Hiç düşündünüz mü? Bir aracın hem gazına hem de frenine aynı anda basınca ne olur?


Ben denedim, söyleyeyim!


Araçtan bir ses geliyor ki sormayın. Deyim yerindeyse teknik aksamın anası ağlıyor. Sonrasın da ise balatalar ve şanzıman sizlere ömür.


İşte seçmen AK Parti’ye sarı kart göstermekle aslında tam da bunu yapmak istedi. “Yine sandıklardan birinci parti çıksın ama bu kez arayı açmasın.” Bir nevi hem gaz hem fren hali... Ama bunu yaparken de, koalisyona varacak kadar sert bir düşüş beklemediler. Nitekim, ahali ters köşeye yattı. AK Parti, bu stratejinin altından kalkamayınca, şanzımanı dağıttı. Belki şu anda omurga hala yerinde ama

yürüyen aksam, işlevsiz bir hal aldı.
 

Peki neden böylesine sert bir düşüş yaşandı. Aslında bunun sebepleri kabak gibi ortada. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplu açılış turları ve diretilen başkanlık sistemi, seçmende ters etki yaptı. Aynı seçmen makarayı geri sarıp, Habur rezaleti, Oslo görüşmeleri ve 17-25 Aralık operasyonlarında tıkanan Yüce Divan yolunu da hatırlayınca, mührü üç hilale bastı. Sonra ise aritmetik bir kaos...


Barajı aşan 4 partide birbirine uzak. Arada ideolojik uçurumlar var. Birbirlerine kolaylıkla sırt dönebilecekleri, marjinal politikaları da cabası…


“Bu kaos nasıl aşılır?” derseniz, tek yol sandık derim. Çünkü ortada kilitlenmiş bir ideoloji dörtgeni var. Neresinden tutarsanız tutun, elinizde kalır.


AK Parti CHP ile koalisyon yapsa, hangi politikada uzlaşabilir? MHP ile yapsa hangi çözüm sürecinden bahsedebilir? HDP ile yapsa, çıkıp millete ne söyleyebilir? Aradan çekilip CHP-MHP-HDP koalisyonuna yol verse, MHP buna nasıl tepki verir?


Yani demem o ki; Tek yol erken seçimdir. Kurun sandıkları olsun bitsin! Çünkü halkın attığı bu kördüğümü ancak halk çözer.

 

Yok biz ille de “Koalisyon yapacağız” diyorsanız siz bilirsiniz. Ama naçizane ricamdır! Şanzımanı dağılan bir zahmet siyasi arenadan çekilsin.

Eyvallah!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com