Bitiş düdüğüne kadar..
Geçtiğimiz Konya karşılaşması bildiğiniz gibi, Trabzonspor için çok önemli bir haftaydı. Takımın kendine özgüveni açısından iyi oynayıp galip gelmesi gerekiyordu, en azından mağlup olmadan haftayı bir puanla kapatması da gerekebilirdi. Mağlup olmamak önemliydi.

tarafar.jpgÇünkü bu hazırlık ve geçiş haftaları, bu dönemler zordur. Puan olarak ne toplarsan toplayacaksın, öpüp alnına vuracaksın. Sıkıntılı haftalarıdır, bu haftalar...

Bordo-mavili ekibin maç kadrosunda bi defa şu belli oldu. Eldeki bu mevcut kadroda defans bloğundaki 4’lü artık belli, Zeki- Mustafa Yumlu – Durica - Mustafa Akbaş.

Bu dörtlü de kesinlikle ısrar edilmeli. Yalnız Zeki ve biraz kilo vermesi gereken Mustafa Akbaş’ın kendilerine biraz daha çabukluk ve sürat katmaları gerekiyor. İşte o zaman üstüne koymuş olacak ve bir o kadar daha iyi olacaklardır. Dilerim bizi yanıltmazlar.

Taraftarlara gelince formana, yeni stadyumdan alman gereken kombinene ve takımın oyuncularına sahip çık. Kötü dakikalarda arkasında ol. Taki bitiş düdüğüne kadar. Özellikle de kaptan Onur ve Trabzonlu oyuncuları asla göz ardı etme. Çünkü; Karabük’ten dönülebilecek 3 puanla, bordo mavili taraftarlar Avni Aker’i doldurarak takımıyla buluşacaktır.

 

Bero ve Durica ile Castillo!..
bero-006.jpgTrabzonspor yeni sezonda 31 oyuncusuyla kiralık yada satış olarak yollarını ayırırken, bu oyunculardan kiralık olanların en az yarısı önümüzdeki sezon yeniden mutlak Trabzonspor’a cas-001.jpgdönecek.Bu arada 7 ‘si yabancı, 4 genç yerli oyuncu, toplam 11 kişiyi Trabzonspor çatısı altına alan bordo mavili kulüp, özellikle 7 yabancıdan şimdiye kadar doğru dürüstü tam verim alabildiği 2 oyuncu var bence. Bunu da kimseyle tartışmam. Biri 35 yaşındaki Slovak Durica diğeri de yine yurttaşı Matus Bero. Hem de bu çocuk daha 21 yaşında hazine gibi. Göreceksiniz bu ikisi milli takımlarına da yine çağrılmaya devam edecekler. Diğer 5 isim ise genç olan Rus Ramil geleceğe dönük bir oyuncu, Arjantinli İbanez henüz uyum sağlayamadı. Avrupa deneyimi yüksek olan Nijeryalı Onazi, Lazio’da ki Onazi değil ama oda Güney Koreli Jun Suk gibi düzelecek ca-001.jpgve daha iyi olacak bekliyorum. Gelen bu 7 yeni yabancıdan henüz çözemediğim tek adam Kolombiyalı Castillo, adam burayı sanırım ABD de deki lay lay lom Ligi zannetti. Birisi şuna, burası Avrupa’nın en zor 10 liginden biri olduğun söylesin. Onu da kazanmak lazım. Kazanılamayacak gibi değil en azından.

 

 


Zemine operasyon… Çünkü!..
Tamamlanması Ekim sonuna kalan ama Akyazı Stadı’na Kasım ayında geçiş için, biraz daha beklemek zorunda kalacak Trabzonspor, bu sezon oynadığı maçlarda sorunlar ve sıkıntılar yaşadığı Avni Aker çimlerini değiştirme kararı aldı. stad-004.jpgOyuncuların zor ayakta durduğu ve pas yaptığı, ev sahibi ve misafir takımdan oyuncuların sakatlanmasına neden olan çim zeminin tahminen 10 günlük bir çalışma sonrası yenileneceği ve 16 Ekim’de oynanacak Akhisar maçında hazır olacağı öğrenildi. Bordo mavililer, geciken ve gecikmesi de bence bitmeyen çevre yolları ve ulaşım nedeniyle olan Akyazı Stadı sebebiyle, 30 Ekim’deki Rizespor maçını da Avni Aker’de oynaması kesinleşti. Samsun’da Samsun B.Ş Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yeni stadyumları açılmadan raylı sistemi stadyumun kapısına kadar getirirken, Trabzon B.Ş Belediye başkanı bu konuda olduğu yerde saymaya devam ediyor. Trabzonspor, artık yeni stadyuma kasım ayında girmeyi düşünürken, camianın ileri gelenleri ligin devre arasında Avrupa’dan misafir edilecek bir takımla yapılacak olan bir açılış maçıyla, bu sahaya ayak basmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyor. Bence de doğrusu bu.

 

Yusuf’un gözyaşları…
Yusuf Erdoğan’ın gözyaşları, H. Avni Aker’e cezalı olmayanlar arasından gelerek, adam gibi yusuf1.jpgtakımlarını destekleyen ve 20 bin kişiyi, belki de o gün aratmayan 3 bin bordo mavili… 90+5 de uzatmanın son saniyelerinde gelen direk golün, anısına ve fotoğrafa girmeyi hak edenlerin mutluluğu ve takımın toplu sevinci. Trabzonspor’un aldığı galibiyetin 3 altın puandan daha çok özgüven, moral,motivasyon ve psikolojik yönden pozitif bir katkı olduğunun en büyük kanıtıdır bence. Konyaspor gibi bir rakip karşısında öyle ya da böyle kazanmak, önce beyinlere sonra da ayaklara mutlak katkı yapacaktır. Bu golün anlamını, golden hemen sonra, tüm takımın ve yedek kulübesinin topluca Yusuf’a doğru attığı depardan anlayabilirsiniz sanırım.

 

Buse’nin ödülü ne?
Ordu'da bir süreden beri yapılan ve tamamlanan Genç Bayanlar Avrupa Boks Şampiyonası'nda 75 buse.jpgkilogramda ringe çıkan milli sporcularımızdan Trabzonlu Busenaz Sürmeneli, finalde Rus rakibi Vleda Klalecheva’yı sayı ile yenerek Genç Bayanlar Avrupa Şampiyonu oldu. Aynı zamanda bekar olan 18 yaşındaki Busenaz Sürmeneli’nin daha önceki yıllardan, 2 Avrupa ve 2 Dünya şampiyonluğu gibi unvanları da bulunuyor. Busenaz bu toplam 5 şampiyonlukta aldığı ödüllerle kendine bir daire bile alamadı. Spor Bakanlığı’na duyurulur!..


 

FOTOĞRAF NE ANLATIYOR?
Geçtiğimiz hafta Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde sel oldu. Ölü, yaralı ve maddi zararlar biliyorsunuz. Meslekte 30 yılı devirdik. Yıllarca Sellerin, heyelanların içinde haber yaptık, fotoğraf çektik.

bilmem-anlatabilor-mu.jpgKamera kullandık. Mikrofon tuttuk. 1990 yılların başıydı. Ulusal medyada Güneş gazetesinde yurt haberler servisindeydim. Sanırım Bir Görele selinde de, adını unuttuğum bir köyde selde vefat edip cesetleri bir kaç gündür defin edilemeyip evlerinde bekletilen cenazelere ve eve ulaşabilmek için, kor- kunç bir atmosferde yol ortasında tepe gibi olmuş balçık bir çamura saplandım, kaldım. Saat 15.00 de hava kapkara kesilmiş sanki karanlık basmıştı dünya değiştiriyordum. Gücüm ve aklımı kullanarak son anda o balçıktan yırttım. Dönerken geldiğim yol yok olmuş tamamıyla her tarafı taşan dere kaplamıştı. Neyse uzun hikaye bir yerden sahildeki anayola sırılsıklam bir vaziyette çıktık. Geçtiğimiz günlerde Beşikdüzü’n deki selde ilginç sel manzaraları ortaya çıktı.

Beşikdüzü’nde ki bir çiçekçi vatandaşın çektiği bu fotoğrafa bir bakın. Bazen bir şey yazmaya da gerek kalmaz. Bir fotoğraf her şeyi anlatır. Belediye binasının altındaki iş hanının kenarında suda yüzen seçim sandıkları ve tabutlar!..

Emanetin verildiği sandıklar ve emanete karşılık hesabın kesileceği tabutlar!..

Anlaması gerekenler, bürokratlar ve siyasiler anlamıştır sanırım.


 

Boyner’in asansörü!…
Bir gazeteci arkadaşımız, bir- iki parça bir şeyler almak için geçenlerde Trabzon’un Taksim alanındaki Boyner mağazasına gider. Asansöre binip üst kata çıkmak isterken, aynı anda kapalı giyimli 50 yaşlarında bir kadın asansöre girer ve el, yüz mimik veaa-003.jpg itici hareketleriyle 40 yaşlarındaki erkek gazeteci arkadaşımıza “” aman aman siz binmeyin ben çıkayım, siz sonra binersiniz “ der. Arkadaş şaşırır “asansör boş, niye ki hanımefendi” diye sorar. “ ben erkeklerle aynı asansöre binmem “ deyince bizim arkadaşın tepesi atar. Başlar yüksek sesle konuşmaya ve asansörün gitmesine izin vermez. Güvenlik ve çalışanlar gelir. Arkadaşımız konuyu onlara hemen anlatır ve asansör deki bayan dönerek “ Sen herkesi sapık mı zannediyorsun? Burası Türkiye ve burası genele açık bir mağaza. Bu da sizin hususi asansörünüz değil. Ya benle yukarı çıkarsınız yada benden sonra sen çıkarsın. Yada asansörü terk edin, merdivenlerden yürüyerek tek başınıza çıkın o zaman ” der. Asansördeki kadın da bakar ki güvenlik ve çalışanlarda bu adama hak verir ve o kadın merdivenlerden yürüyerek tıpış tıpış tek başına çıkar… Arkadaş ne günlere kaldık ya? Bizim meslektaş az bile söylemiş.

 


17 yıldır bekleyen antrenör!..
Trabzon Yavuz Selim sahasının emekçi futbol antrenörlerinden, Doğanspor, İdmangücü, Gençlerbirliği, Yomraspor, Pelitlispor ve Hızırbey takımlarının alt yapısında ve gözlem gruplarında görev yapmış olan 46 yaşındaki iki yetişkin evlat babası Bilal Altuntaş, 17 yıldır bekliyor. Neyi mi ? Anlatayım; Bilal hoca bundan 17 yıl önce Trabzon Gençlerbirliği’nin alt yapısını çalıştırmaktadır. Birden kendi kendine tartar biçer ve kararfas.jpg verir ve kalkar gider... Doğru Trabzonspor tesislerine ve alt yapının o zaman başında olan Özkan Sümer’in kapısını çalar. Hoş geldin, moşgeldin muhabbetinden sonra, geçer Özkan Sümer hocanın karşısına oturur ve Özkan hocaya “ Hocam, ben eğer uygun görürseniz artık sizin alt yapınızda görev yapmak ve çalışmak istiyorum “der. Özkan hoca bu gelen açık yürekli direk istek karşısında, kafasını kaldırır arkasına yaslanır ve “ Ehh.. Ünlü Yunanlı filozof Eflatun der ki; bir yerlere gelebilmek için çok mücadele etmeniz gerekebilir ve ondan sonra kendinizi kabul ettirebilirsiniz… Bu yüzden senin de çok çalışman lazım “ der ve kendisine başarılar diler. Bilal hoca oturduğu yerde kala kalır. Az sonra beklemediği bu cevap sonrasında müsaade ister ve kalkar gider. Aradan tam 17 yıl geçer. Trabzonspor alt yapısın da ki gözlem gruplarında halen daha görev bekleyen Bilal hoca, buradan artık umudunu kesince, aynı görevi 1461 Trabzon’un alt yapısından beklemeye başlamış. Dilerim bir 17 yıl daha beklemez.

 

Rize’de, çaydanlık meselesi!..
Anıtkabir’deki plastik çocuk oyun bahçesi kaldırıldı. Şimdi Rize’de, Atatürk Anıtı’nın yerine, yine çay bardağı koyulması konuşulmaya başlanmış!.. Ya arkadaş sizin başka bir sıkıntınız yok mu? Nedir derdiniz? Siz rahatsız mısınız? Kimdir bunu gündeme getirip,duran? Vatana ve kurtarıcılarına ihanet meslek mi oldu? Avrupa da kadınlar insan yerine koyulmadığı 1930’lu yıllarda bile, Türk kadınına en büyük değeri verdirten ve sizlere, bizlere bugün özgür olmayı sağlayan kim? Nedir bu düşmanlık, nedir bu nankörlük? O çaydanlığı koyacak yer mi kalmadı Rize’de. Amacınız belli. Ama yarın bunu adamın önüne koyarlar. O zaman sakın ağlayıp, sızlanmayın. Kimse bu konuyu gündeme getirip duran, o çaydanlığı alsın da kafasına vursun, belki beyni yerine gelir.

29hbr15.jpg

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com