AKİL DAĞI KAHRAMANLARI…
Fırat Kalkanı Harekatı’nın en önemli noktalarından biri olan El Bab’da operasyonlar bugünde sürerken, harekata katılan askerlerin, güvenlik uzmanlarına yaptıkları yeni açıklamalar gerçekten kayda değer. Ben çok kısaca özetliyorum ”Geçtiğimiz 20 Aralık’ı, 21 Aralık’a bağlayan gece resmen destan yazıldı. Biz 4. Komando Taburuyuz ve kendi jargonumuzla, ‘Büyük maç çıkacak’ biliyoruz. Yanımıza sadece savaş ağırlıklarımızı alacağız. Kumanyalar ve soğuktan bizi koruyan giysilerimiz dışında silah ve mühimmatımız ortalama 30’ar kilo. Son dem hazırlıklarımızı tamamladık. Sevdiklerimize helalleştiğimizi söylemeden helalleşmişiz. En ince detayına kadar planlamamızı yapmışız. Ama sahada mutlaka beklenmedik durumlarla karşılaşacağımız kesin. Mermiler namlulara sürülmüş. Kol komutanları son cümleleri bir dua aslında: “Alnınız açık, bileğiniz güçlü, kılıcınız keskin olsun arkadaşlar. Allah bizleri korusun ve muzaffer eylesin “Sağol komutanım.”

Ve böyle başladı sızma. Her biri gecenin karanlığında birer birer kaybolmaya, gecenin ve arazinin karanlığına karışmaya başladılar. Akil Dağı denilen yer, Bab meskûnunun en hâkim bölgesi. Üstünde pek çok evle birlikte koca bir hastane var. Şimdi ise bu bina terör örgütünün Bab’daki en önemli kalesi. Ağzına kadar silah, mühimmat ve terörist dolu. Etrafında engel mayın tuzak ve patlayıcılar. Sızmamız Akil Dağı’nın eteklerine gelinceye kadar istediğimiz gibi devam etti. Burası zaferi kazanacağımız ya da hüsranı yaşayacağımız yer.

Gecenin karanlığındaki hareketlerini, gölgelerini görüyor, seslerini işitiyoruz. Buz gibi bir heyecan içindeyiz. Tam bu anda başladı her şey! Patladı ilk mermi! Ve karıştı Akil Dağı. İslam dini düşmanı DAEŞ şaşkınlıkla, korkuyla, öfkeyle nefretle ateş ediyordu her bir yana. Kıpkızıl oldu tepe. Patlamalar, el bombaları, izli mermiler... Sadece piyade tüfeği, makineli tüfek, roket filan değil... Havanlar, katyuşalar, doçka ve zırhlı araçlardan atılan top mermileri. Her yerden geliyorlardı. Tünellerden, evlerden çıkıyor, yollardan, araziden her yerden geliyorlardı.

“Tam düşman dağılıyor” derken, bambaşka bir şey yaşamaya başlamıştık. Havan saldırıları üzerimizde etkili olmaya başladı. Yaralı veriyorduk. İçlerinde ağır yaralananlar vardı. Terörist yoğunluğu ise daha da artıyordu. Artık ölümüne bir mücadele veriyorduk.Ve saatlerce sürüyor bu. Gazimiz çoktu, öğlene kadar 4 şehit verdi, Özel Harpçilerimiz. Bizim ise yaralılarımız çoktu.

Kar yağışıyla yoğun sis Akil Dağı’na çöreklendi. O bombalı araç bu anlarda ortaya çıktı. Aracı son anda fark ettik. Bütün silahlarla ateş etmeye başladık. Buna rağmen zırhlı araç durmadı. Bu arada FERHAT UZMAN’ın yaptığını görmeliydiniz.

Elindeki bikisi makineli tüfeğiyle ölümüne atıldı. O ölümüne bir atılganlıkla aracın karşısına dikildi. Hiç tesir etmeyeceğini bile bile, sırf yiğitliğimizi görsünler, bilsinler diye zırhlı bombalı aracın üzerine doğru koşup taramaya başladı.

Tam içimize doğru geliyordu bombalı araç! Onunla aramızda bir tek Ferhat Uzman vardı. Bikisinin şeridi çıldırmışçasına sallanıp dururken, mermiler, zırhlının üzerinde kıvılcımlar çıkartıyordu. Onun bu kararı, gayreti, cesareti ve kahramanlığı hepimizi ölümden kurtardı. Bombalı araç tam içimize giremeden, Ferhat’ın kararına boyun eğmiş, esir olmuş, teslim olmuş, kendini orada patlatmıştı. Aracın patlamasıyla sarsıldı bütün dağ. Herkes savruldu bir yana... Şarapneller yağıyordu. Gazilerin üzerine kendilerini siper eden er ve erbaş Mehmetçikler ile birlikte Ferhat Uzman’da şehit düşmüş onlarca da arkadaşının hayatını kurtarmıştı ama DAEŞ’in kalbine girilmişti.”

Aslında bu gerçek bire bir yaşanmış olayın öncesi ve sonrası da var. Bu çocuklar orada can verirken, bu ülkede özellikle Ankara’da ceplerini doldurmaya devam eden bazı makam sahiplerini düşündükçe, kendimi zor tutuyorum.

Hücum oyuncusunu beklerken!...
Trabzonspor, devre arası kampını bugün yapacağı son bir idmanla tamamlayacak. Bu arada bir yandan da yarın akşam oynanacağı Bursaspor deplasmanı için son hazırlıklarını yaparken, diğer yandan da transfer çalışmalarını sürdürüyor biliyorsunuz. Bordo mavili takımın sahadaki görüntüsü, bize acil olarak iyi bir hücum oyuncusu lazım diye bas bas bağırırken!.. Alınan 3 oyuncudan Mas ve Pereira kanat bekleri, Medjani’de for hattı hariç, her yönlü bir oyuncu olunca gözler hücum oyuncusu arar oldu. O ise henüz yok. Üstelik bir başka defans oyuncusu Uruguaylı Caceres bile gündemde, Bu arada Trabzonspor 3 oyuncusunu da verdi. Muhammet ve Sefa kiralık olarak Gaziantepspor’a verilirken, Güray Vural 2 milyon163 bin lira karşılığında ki bonservis bedeliyle Kayserispor’a gönderildi. Forvet olarak ise sadece Akhisarlı Hugo Rodallega görüşmesi devam ediyor. Ya tamam da beyler, bu takımda golü kim atacak golü? Ben mi? N’Doye ile Jun Suk’a kaldıysak yandık!..

MEDJANİ’NİN ESKİ VE YENİ ALACAĞI…
Cezayir milli takım oyuncusu olan, Trabzonspor’dan ayrılıp ta 2.kez bu takıma dönen ender futbolculardan biri olan Carl Medjani konusunu bilmeyenler için hatırlatayım. Geçtiğimiz yönetim döneminde 285.000 Euro kalan transfer alacağı için, ayrıca 500.000 Euro tazminat olmak üzere FIFA futbolcuya 785.000 Euro ödenmesi için karar vermişti. Trabzonspor’da bu rakamı kabul etmeyip, CAS nezdinde kararı temyiz etmişti. Buna rağmen Trabzonspor Yönetim Kurulu Carl Medjani ile dün Antalya’da ki imza töreninden önce bir anlaşma yaparak, davayı geri çekmesini istedi. Medjani ile 1,5 yıllık sözleşme imzalayan Bordo mavililer, kendisine yıllık 1.050.000 Euro verirken, bu sezonki yarım dönem içinde yine aynı bedeli verecek olması, oyuncuyla anlaşıldığını ortaya koydu. Buna göre; kulübün yetkili bir yönetici isminden de onaylattığım duruma göre, Medjani’ye bu yarım sezon için 550.000 Euro ödenecekti. Alacağı gözüken ve faizle her gün artacak olan toplam 785.000 Euro’yu iptal etmesi halinde de, bu paraya karşılık kendisine 550.000 Euro da teklif edilince, 32 yaşındaki Medjani o davasını avukatı aracılığıyla geri çekti. Yani kendisine bu yüzden yarım sezon içinde 1.050.000 Euro ödenecek. Merak edecekler için yazdım. Dilerim alacağı bu paranın, karşılığını sahada öder.

Şükrü Güngör Köleoğlu ve Külleme!….
Trabzon Ticaret Borsası (TTB ), bölgemizin önemli bir kaynağı olan tarımsal ihraç ürünü fındık için, adeta seferberlik başlattı. Hemen hemen her konuda, her kesimle iş birliği yapan TTB ve Köleoğlu, “ Bir elin nesi var, iki elin sesi var” gerçeğiyle hareket ettiklerini hatırlatarak Karambol‘e “Üretimden tüketime kadar halkalardan birinde eksiklik ve yetersizlik olması halinde bu önemli zincirin bozulacağını, en azından işlevinin yerine getire- meyeceğini biliyoruz. Bu yüzden topyekun kalkınma ve birlikte hareket edilmeli diyoruz. İnce eleyip sık dokuduk. Türkiye’nin dört bir yanının taradık. Herkes ile istişare yaptık. Fındık sektörü ile ilgili ulaşmamız gereken yerlere ulaştık ve fındıkta külleme çalıştayı’nı gerçekleştirdik.”dedi. Bu konuda tüm tarafların görüşleri, bilim adamlarımızın sunumları ile birleştirilmiş. DOKA’nın desteğiyle kitap halinde bir rapor hazırlanmış. Ankara’daki TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu, Trabzon’dan yükselen bu ses ile ilgili, bunun için de Tarım Bakanlığından bir randevu talep etmiş. Şimdi söz konusu bakanlığın acilen bu randevuyu vereceği gün bekleniyor. Ardından TTB ve Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu ve beraberindekiler ve de bilim adamlarımız, önünüzdeki günlerde Tarım Bakanlığı’na deyim yerindeyse bir çıkartma yapacak ve Türk fındığının geleceğini tehdit eden bu “külleme” (Phyllactinia guttata) hastalığını ortadan kaldırmak için ne gerekiyorsa yapılacak. Aksi takdirde bölgemizin fındık konusunda dünya piyasalarındaki hakimiyeti tartışılmaya başlanır. Bu yüzden bölge insanımızın önemli gelir kaynağı olan fındık için, herkesi bizde göreve çağırıyor ve herkesin elini taşın altına sokmasını istiyoruz. Durum ciddi.

1461 Trabzon’da gündemdekiler…
İkinci yarı karşılaşmalarının devre arası hazırlıklarını Trabzon’daki kendi tesislerinde sürdüren 1461 Trabzon takımı, ligin 2.yarısındaki ilk maçı olan önümüzdeki Pazar günü saat 13.00’de oynayacağı Gümüşhanespor deplasmanı için son hazırlıklarını yapıyor. Bu arada 1461 Trabzon takımından, Trabzonspor A takımı şimdiden önümüzdeki sezon başı kampına getireceği futbolcular için kulübün başarılı Menajeri Serkan Ünver ve teknik direktörü Hüsnü Özkara’nın kendilerine sunacağı rapora ağırlık verecek. Kadrodaki oyunculardan Okan, Oktay ve Ali Kuçin sözleşmesi bitecek oyunculardan bazıları olacak iken, önümüzdeki Temmuz ayında yapılacak olan A takım kampına çağrılmaları uzak bir ihtimal görünüyor. Semih, Yağızcan, Savaş, Cafer ve Rasim Can ise A takım kampına çağrılması yüksek ihtimal beklenen 5 oyuncu... Yüksel ve Oğuzhan Acar’da ki performans kaybı ise düşündürücü. Bu oyunculardan özellikle gelecek vaat eden ve kendisinden bir şeyler beklenen Oğuzhan Acar’ın 2.yarı maçlarında bir an önce kendini toparlaması bekleniyor. Çünkü şu aralarda ilk 11 ‘de bile oynayamıyor. Bu arada kiralık olarak diğer takımlarda top koşturan 1461 Trabzon’un oyuncularından ise sadece 2’sinin döneceğini ve A takım kadrosuna çağrılacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. Bu isimlerde Şanlı Urfaspor’da forma giyen Batuhan ve Altınordu ekibinde oynayan Abdülkadir.

2.KEZ GELENLER..
Trabzonspor’da geçtiğimiz yönetim kurulu döneminde alacağını tahsil edemediği için, serbest kalan ve kulübü mahkemeye vermek zorunda kalan Carl Medjani ile mevcut yönetim Kurulu yeniden anlaşması olumsuz olduğu kadar, olumlu karşılayanlarda bir hayli fazla oldu. Futbolculuğuna bir şey demediğimiz Cezayirli oyuncu, Trabzonspor tarihinde takımdan bonservisiyle ayrılıp ta, belli bir aradan sonra tekrar Trabzonspor’a dönüp forma giyen, bugüne kadar 10 civarındaki oyuncudan biri oldu ve tarihe geçti. Yabancı uyruklu olarak da Portekizli Jose Bosingwa’dan sonra Bordo mavililere 2.kez dönen 2.yabancı futbolcu oldu. Yerli oyuncularda takımdan kiralık olarak değil, bonservisiyle beraber ayrılıpta, ilerleyen yıllarda yeniden Trabzonspor’a geri dönen yerli oyuncular arasından, şu an hatırladığım isimler arasında Necmi Perekli, Hüseyin Çimşir, Oktay Derelioğlu, Fatih Tekke ve Barış Memiş gibi isimler var. Anlayacağınız Carl Medjani’de kulübün bu kategorisinde tarihine yazılan isimlerden oldu. Medjani’nin avukatları, CAS ve FİFA nezdinde açtığı dava neticesinde de, 285.000 Euro alacak talebi kabul edilmiş. Tazminat olarak da kendisine 500.000 Euro ödenmesine karar verilmişti. Bundan yaklaşık iki ay kadar önce de bu karar Trabzonspor kulübü tarafından CAS nezdinde temyiz edilmişti. Medjani bu dosyayı şimdi geri çekti.


O müdür açığa alındı
Geçtiğimiz günlerde Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın bu konuda kucaklayıcı açıklamalarında dikkat çeken tema , toplumu kutuplaştıracak , ayrıştıracak eylem ve söylemlerden uzak durulması yönündeydi. Buna rağmen yine dallamanın biri çıkıp ortalığı germişti. Nevşehir ilinde bir okulun müdürlüğü yapan İskender Çınar'ın , Facebook üzerinden toplumu ayrıştırıcı , bölücü ve nefrete sürükleyici açıklamaları şok etkisi yaratmıştı . Hem ilinde Eğitim-Bir Sen başkan yardımcılığı yaparak, yetkili sendikayı temsil eden, hem de binlerce öğrenciyi emanet ettiğimiz eğitimci kimliği olan okul müdürünün sosyal paylaşım sitesinde laiklere pezevenk, hırsız, piç gibi yakıştırmalar yapan paylaşımı ; hem bir eğitimciye yakışmamış , hem de toplumda infial yaratan olaylara neden olması gündem olmuştu. Okul Müdürü İskender Çınar'ın yapmış olduğu paylaşımları , ülkemizin içinde bulunduğu hassas durumu da göz önüne alırsak , ülkeye zarardan başka bir şey getirmeyeceğinin altını çizmek gerek. Topluma örnek olması gereken eğitimcilerin, bu tip paylaşımlarda daha dikkat etmesi gerekirdi. Hakkında açılan suç duyurusu neticesinde bu okul müdürü şimdi açığa alındı. Şimdi de meslekten ihracı söz konusu bu müdürün!..

KARAMBOL’de sömestr tatili…
2016-2017 Eğitim öğretim yılının ilk dönemi için, sona geliniyor. Öğrenciler ve öğretmenler için 20 Ocak 2017 cuma gününde son kez ders zili çalacak ve 15 günlük yarıyıl tatili başlayacak. İkinci kanaat dönemi ise 6 Şubat 2017 Pazartesi start alacak. Bu arada Karambol sayfamızda, geçtiğimiz 01 Eylül tarihinden itibaren önümüzdeki 15 Ocak tarihine kadar, 4,5 ay sizinle beraber olmuş olacak. Bizde bir 15 gün ara veriyoruz. Karambol sayfamızın 4,5 aylık 2.yayın dönemi de, 01.Şubat-15 Haziran arası yine gazetemiz ilkhaber’de haftanın perşembe günleri ve bazı özel günlerde tam sayfa renkli olarak karşınızda olacak. Ayrıca Karambol sayfası , aynı gün haber portalımız Karadenizinsesi. com’ da da karşınızda olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com