Arap turizminin Trabzon ve bölge açısından taşıdığı önemi sanırım anlamayan hiç kimse kalmamıştır. Turizmin yarattığı ekonomik hareketliliğin sürekli hale gelmesi, altyapı eksikliklerinin giderilmesiyle mümkündür ki; bu konuda da müthiş bir bilinç ve farkındalık oluştu. Daha önce Trabzon’da 3 kez toplantı yapıldı.

Milletvekilleri, belediye başkanları, bürokratlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları ve turizm sektörünün aktörleri muhteşem bir buluşma gerçekleştirdiler. Turizmdeki eksiklikler, şikâyetler ve neler yapılması gerektiği konusundaki her şey, en ince ayrıntısına kadar konuşuldu, belli başlıklar çıkarıldı.

Bugün, bu toplantıların finali olarak değerlendirdiğimiz çok önemli bir toplantı daha yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlık edeceği bu toplantıda alınacak kararlarla artık eyleme geçilecek. Her kurum ve kuruluşa, kendi alanında sorumluluk yüklenecek. Örneğin Karayolları’na, artık yollarda Arapça ve İngilizce yön tabelalarının konulması görevi verilecek.

Belediyelere, sektörün aktörlerine, esnafa, velhasıl kime ne görev düşüyorsa, bu toplantıda tebliğ edilecek ve yeni sezona kadar bu çalışmaların yapılması istenilecek. Detaylarını yarın aktaracağız. Trabzon ve bölgemiz için son derece önem taşıdığına inandığımız bir toplantıdan bahsediyoruz. Fakat önemli bir eksiklik yapıldı ve toplantıya Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Trabzonlu hemşehrimiz Prof. Dr. İhsan Günaydın davet edilmedi!

Çok önemli bir eksikliktir çünkü bölge genelinde bugüne kadar Arap turizmindeki sorunlara yönelik ilk ve tek bilimsel araştırmayı yapan ve hem sorunları hem de çözüm önerilerini kitaplaştıran isim Prof. Dr. İhsan Günaydın’dır. İşin kitabını yazmış bir bilim insanının görüşleri son derece önemlidir ve bu toplantıda kendisinin bulunmaması önemli bir eksikliktir.

Sayın Bakan Süleyman Soylu’nun, Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın ve ekibinin hazırladığı ‘Arap Turistlere Yönelik Hizmet Kalitesinin Analizi’ adlı araştırmasını öneriyoruz.

Umarız bölgemizdeki diğer üniversiteler ve bilim insanları da bu konuda farklı çalışmalar ortaya koyarak, geleceğimiz olarak gördüğümüz turizme katkı sunarlar. Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com