AYBABA OLMAZ, OLAMAZ, OLMAMALI!
Trabzonspor-Fenerbahçe maçı sonrası “Acil” koduyla toplanan Trabzonspor Yönetim Kurulu, maça iyi başlayan takımın rakibi önünde 10 kişi kaldıktan sonra çözülmesini de göz önünde bulundurarak, Ersun Yanal’a sahip çıktı ve Ersun hoca ile devam karar aldı. Doğru mu yaptı? Bence doğru yaptı. Siz ne derseniz deyin. Ben takımı toparlanma yolunda gördüm. Trabzonspor, Fenerbahçe önünde erkenden 10 kişi kalmasaydı, hatta kaldığında penaltıdan ilk golü kırmızı kartla birlikte yemeseydi. İddia ediyorum daha güçlü kadrosu olan Fenerbahçe, daha güçsüz kadrosu olan bu Trabzonspor’u asla yenemezdi. Peki diyeceksiniz ki Ersun yanal gönderildi. Yani bu hocanın yerini gelecek olan, her akşam ekranlardaki futbol programlarında Trabzonspor’a bi küfür etmediği kalan Adnan Aybaba’nın ağabeyi ve daha önce denenmiş olan Samet Aybaba ismini bu takıma yakıştırmak neyin nesi. Üstelik de Eskişehirspor’u geçen sezon kümeye düşüren Samet Aybaba ismini bile bu takım için anmak yada ananlar bu camiaya en büyük ihaneti yaparlar. Haliyle Aybaba ile olmaz, olamaz hatta olmamalı. Eğer diyorsanız ki, diyelim Ersun Yanal yok. İstifa etti örneğin! O zaman kimi takımın başına getireceğiz derseniz? Cevabı hazır, kesinlikle bu Trabzonlu ya da Trabzonsporlu bir teknik adam olacak, olur, olmalı. Başka tutmaz bilesiniz. Muharrem Usta, yani Trabzonspor kulübü başkanı ufak, tefek işler, sözler, laflar yüzünden Trabzonlu bir teknik adama kafayı takmamalı, küçük düşünmemeli, abi olup büyük düşünmeli. Yanlış mı?


D. N’Doye’yi satın gitsin…
Trabzonspor 3-0 mağlup olduğu Fener önünde 10 kişi kalması, asıl bence kırılma noktasıdır. O gün sahada çok diri bir görüntü veren Hollanda milli takım oyuncusu Lens’i, 2. Gol pozisyonu öncesi düşüremeyen ve orta atmasını sağlayan Onazi, inanıyorum ki bu duruma hepimizden çok üzülmüştür. Çünkü öyle bir çocuk. Bordo mavililerin eşitliği sağlaması için hedefi, skor 1-0 yada 2-0 iken Fener takımını kendi gibi 10 kişi bırakmaktı ama misafir takımda sarı kartı alan oyuncular, sıkıntılı pozisyonlardan uzak durdular. Niye? Çünkü; Ali Palabıyık kırmızı kartı anında gösterecekti bunun farkındaydılar. Bu mağlubiyeti abartmamak lazım. Kimse TS takımını Barcelona sanmasın. İki takımın şu anki gücü ortada. Bursa deplasmanı İkinci devre maçlarının ilkine kaldı. İlk yarıda ki, ligin bu son 90 dakikasında bir kez daha şunu tespit ettim ki, hak etmediği bedeli çok fazlasıyla alan Dame N’Doye gibi bi adama, devre arası acilen bir takım bulmak lazım. Gamsız, kedersiz, geniş işkembeli olan bu Senegalli oyuncu, resmen bu takımda zaman dolduruyor, tatil yapıyor! Ya satın yada birileri bu adamı karşılarına alıp, çok ciddi bir şekilde konuşsun ve ona “Kazın ayağı öyle değil” desin!..


Transferde son durum!..
Trabzonspor’da devre arası transferinde son duruma şöyle bir göz attığımızda, denildiği gibi Bordo mavililerin şununla anlaştı, bununla anlaştı haberleri maalesef boş, henüz netleşmedi. Trabzon-Fener maçı sonrası bu soru Ersun Yanal’a soruldu, verdiği cevap şu oldu: “Görüştüğümüz var ama henüz anlaştığımız oyuncu yok. İlerleyen günler de en iyisi ve en uygununu yapmaya çalışacağız. UEFA kriterlerine de dikkat etmemiz gerekiyor” Bu arada takım içine dönüp bakarsak, kiralık olarak Muhammet Demir ve Ramil Sheidaev’in verilme ihtimali yüksek. Muhammet eski takımı Antep’e, Ramil’de Samsun yada Giresunspor’a… Ramil’in kiralık verilmesi doğru bir karar. Bu oyuncunun geri dönüşü daha iyi olacak kanısındayım. Güray, eski takımına bonservisiyle beraber dönme ihtimali var. N Doye’ye talip çıkarsa Trabzonspor sanırım buna “hayır” demez. Sezon sonu sözleşmesi bitip bonservisini bedava eline alacak olan Mehmet Ekici’ye, ciddi ve peşin verecek bir talip varsa, ben kapıyı açarım, para ederken. Diyorlar ki Ekici yıllık 1.7 milyon Euro’ya pek sıcak bakmamış ne kadar doğru bilmiyoruz. Eğer doğruysa, sanırım Ekici bu paranın ne kadar yaptığının farkında değil yada hesapkitap bilmiyor. Peki eder mi bu rakam asla etmez. Ligde 16 maçtır sana tek maç top oynayan bir adam, bu kadar etmeeeeeeez. Dışarda ise Artvinli Serdar Taşçı ve Arjantinli Emanuel Mas gündemini koruyor. Konyasporlu Ömer Ali’nin olmamasına bizzat sevindim. Çünkü; Ömer Ali topçu, mopçu değil. Macaristan milli takımının golcüsü Adam Szalai’de gündeme son gelen isim. Bu arada sanırım farkındalar. Bu takıma ilk olarak iyi bir hücum oyuncusu, bir golcü lazım dimi.


BAKAN SOYLU SÖZÜ…
Bu ülkede ve Trabzon’da, halen daha doymayan doyumsuzlar var. Açlar, görmemişler. Sanki öbür tarafa getirebilecekler gibi!.. Baksanıza her yeri camlı bina, site, apartman, kule yaptılar. Şimdi gözlerini Avni Aker Stadyumu’na ve çevresindeki alana diktiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aylar önce dediği gibi, Trabzonlu Bakan Süleyman Soylu da defalarca tekrar etti. Burası (Avni Aker Stadyumu ve çevresi) kentin batı yakasında olmayan, meydan parkı olacak diye. Avni Aker’in kapalı tribününden küçük bir bölüm, anıt ve hatıra olarak kalacak. Dış duvarına Hüseyin Avni Aker Stadyumu yazılacak. Yavuz Selim futbol sahası en azından 2. ve 3. Ligde müsabaka oynanacak şekilde yeniden dizayn edilecek. Stadyuma bitişik K.Maraş caddesinin üst tarafı olmak üzere, Hasan Saka caddesinin de doğu kısmında kalan müstakil evler, 19 Mayıs Spor Salonu ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait lojmanlar yıkılacak. O kısma, büyük bir kongre merkezi yapılacak. Telekom binasının yanındaki Hasan Saka caddesinden, Trabzon Lisesi’nin önüne kadar olan o üst alanda, bunların haricindeki her yer yeşil alan, park olacak. Öyle mi? Evet öyle. Üstelik bakan Soylu, bunları üstüne basa basa söyledi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne kalırsa buranın kararı var ya “Eyvah.. Eyvah..” oluruz. Bu konunun takipçisiyiz.


NEREDE BELEŞ, ORADA YERLEŞ...
Bordo-Mavili kulübün başkanı Muharrem Usta, bu ay içerisinde yapılan mali genel kurulda, Trabzonspor kulübünün tribün geliriyle, yarışmak istediği kulüplerin gelirleri arasında uçurum olduğuna dair vurgu yapmıştı. Özellikle İstanbul’daki 3 takımın tribün gelirleri büyük hasılatlar oluşturuyor. Trabzon’da maça beleş giren yada girmek için 5 takla atan sözde kendini taraftar gösteren bazı tiplerde, bu takımı acımasızca eleştiriyor ve kendi futbolcusuna küfür edecek kadar alçalıyor. Yani maça hem başkasının parasıyla giriyor, hem de küfür ediyor ve bazen de koltukları kırıyor. Trabzonspor, Fenerbahçe maçı öncesinde bu maçın biletleri komik rakamdı. 10 lira ile 60 lira arsında değişti. Buna rağmen İstanbul’dan bir taraftar grubu kulübü ve herhangi bir yöneticiyi arayarak ücretsiz bilet talebinde bulunuyor. Niye? Bak biz taaa İstanbul’dan geliyoruz, bari biletlerimizi siz karşılayın hesabı. Bu diyaloglara, konuşmalara şahit olan birinden dinledim. Ya siz nasıl bir taraftar sınız? 10 liraya ihtiyacı olan bir kulüpten sözde bir taraftar grubu olarak yaptığınıza ve istediğinize bak. Gelmeyin kardeşim Trabzon’a o zaman. Gelmeyin.


Provakatör müsün M. RUBİN!..
En meşhur tespiti 15 Temmuz’u nasıl olduysa önceden bilmesiyle tanınan!.. (müneccim ya) Amerikan Girişimcilik Enstitü görevlisi, Amerikan Donanması Askeri Akademisinde öğretmenlik ve Amerika’da yayınlanan Middle East Quarterly dergisinin de editörlüğünü yapan Michael Rubin, Türkiye hakkında yazmaya, sallamaya ve ileri, geri aptalca konuşmaya devam ediyor. Bu sefer, Rus Büyükelçisi Andrei Karlov cinayetini değerlendirmiş. Doğrusu suikast üzerinden yaptığı Recep Tayyip Erdoğan eleştirisi ve Türkiye’nin artık terörü yoğun bir yaşam tarzı ile sürdüreceğini tespit etmiş.. miş.. ve “ Bu olaylar artık Türkiye’nin yaşam tarzı olacak” demiş. Bak sen şu dallamaya!!... Yazı içeriği, sebep sonuç ilişkilerine baktığınızda, değerlendirmelerin FETÖ algısından ibaret olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Bütün bu terör saldırılarının nedenini FETÖ yapılanmasının devletten temizlenmesi neticesinde olduğunu iddia etmekle, FETÖ’nün henüz kullanılmaya elverişli bir taşeron olarak ülkesinde de desteklendiğini de ister istemez ima ediyor, anladığım kadarıyla... Bak Michael Rubin efendi; Bana kalsa Türkiye olarak NATO’da artık bir gün daha kalmam. Ayrıca Türkiye teröre alışıktır, savaşa da ama sen kendi ülkenin içerisinde böyle şeylere alışık değilsindir. Alışık değilsinizdir. Bunu 11 Eylül saldırılarında anladık, donup kaldınız. Kendisinizi Tanrı gibi görüyordunuz ama değilmişsiniz demek ki. Sen bırak Türkiye’yi ve orta doğudaki ülkelerinin yakasını da, kendi ülkeni düşün bugünlerde, takip ettiğimiz kadarıyla, sanırım iç savaş kapınızda!..


Denizci ve Eryaşar…
Trabzonspor’un unutulmaz milli futbolcuları Ali Kemal ve Osman Denizci’nin kardeşi 61 yaşındaki Haydar Denizci anlattı. Haydar Denizci için profesyonel olmasa da, kardeşlerini aratmayacak meziyette bir futbolcu olduğunu ama onun futbolun pek peşinde koşmadığını söylerler. Duruma biraz eğilseydi, kardeşlerinden daha iyi futbolcu olabilirdi diyenleri de çok duydum. Denizci, geçenlerde anlattı. Bende sizinle paylaşayım dedim; Trabzon’da tanıyanlar bilir, merhum Eryaşar ve Bilal Sümer kardeşleri… Yıllar önce Eryaşar, kardeşi rahmetli nam-ı diğer Aga Bilal’ın , Moloz mevkiinde balık halinin yanındaki büfesinin önünde otururken, esnaftan biri; -Eryaşar abi cuma’ya gidiyoruz, gelmiyor musun? deyince, verdiği cevabı hiç unutmam.. -Delikanlı adam eğilmez oğlum… Ben sadece Allah’a eğilirim.. Siz paraya ve kendini molla, cemaat hocası ilan eden insanlara eğiliyorsunuz!.. Denizci şöyle devam etti; O zaman bazıları Eryaşar’ı yadırgamıştı ama bugün bir çoklarının, hatta yakından tanıdığım, alnı secde görmemiş bazı esnaf ve siyasilerin, hiç bir cumayı kaçırmadığını görünce, Eryaşar’ı anımsarım hep acı ve de hüzünle... Mekanı cennet, ışıklar yoldaşı olsun.. Teşekkürler Denizci.


TLYD tarihinden söyleşiler…
Trabzon’un en önemli ve ender, kültür, eğitim, sosyal derneklerinden biri, Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği (TLYD) dir. Zaman zaman şehir içinde ve dışında verdikleri Türk sanat müziği ve Türk halk müziği konserleri hep hafızalarda yer almıştır. Uzun Sokak’da Kazazoğlu aralığında, Sonat iş hanındaki dernek lokalin de bu akşam saat 19.30 da “TLYD’nin tarihinden söyleşiler” adlı sohbeti bence kaçırmayın. Prof.Dr. Selahattin Köse yönetimindeki söyleşide Ata Ataoğlu, Ahmet Celal Ataman, Turgut Şahinkaya ve Taştan Mahmut Anlı, yer alacak. Söz konusu toplantı, dernek üyeleri haricinde dinlemek isteyenlere de açık. Bence keyifli bir sohbet olacak, kaçırmayın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com