiyacımız var. O zaman hadi buyurun konsere.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com