Jean Mary Paff’ın yumrukları!..
Bordo-Mavili takımın eski ünlü kalecisi Trabzon’da ertelenen veda organizasyonu için Trabzonspor yönetiminden menajeri aracılığı ile para istemiş olduğunu duyduk. Ne derece doğru bilmiyorum. Trabzonspor eski kalecisi Jan Mary Paff’ın büyük ayıbına yönetim altta kalmamak için gerekeni yapmış. Avni Aker Stadına bir süre önce iptal ‘veda’ organizasyonu için Belçikalı eski kaleci Trabzon’a davet edilmişti. Bu onure eden teklife karşılık “Ben size dönüş yaparım” diyen ve konuya Avrupalı gözüyle bakan Paff, bir süre sonra menajeri aracılığı ile Trabzonspor kulübünü arattırmış. Paff’ın sözde menajeri; "Bu davetinize icabet edebilmemiz için, 5 bin euro hesabımıza yatırmanız gerekiyor” demiş. Bu teklif önce şaşkınlık yaratır haliyle ama yönetim yine de bu terbiyesizliğin altında kalmamak için bu parayı Belçikalının hesabına yatırır. Trabzon’a gelen eski yıldız, iptal edilen organizasyona, gösteri maçına çıkmadan da ülkesine geri döner. 

puf.jpg

Bunlar doğruysa, 5 bin Euro gitti. Ama Trabzonspor Kulübü için hayati bir önem taşıyan bir malı, bir eseri, bir eşyayı, bir cihazı, eski orijinal fotoğrafları, video görüntüleri veya eski maçlar, goller, maç kadroları arşivi satın alın deseler. Almamak için 3 ay düşünürler!...

Belçika’da bir televizyon dizisinde gazozcuyu!.. oynayan ve bir daha Trabzon kentine çağrılmaması gereken Paff’ın , formasını giydiği bir takımın organizasyonu için gelmeden 5 bin euro’yu hesabına istemesini hiç anormal karşılamadım. Trabzon’da oynadığı dönemde bir maç sonrasında hafta içi geciken galibiyet primleri ödenemedi diye. Kulübün eski idari binasının koridorlarında duvarları nasıl yumrukladığını görmüştüm. Bu Paff ama asıl adı PARAff!..

 

Safranbolu duvarı!..
Futbol bireysel değil bir ekip, bir takım oyunudur. Yoksa bunu hiç duymadınız mı ?

Karabük maçında ilk yarıda ki ikili mücadelelerde topu sökme başarınız % 49 topa sahip olmanız % 52 ama isabetli pas ve sayısı düşük.

fsdfs.jpgBir takım bir hafta içerisinde bu kadar değişkenlik göstermemesi ve bir karşılaşmanın 90 dakika olduğunu bilmesi lazım. Yoksa, kampa girdiğiniz Safranbolu’ya turistlik yerleri, evlerini görmeye, Safranbolu’lu yaşlı teyzemizin ünlü mantısını yemeye mi gittiniz? diye benim gibi sorarlar. Karşılaşma boyunca kaleye attığınız isabetli şut sayısı 3 ya. Evet, evet 3... Defans bloğu rakibi kovalamak yerine yatarak müdahale ediyor, rizikoya giriyor ve çalımı yiyor. Yatabare’de hayatının en rahat golünü atıyor. 1-0 mağlup iken o maçın çevrileceğine inanmamak ise en kötüsü, bakın göreceksiniz 3-0 yenildiğiniz Alanya ile 4- 0 yenildiğiniz Karabük takımları sezon sonunda % 99,5 küme düşecek iki takım. O zaman şimdiden biraz utanmak lazım. Onazi, Castillo oyuna sonradan hadi girdi diyelim, maç 3-0 olduktan sonra Yusuf Erdoğan’ı niye koyarsınız anlamadım. Bari bu çocuğu demoralize etmeyin, kendine güvenini sarsmayın. 3-0 dan sonra süre kalmamış daha oyun mu döner. Neyse bunlara bir çizgi çektik. Bu takımı yine ayağa kaldıracak olan sizsiniz. İlk kez taraftarlarınızın önünde çıkacağınız Akhisar maçı dilerim başlangıç olur.

 

BASKETBOLCULARA BİR NEFES, COACH!..​
basket-001.jpgTrabzonspor Medical Park Basketbol takımı, bu ay 8 Ekim cumartesi günü İstanbul’da oynayacağı, Spor Toto Basketbol Ligi’ndeki ilk karşılaşması için hazırlıklarını hızlandırdı. Demir İnşaat Büyükçekmece takımıyla, İstanbul Gazanfer Bilge spor salonunda saat 15. 00’ de karşılaşacak olan bordo mavililerde, takım kadrosundaki oyuncuların bu aralar üzerlerinde biraz tatlı sıkıntı var. Yeni Coach, Rus Sergei Bazarevich idman saatlerini genelde 18.oo de tutuyor. İdmanın bitmesi ve Hayri Gür salonundan sporcuların ayrılması 20.30- 21.00’ i buluyor. Doğru eve ve yorgunluktan yatağa..

baza.jpgAdamların sosyal hayatı kalmadı hocam. İdman saatlerini bir saat geri çekseniz bari, çoluk çocuk dışarda bi kahve içme vakitleri olsun hani. Bu arada Galatasaray’dan yeni transfer Caleb Green’in transferi kamuoyunun bildiği gibi 2 aylık değil 1 yıllıkmış. Sakatlığı olan Green ilk 30 gün içerisinde resmi bir maça salona çıkıp oynamadığı takdirde, peşinat dahil hiçbir ücret vermeden mukavelesi fesih edilecek. Ayrıca sezon içinde eski müzmin sakatlığından dolayı 30 gün oynayamaz ise yine fesih bedeli ödemeden mukaveleden tek taraflı çıkma hakkı Trabzonspor Medıcal Park kulübüne aitmiş. E, o zaman mesele yok.

 

Başkan, Samsun’a git bak..
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili başkanı Yusuf Ziya Yılmaz , tabiri caizse 10 yıl önce yerlerde sürünen Samsun’u baştan yarattı, tanıyamazsınız. Kimseyi takmadı, yıkacağım dedi, yıktı geçti. Halk için nasıl yaşanabilir alanlar, vakit geçirebilecekleri, eğlenebilecekleri, sosyal imkanların alanlarını yarattığını görünce, Trabzon’um adına, kentim adına içim sızladı.. samsun.jpgSamsun B.Ş Belediye’sinin işlettiği tesislerin güzelliğini ve olağan kalitesini, kültürünü ve yerli yabancı turistlere verdikleri kibar hizmeti, hayranlıkla izledim. Dedim ki Samsun nireee, Trabzon niree? Bizim B.Ş Belediyesi’nin ne kadar vasat, ne kadar yavaş ve halkı sistem dışına iten bir anlayışla çalıştığını ve halen daha yerimizde saydığımızı görüyor ve yaşıyoruz ne yazık ki… 7 yılda elle tutulan bir sahil yürüyüş yolu var, oda denize yada olmayan plajına inen bir yeri yok. Bitmeyen bir Zağnos gum.jpgvadisi, daha yeni yıkılmaya başlayan bir Tabakhane, Çömlekçi ve yeni başlatılan bir botanik bahçesi.. Samsun’da ise bütün sahil kilometrelerce halkın hizmetinde. Kamyonlarla taşınan kumlar, upuzun alabildiğine plajlara serilmiş boydan boya. İspanya’nın La Coruna kentinde olduğu gibi.. Golf sahası, restaurant, cami, park, bar, cafe, hayvanat bahçesi, faytonlar, piknik alanları, disco, teleferik, raylı sistem, ya inanamazsınız görmeniz lazım. Samsun’u tanıyamadım ve hayranlıkla ezilerek ve utanarak izledim bütün gün. Burası neresi Allah aşkına, diye kendi kendime sordum. Anladım ki benim Trabzon’um yerinde sayıyor. Amisos tepesinde belediye halka bir tesis açmış ki böyle bi şey yok. Bi de bizim köy meydanına çevrilen Boztepe’ye bakın; cami , kuran kursu ve 5 yıldızlı otel yan yana, otopark yok, yol yok, kalifiye eleman yok, hizmet yok. Çay bahçelerine çıkmak, inmek bile özelikle yaz mevsiminde yol yokluğundan tam bir işkence.. İki tane araç yan yana geçemiyor. Tam bir rezalet. Yanındaki bir-iki adama dikkat et Sn.Başkan, onlar halen daha kendi hesap kitapları peşinde. Ben tüyoyu vereyim de!..

 

ÖZEL AVRASYA
Trabzon’daki özel Avrasya Üniversitesi’nin, Kıbrıs’tan yatay geçişle kabul ettiği 22 öğrenciye, 2 yıl eğitim verip mezun ettikten sonra, “ kusura bakmayın çocuklar, aslında sizin yatay geçiş hakkınız yokmuş. Biz size diploma veremeyeceğiz” şeklinde açıklama yapmasının haberi , bir kaç ulusal-yaygın gazetenin yanı sıra yerelde yayın yapan 7 bölge gazetesinden sadece bizim gazetede, İlkhaber’de vardı. Bu haberi Doğan Haber Ajansı (DHA) servis etmiş. Bir çok internet sitesi yayınlamış.

avrasy.jpgYani Trabzon merkezli yerel gazetelerin ve internet portallarının bunu görememiş olması mümkün değil sanırım. Ülkenin neresinde olursa olsun bu olay önemli ve ilgi çekecek ilginç bir haberdir. Yani haber değeri tartışmasız vardır.

Ama ne yazık ki bizim bölgesel yerel medyamız, bu ilginç gelişmeyi görmemeyi tercih etti!

Elbette ki bu okul yani Avrasya Üniversitesi şehrimizin değerli bir eğitim yuvasıdır. Her türlü desteği de her zaman vermeye hazırız.

Ancak bu şekildeki ilginç bir haberi ‘’yazarsak reklam vermeyebilirler’’ düşünce ve mantığıyla yayınlamamak, gazetecilik adına oturup bir kez daha düşünülmesi gereken bir konu.

Gerekirse Trabzonspor’da reklam veriyor bu gazetelere ama, yeri gelince Trabzonspor’un anasını ağlatıyorsunuz. Trabzon yerel basını, ekonomik sorunlar ve beraberinde getirdiği bir dizi problem, matbaalardaki yüksek baskı ücretleri, ülkedeki bir grup medya organını reklam verene, dikkat etme, yanlış yapmama halini getiriyor. Bu tür önemli haberleri bile ‘’reklamı keserler’’ endişesiyle okuyucudan saklamak da yanlış. Bir eleştiri yapacaksın diye Avrasya Üniversitesi reklamını kesecekse, buna tenezzül edecekse, kessin be... Balık gibi yan yan gideriz ama batmayız.

 

Sibel hanımdan bir ilk!..
Avukat Sibel Suiçmez, Trabzon Barosu’na kayıtlı bulunan 473 Avukat’ın oy kullanma hakkı suicmez-001.jpgbulunurken, 396’sının sandık başına giderek oy kullandığı seçimde, 242 oyla başkan seçilmesi bir ilki de beraberinde getirdi. Yönetim kurulunun yarısı da kadın. Suiçmez, cumhuriyet tarihinde Trabzon’da bir ilke damga vurdu. 93 yıllık ve ebediyen yaşayacak olan cumhuriyet tarihinde, Trabzon Barosunun ilk kadın başkanı olan Av.Suiçmez, yüreklere su serpti. Çağdaş kadınların önünü açan bu seçimle beraber, bir çok derneklerde de kadın başkan adaylarının ve yönetim kurulu üyelerinin sayısı şimdiden çoğalmaya başladı. Suiçmez’ in tarihteki bir ilki başarmasına Trabzon kamuoyundan olumlu yorumlar gelirken, Sibel hanımı, daha doğrusu Trabzon’un sibel ablasını ilk kutlayan eşi Dr. Halit Su içmez oldu. Tebrikler Sibel ablamıza bir çok girişimci kadına örnek olacağı için… Hadi hanımlar bir adım öne!..

 

HEKİMOĞLU, RİNGE ÇIKIYOR…
Türk boksunun, özellikle erkeklerde son yılarda uluslar arası boyutta bir tane dahi madalya kazanamaması, her yıl bu federasyona verilen 10 milyon lira bütçenin ne yapıldığına dair sorgulanmasına başlanıldı. Bu konuda Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ı da acilen göreve çağırıyoruz. Son yıllarda Trabzon boksuna karşılıksız gönül vermiş olan İş adamı Suat Hekimoğlu, kendisinin ve oğlunun da yıllardır boks sporunun içerisinde olduğunu hatırlatarak, “ Hiçbir şeye ss-002.jpgihtiyacım yok. Bokstan almaya değil,. Türk boksuna vermeye geliyorum. Ben bu spora aşığım. Bu spora hiç bir hizmet vermeyenleri kenara çekilmeye davet ediyoruz” dedi. Boks Federasyonu’nun mevcut başkanı Erzurumlu Eyüp Özgeç’in yeniden aday olacağı, ayrıca Giresun’dan Onur Konuralp’ın da aday olacağı öğrenilirken, Bakan Kılıç, kendine bağlı tüm federasyon başkanlarının istifasını istemesine rağmen, bir çok federasyon başkanı, seçilerek geldik mantığıyla istifaya yanaşmıyor. Mevcut Boks Federasyonu’nda bazı yazışmalarda sahte imzaların kullanıldığını da belirten Hekimoğlu, konuyu mahkemeye taşırken, mevcut yönetimden de yaklaşık bir ay kadar önce istifa etmişti. Özgeç’in legal olmayan yollarla koltuğunu korumaya çalıştığı belirtilerken, İstanbul’da Fenerbahçe başta olmak üzere, tüm boks kulüplerinin Suat Hekimoğlu’na kongrede tam destek vereceğini öğrendim. kendi memleketi Trabzon’da aynı desteği görememesi ise düşündürücü. Belediye ve Osmanlı boks kulüplerine maddi ve manevi destek sağlayan ve boks yöneticisi olarak görev yapan Trabzon B.Ş Belediye Başkanlığı Genel Sekreter yardımcısı Mustafa Akkaya ve ekibinin 4 kongre üyesi olmasına rağmen, Akkaya’nın Hekimoğlu’na destek vermeyeceğinin duyulması üzerine, Trabzon boks çevresinden Akkaya’ya yoğun tepki olduğu öğrenildi. Bugünlerde Tayland’da devam eden ve 19 ülkenin katıldığı Üniversiteler Arası Boks Şampiyonası’na ise Türkiye’nin yine katılmaması Boks Federasyonu’nun Eyüp Özgeç ile çöküş yaşadığının en büyük göstergesi olsa gerek. Suat Hekimoğlu’na 22 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan Boks Federasyonu olağan kongresi için, yolu açık olsun diyoruz.

 

YENİCUMA’da yol ayrılınca!..
Geçenlerde bir dost sohbetinde bi arkadaşımız Yaşanan gerçek fıkra gibi bir olayı anlattı.. Bilmiyorsanız bende sizinle paylaşayım dedim. Ankara’dan ilk kez Trabzon’a gelen şehrin yabancısı bir kişi, havalimanına otomobiliyle gelen, arkadaşıyla buluştuktan sonra, Trabzonlu tanıdıklarını telefonla arar.

Telefondaki Trabzonlu arkadaşı , her ne kadar gelip sizi alayım dese de misafirleri, “otomobillerinin olduğunu, tarif etmesi halinde, Boztepe’de olduğunu söyleyen arkadaşlarının yanına gelebileceklerini” söyler ve yola koyulurlar.

Tarif üzerine Yenicuma semtine kadar gelen bu kişiler, burada yolun ikiye ayrıldığını görünce, içinde bulundukları otomobilin camını indirerek, yol kenarındaki bir Trabzonlu arkadaşımıza “Boztepe’ye hangi yoldan gidebiliriz?” diye sorar.

Verdiği cevap, “Haurdan dolmuş kalkay” olunca, ilk kez kente geleni ve aracı kullanan diğer arkadaşı gülme krizi tutmuş.

06hbr15.jpg

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com