ZORLAMAYIN,KISMETSE OCAK!..
Avni Aker’e veda etmek için bu acele niye pek anlamış değilim. Akyazı’da sahaya bir tek çim tohumu dahi ekilmedi henüz. Çim zemini serer, üzerinde de yarın akşam ilk maçı oynanır diyorsanız yanılırsınız. En son teknolojiyi kullanıp sahaya rulo şeklinde çim serilse bile, bu hibrit çim ile birlikte yaklaşık 3 ayda zemin ancak oturur.

Hibrit çim, güçlendirilmiş doğal çim olarak tanımlanıyor. Futbolcuların sakatlık problemlerini yüzde 70-75 daha akyazi-005.jpgaz yaşadığı bu çim türü, ayrıca çok kolay toplanabilen bir platform. Sentetik hibrit lifler makinelerle zemine enjekte ediliyor. Hibrit kullanan kulüpler, kısa sürede konser ve diğer etkinlikler için statlarını da kiralayabiliyor. Suni çim enjeksiyonu hem toplamada hem de ekmede süreyi kısaltıyor. Mesela ; Rulo çimleri tamamen serilen Beşiktaş’ın Vodafone Arena’da, hibrit çim ekimini İngiltere’den gelen özel bir ekip yapmıştı.

Buda demek oluyor ki; Trabzonspor yeni yılda 2017’nin ilk ayı Ocak ayında 2. Devre karşılaşmalarının ilk maçında, güzel bir devre arası açılış maçıyla taraftarlarına” Merhaba” der..

Bir stadyum ya sezon başı yada sezon sonu açılır. Yeni bir stadyuma sezonun bir ortasında pat, küt diye girilmez. Bu acele sponsorluk içinse al sponsoru stadyumun güney dış cephesine yapıştır, olsun bitsin. Çok aceleye gerek yok. Acele işe şeytan karışır. Buna Doğu Afrika kıyılarında konuşulan Sualice dilinde, şöyle diyorlar; Haraka, haraka. Haynel baraaka!..

 

KARE ASLAR…
Trabzonspor’da son zamanlarda belki de en fazla eleştiriyi onlar almışlardı, hatta biraz da küfrü onlar yemişti. Uzun zamandır Trabzonspor formasını giyen ve giymeye devam edecek olan Kaptan Onur ve Trabzonlu oyuncular Mustafa Akbaş, Mustafa Yumlu ve Zeki Yavru…

Ne yapmışlar biliyorsunuz değil mi ? kra.jpgKulübe katkıda bulunmak için yeni stadyumda en ucuzu 75 bin, en pahalısı 300 bin Euro’dan satışa çıkan 120 locadan 2 tanesini de onlar almışlar. Bir tanesini Onur, bir tanesini de keselerine göre 3 ortak olarak Mustafa’larla, Zeki almış. Yani yine bizim çocuklar. Futbollarını beğenmeyebilirsiniz, destek verin daha iyi olabilirler ama siz yine yerden yere vurmaya, küfür etmeye, değerlerimizi yok etmeye çalışmaya devam ederseniz, biz hep arkalarında olacağız. Teşekkürler çocuklar. Teşekkürler takımın kare asları.

 

BAĞDAKİ BAĞCI!.. 
Trabzonspor’un alt yapısına gelişi sıkıntılı ve sancılı oldu. Kentin yapısını, ruhunu bilmeyen biri ilk kez alt yapının başına getirildi. Henüz alışamadık kendisine. cem-bagci.jpgÖncesinde de alt yapıda her şey dört dörtlük olmasa da, yine işler maddi ,manevi eksik de olsa yürüyor. Kategorilerde Türkiye şampiyonlukları geliyordu. Bence, Trabzonspor Kadir Özcan Gençlik, Geliştirme Merkezi’nin başına gelen Cem Bağcı risk aldı. Bakalım o aynı şampiyonlukları yakalayabilecek mi? A takıma bir-iki iyi oyuncu verebilecek mi? Ayrıca ona bağlı olan teknik adamların, antrenörlerin kimlerle arkadaşlık yapıp yapmayacaklarını sorgulaması da bence yanlış. Adam koskoca adam aklı yok mu? Senin sevmediğin insan, onların sevdiği bir arkadaşı olabilir. Ne yapsın şimdi arkadaşıyla senin için küssün mü? Neyse ki bu konuda sizi Murat Dizdar uyardı. Bu arada 20 olan alt yapı antrenörü sayısı 26 olmuş. Hayırdır ek kategorimi açtınız hocam? Siz en iyisi etrafınızdaki gammaz cıları bırakın da, işinizi yapın. Sizin amacınız üzüm mü yemek ? Bağcıyı mı dövmek?

 

 

İl milli eğitime!
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün boş işlerle uğraşan “Ad Verme Komisyonu”!.. 22.08.2016 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hızır gibi gelen müdürü!.. hasanaliyucel-1.jpgRizeli Hızır Aktaş´ın başkanlığında toplanarak, (sanırım canları sıkılmış) kentin eğitimi için en büyük problemi çözmüşler!...Trabzon genelindeki dokuz okulun adını tekliflerin görüşülmesi sonucu değiştirmişler. Alkışlayalım şakk..şakk.şakkkk… Bakın hem de hangi isimleri değişmişler; benercordan.jpgMehmet Akif Ersoy, Hasan Ali Yücel ve Bener Cordan. Ben de buna “ yeter artık ya, ayıptır” demiştim. Sizle iddiaya girerim sevgili okurlar. Bu boş işler komisyonu var ya, yani “Ad verme komisyonu” bu üstte adı yazan 3 önemli ismin kim olduğunu biliyorduysalar, İngiliz olayım. Desinler ki biliyoruz. Ben kareli mini etek giyip, Trabzon’un en işlek caddesi, Uzunsokak’ta iki tur atacağım.. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, gelen tepkiler üzerine bir değerlendirme toplantısı yaparak ''Bu konuda toplumdan gelen tepkiler üzerine, durumu gözden geçirdik ve kararın yanlış olduğunu değerlendirdik'' diyerek, Hasan Ali Yücel ve Bener Cordan isimlerinin okullarına geri iade edildiğini açıkladı ve en çok ta öğrenciler sevindi. İşte bu ya… Hassasiyetiniz için çok teşekkürler Vali bey.

 

Trabzonspor Mezarlığı !..
Taraftar olmak kolay değildir...

Gerçek bir taraftarsanız, hayatınız, tuttuğunuz takımın performansına bağlıdır, yapacağınız bir programı maç saatine uygun olarak ayarlarsınız. Çoğu zaman sevgilinizden gelen bir öpücüğü bile, belki de gönlünüzdeki takımın attığı bir gole değişirsiniz.

Almanya’nın Bundesliga liginde en ateşli iki takım taraftarları da, bildiğim kadarıyla, B.Dortmunt ve Shalke- 04’ dedir. En son 1958 yılında Almanya Bundesliga’da şampiyon olan Shalke-04, tam 56 yıldır şampiyonluk yüzü göremiyor.

trabzonspor-mezarligi.jpegBuna rağmen eskiden beri anlatılan eski şampiyonluk hikayesi nesilden nesile devam etmiştir. Burada ilginç ve gönülden bağlı bir taraftar kitlesi yaratılmıştır. Bu arada 1977 ‘de UEFA şampiyonu olmuş. Son 10 sezonda Almanya kupasını 4 kez müzesine getirmiştir. “ Bize Her Yer Trabzon “ sloganının sahibi Trabzonspor taraftarlarının yakından tanıdığı Shalkeli bu adamların sloganı da “ Bir Defa Mavi-Beyaz, Ebediyete Kadar Mavi-Beyaz” dır.

Shalkeliler, geçen yıllarda bir arazi satın alarak etrafını çevirdiler ve giriş kapısının üstüne de şöyle yazdılar “Shalke-04 Mezarlığı “ – “Bir defa Mavi-Beyaz, ebediyete kadar Mavi-Beyaz “ Kuruluş tarihleri de olan 1904 adet mezar yerini yaptırıp, satışa çıkardılar. Shalkeli taraftarlar yaklaşık dört yıl içinde, 998 mezar yerini satın alınarak rezervasyon yaptırmış.

Mezarlığa defin edilenlerin sayısı ise bu süre de şimdilik 32 kişi. Geçen yıldan beri ölen Shalke–04 kulübüyle alakalı kim varsa , çalışan, futbolcu, yönetici, personel, teknik heyet ve taraftar , kim gömülmek isterse o mezarlığa, 1250 Euro ( 4 bin TL ) kulübe ödeyerek, kendine ait önceden mezar yeri satın alıyor.

Anlayacağınız Shalkeliler ebediyete kadar tribünde de, mezarlıkta da yan yana… Mezarlığın tam ortasına da kale direkleri ve kenar çizgileri olan ufacık çim bir saha yapmışlar. Bu sahanın içerisine gömülmek ise 5000 Euro’dan başlıyor. Santranın içine defin edilmek ise yaklaşık 10 bin Euro. Mezarlıkların yıllık bakımı içinde 125 Euro ödeniyor.

Beşiktaş kulübünün böyle bir proje hazırlığında olduğunu duydum. Trabzonspor Kulübüne maddi olarak hem destek vermek, hem de kıyamete kadar manevi olarak bağlanmak için, 1967 kişilik mezarlık yeri almalı. Mezarlığa giriş kapısının üzerindeki bordo-mavi yazıda belli Düşünsenize mezarlık için bile‘’Bize Her Yer Trabzon ‘’ işte sana ciddi, ideal, maddi ve manevi bir proje.

 

Kaşüstü kavşağına, doktor reçetesi!..
Noktasına, virgülüne dokunmadan özetle, buyurun ; Yarım asırlık meslek hayatı olan bir tıp doktoruyum. Mesleğimin son 44 yılını Trabzon’da icra ettim. Trabzon’daki sağlık hizmetlerinin geçmişini, sağlık kuruluşlarının bölgeye verdiği hizmeti, bu kuruluşların kent içindeki konumunu ve hizmet yönünden kendilerine nasıl kolaylık sağlanabileceğini iyi bilmekteyim.

Trabzon’un en eski hastanesi Numune Hastanesi’dir. Bu hastane; sadece Trabzon Kent Merkezi ile ilçelerine değil, çevre illere de hizmet vermiştir. Bugün bu hastanenin fonksiyonu ağırlıklı olarak Kaşüstü’nde yeni kurulan Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne devredilmiştir. Hastanenin Kaşüstü’ndeki yer seçiminin büyük yanlış olduğunu, inşaat başlamadan önce birkaç kez beyan etmiştim.

İki yıldan beri, Kaşüstü Beldesi’nde ana yola uzak bir sitede oturmaktayım. Kaşüstü Ana Yol Trafiği her geçen gün artmaktadır. Özellikle, Cevahir Alışveriş Merkezi ve Hastane Kavşağı her an kilitlidir. Taşıt konvoyunun uzunluğu hem doğu hem de batı yönünde kilometreyi geçmektedir. Bu yoğunluğun; çözümü bulunamazsa, kuyruklar daha da uzayacaktır.. Meslek icabı, kulaklarım ambulans sirenine hassastır. Doğu ve batı yönünden gelip hastane kavşağına ulaşmaya çalışan ambulans sirenlerinin, onlarca dakika süren feryatlarını duydukça, çektiğim sıkıntıyı ve stresi bir doktor olarak anlatamam.

Çünkü, ambulans içindeki hasta için her saniye çok önemlidir. Adeta, yaşamla ölüm arasında ince bir çizgidir. Hasta sahiplerinin çaresiz heyecanları ise ayrı bir sıkıntıdır. Bu yazıyı da evimde, o ambulans feryatlarını duyarken hasta ve hasta yakınlarının durumunu hissederek kaleme aldım. Sayın Valimizden, Büyükşehir Belediye Başkanımızdan, Karayolları Bölge Müdüründen, Birazda Kaşüstü kavşağıyla ilgilenmesi gereken Yomra Belediye Başkanından, bu saatlerde veya herhangi bir saatte bu ambulansları gözlemletip, şahit olmalarını, bütün hasta ve hasta sahipleri adına hem de çok acilen çare bulmalarını istirham ediyorum.. Bendeniz de bu mektubun altına imzamı atıyorum!..

 

Dinsizin hakkından, imansız gelirmiş!..
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin, ABD Başkanı Barack Obama’ya iki gün önce “O... çocuğu” demesinin ardından Obama’dan da yanıt gecikmedi biliyorsunuzdur. Filipinleri, Türkiye gibi “dost ve müttefik” olarak tanımlayan Obama, Duterte için de “açık ki, renkli birisi” diyerek, sözde makara yapıp ciddiye almadı.

Duterte ile yapacağı görüşme için, kendi ekibindekileri rodrigo.jpgFilipinler’deki mevkidaşlarıyla görüştürdüğünü ve yapılacak görüşmenin “üretken olması” da istediğini söylemiş. Duterte, konuşmasında “benim Filipin halkından başka efendim yok, kimse, hiç kimse yok. Saygılı olmalısınız. Sorgulayamazsınız. ‘Putang ina’ size orada küfür ederim” demişti. “Putang ina”, Filipin dilinde “O... çocuğu” anlamına geliyor. Ne deyim dinsizin hakkından, imansız gelirmiş. Öptüm seni kimsenin yapamadığını yapan, koca yürekli adam Rodrigo…

 

Ha gayret, milli takım!..
A Milli Futbol Takımı, 2018 FIFA Dünya Kupası Elemeleri -I- Grubu’ndaki ilk maçında deplasmanda Hırvatistan ile 1-1 berabere kalarak, gruba 1 puanla başlaması olumlu karşılandı. Sahaya çıkan ilk 11, oynanan futbol göze çok hoş gelmese de, adsiz-12.jpgGökhan, Selçuk ve Arda‘nın kadroda olmaması Fatih Terim’e eleştiri okları yöneltse de, Emre Mor’un dünyaya yeni bir yıldız adayı olarak ortaya çıkması, gecenin olumlu anekdotları arasındaydı. Kaleci Volkan Babacan’ın kötü futbolu nedeniyle bir dahaki karşılaşmada yerini Trabzonspor’un kaptanına teslim etmesi gerekiyor diye düşünenlerdenim.Bu arada hiç bir yerde bulamayacağınız A milli takımının genel bilançosunu da arşivinize sunuyorum. A milli takımının geneline baktığınız zaman, galibiyetiyle mağlubiyeti arasında fazla bir fark kalmamış. Biraz gayret etseler de bari, galibiyet sayıları, yenilgi sayılarının üstüne çıksa ilk kez.

ha-gayret-001.jpg

08hbr15.jpg

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com