Beyaz kâğıtlara çizdiğimiz resimlerden sonra, çocuk muhayyilemizin, hayata geçirebildiğimiz ilk ihtişamlı eseriydi kardan adam…Emek, hüner, estetik isterdi… Kış günlerimizin uğraşı, eğlencesiydi… Gözlerini kömürden, burnunu havuçtan yapardık. Eline de bir süpürge tutuştururduk. Bir anlamı var mıydı bilmezdik ama böyle öğrenmiştik. 

Bir nevi gelenek öyleydi. Güneşin yüzünü gösterdiği bir sabah, çekip giderdi kardan adam. Geride iki parça kömür, bir havuç, bir de süpürge bırakarak… Su olur, toprağa karışırdı. Yerinde durmayan akrep ve yelkovan, çocukluğumuzun üzerine yıllar yükleyip gerçek adamlarla tanışmazı sağladı. Büyüdük, yaşlandık. Ne adamlar tanıdık, ne adamlar?

Kardan adam ayazda sertleşir, daha bir heybetli olurdu. Ruhsuzdu belki ama masumdu. Beyazdı, tertemizdi. Tek lekesi, gözlerindeki kömürlerin karasıydı. Bir zaafı vardı, sıcağa dayanamazdı. Onu da hepimiz bilirdik. Şimdi etrafınızı gözden geçirin. Ne adamlar göreceksiniz, eminim! Ruhları olmasına rağmen, karşısındakine kardan adam kadar huzur veremeyen… Paranın, çıkarın, gücün karşısında eriyip biten… Yalancı, hırsız, arsız, onursuz… Ülkesini, milletini, devletini, her türlü kutsalını kişisel kazanımları için satan… Kimliksiz, kişiliksiz, şerefsiz... Toprağa olmasa da, eriyip ihtiras nehirlerine karışan…

Sadece gözlerinde değil, ruhlarında da kömür karası lekeler bulunan… Eridiklerinde, pisliklerini temizlemek için arkalarında bir süpürge bile bırakmayan… Ve zaafları bitip tükenmeyen, üstelik sizi kime, kaça satacağını hiç bilmediğiniz, bilemeyeceğiniz… Ne adamlar?


Kış yüzünü gösterdi, her taraf bembeyaz. Koşun kardan adam yapmaya çocuklar, koşun. Ne kadar çok yaparsanız o kadar iyi. Çünkü kardan adamların eriyip giderken arkalarında bırakacakları süpürgelere ihtiyacımız var. Her gün kirletip, kokuşmuş hale getirdiğimiz dünyamızı temizlemek için. 'Kardan adam olur da bundan adam olmaz’ dediklerimizin pisliklerini bertaraf etmek için.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com